| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.05.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 94

İNTERNET'TE PERFORMANS

Internet kullanıcılarının gözü aydın. Uzunca bir süredir, internet kullanımında gerçekleşen performansı nasıl ölçüp, karşılaştıracağımı araştırıyordum. Genelde, bu tür performans ölçümleri için son derece pahalı donanımlar ve yazılımlar kullanmak gerekiyor.

Geçenlerde, tesadüfen bir yazılım keşfettim. Bu yazılımın ismi; “Net.Medic”. Üretici firma, Vital Signs, Inc. isminde. Internet adresi; http://www.vitalsigns.com 

Net.Medic isimli bu yazılımı, internet’teki adresinden, bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. 800 KB civarında bir yazılım ve bilgisayarınızda 2 MB kadar yer tutuyor.

Bu yazılım aracılığı ile, internet servis sağlayıcısına gerçekleştirdiğiniz bağlantıdan, intranet kullanıyorsanız şirket içi ağın durumuna, bağlandığınız web sayfasının performansından, modeminizin çalışmasına kadar çeşitli konularda raporlar üretebiliyorsunuz. Yazılımın o kadar çok özelliği var ki, tamamından burada bahsetmem olanaksız. Bir başka önemli özellik ise, performans sorunları ile ilgili çözüm önerileri veriliyor. Böylece, ne yapmanız gerektiği konusunda fikir sahibi oluyorsunuz. Şirketiniz web sayfasının yer aldığı internet servis sağlayıcısının kullandığı sunucu’nun performansını dahi araştırmanız olası.

Internet kullanan herkesin bir şekilde temin edip, kullanmasında yarar gördüğüm bir yazılım. Maliyeti 40 Amerikan Doları. Microsoft Explorer veya Netscape ile çalıştırabiliyorsunuz. ISS (Internet Servis Sağlayıcısı) ‘ndan yeterince memnun değilseniz, kiminle çalışmanız konusunda yardımcı olabilir. Ben önümüzdeki günlerde yeterli bilgiyi oluşturduğumda, elde ettiğim sonuçları yayınlayacağım. Aynı şekilde, farklı ISS’lerle ilgili sonuçları bana ulaştırırsanız sevinirim.

Benim elde ettiğim ilk bilgilere göre, durum iyi değil. Bakalım ne olacak?

* * * * *

İnternet kullanımında 822’li hatlar ücretsiz olmaya devam ederse, Türk Telekom zarar eder mi? Basit bir hesap yapmak istiyorum. Diyelim ki, onbin kişi internet kullanmak için ISS’lere abone olsun. Buna karşılık, mevcut durumda, Türk Telekom ISS’lerden aylık yüzbin Amerikan Doları istiyor. Amerikan Dolarını yüzkırkbin Türk Lirası kabul edersek, yapılan açıklamalara göre beş dakika için bir kontur, üçbinyediyüzelli Lira veya 2.68 cent talep ediliyor. Bu durumda yüzbin Dolar, onbin kullanıcıda, kullanıcı başına ayda yaklaşık 30 saat kullanıma karşılık geliyor. Benim görüşüm, onbin kullanıcının en fazla yüzde 30’u bu süreyi geçecektir. Bunun dışındaki kullanıcılar bu sürenin altında kalacaktır.

Eğer, Türk Telekom, ISS’lere abone olan kullanıcı adedini doğru bir şekilde takip eder ve kontrol altına alarak, kullanıcı başına 10 Amerikan Dolarını aylık olarak tahsil edebilirse, kullanım süresine bağlı ücretlendirme ortadan kalkacak ve daha gerçekçi olacaktır. Dikkate alınmasını ümit ederim. Konu, daha az ücret ödemek değil, internet kullanımının yaygınlaştırılmasının amaç edinilmesi.

* * * * *

Birinci Dünya Savaşında, Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in gençlik yıllarında İtalya’da Amerikalı bir hemşire ile yaşadığı gerçek bir aşk öyküsünün konu edildiği; “In Love and War - Aşkta ve Savaşta”, filmi gündemimizde.

Başrollerinde, Chris O’Donnell ve Sandra Bullock yer alıyor. Yönetmen, 1982’de “Gandhi” filmi ile Oscar alan, Sir Richard Attenborough.

Hemingway savaşta yaralanınca, kendisine bakan hemşire ile arasında gelişen aşkın konu edildiği kitaptan aynen beyazperdeye uyarlanan bir film. Ancak, şunu anımsatmakta yarar görüyorum. Roman, Hemingway tarafından kaleme alınmamış. Daha sonra, Henry S. Villard ve James Nagel tarafından gerçekleştirilmiş. Hemingway’in kendi aktardıkları ile bunlar arasında biraz fark var.

Oyuncular iyi, yönetmen iyi, Ernest Hemingway’i de beğeniyorsanız, izleyebilirsiniz. Tempo yüksek değil, oldukça ağır gelişiyor.

* * * * *

Geçen hafta başlattığım duyurulara devam.

İlki; TBD’nin başlattığı “23 Nisan Dünya Çocuk Günü” kampanyasına katılın. İnternet adresi; http://www.ada.net.tr/tbd23nisan/ 

İkincisi; “822’li hatlar İnternet kullanıcıları için ücretsiz olsun”.

* * * * *

İngiltere doğumlu Amerikalı yazar Thomas Paine (1737-1809) demiş ki; “Hürriyetin nimetlerinden her kim faydalanmak isterse, ona yardım etmek zahmetine katlanmalıdır.” Bu sözü zihninizde daha pek çok şekilde yorumlayabilirsiniz. 

* * * * *

Bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçen hafta, Eurovision şarkı yarışmasında, bestesini Levent Çoker’in yaptığı, Şebnem Paker’in seslendirdiği “Dinle” isimli şarkı ile üçüncü olduk. Güzel bir netice, başarılı bir sonuç. Nasıl gerçekleştiğini irdelemek gerekiyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
94. Sayı önceki yazı 94. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye