| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.06.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 96

YAVAŞ YAVAŞ GELİYOR

2000 senesine giderek yaklaşıyoruz. Oldukça uzun bir süredir, çeşitli yayın organlarında, konferanslarda, 2000 senesine ulaştığımızda bilgisayar sistemlerinde, yazılımlarda ne gibi sorunların olabileceği tartışılıyor. Bu konuda neler yapılabileceği, ekonomiye getireceği yükler, yeni iş olanakları görüşülüyor.

Sadece 2000 senesi sorunlarını yaşayacak yazılımlara müdahale etmek, test ortamına almak, kendi başına bir çalışma alanı şekline geldi.

Dikkat ettiyseniz, hep yazılımlardan söz ettim. Geçenlerde “National Software Testing Laboratories” ‘in, internet’teki sayfalarını incelemeden önce, ben de yazılımlarda karşılaşılacak sorunları öncelikli görüyordum. Ancak, sorun sadece yazılımların 2000 senesine hazırlıklı olmasıyla bitmiyor.

Hemen hemen hepimiz bir şekilde kişisel bilgisayar kullanıyoruz. Bildiğiniz gibi, kişisel bilgisayarlar BIOS dediğimiz kısımda işletim sisteminin ve yazılımların da yararlanabileceği şekilde, sistem tarihi ve zamanı takip ederler. Kullandığımız işletim sistemi ve yazılım ilk anda sistemdeki mevcut bu zamanı ve tarihi kullanır. Dosyaların ne zaman kullanıldığı, oluşturulduğu, değiştirildiği gibi bilgilerde, geçmişe yönelik izlenebilirlik için, sistem tarihi ve saati önemlidir. Hatta, bir muhasebe yazılımı kullanıyorsanız, yazılıma ilk girdiğinizde, yazılım, sistemden aldığı tarihi size göstererek, günün tarihinin doğru olup olmadığını sorar.

Şimdi, farz edelim ki, kullandığımız yazılım 2000 senesini düzgün kullanmamıza izin veriyor. Kişisel bilgisayarın sistem saati bunu yapmıyorsa, ne yapacağız. Yazılımı her çalıştırdığımızda, sistem tarihinden gelen hatayı düzelterek, doğru tarihi yazmak zorunda kalacağız.

Internet’teki “ www.nstl.com ” sayfalarında kişisel bilgisayarlardaki sistem saatinin ikibin senesinde ne yapacağını kontrol eden, küçücük bir yazılım var. Ücretsiz olarak dağıtılan bu yazılımı çalıştırdığınız zaman, kullandığınız kişisel bilgisayarın sistem saatinin 2000 senesinde nasıl davranacağını öğreniyorsunuz. Ben iki farklı bilgisayarda çalıştırdım. Sonuçlar iç açıcı değil. İki bilgisayarda 1999’ı, 2000’e bağlayan gece 1990’e geri dönüyorlar. Önerim, bu yazılımı edinip, gerekli test’i yapın. Şimdiden hazırlıklı olmanızda yarar var. Bunun çözümü ne; ya BIOS’un versiyonunu yükselteceksiniz, ya da bilgisayarın ana kartını değiştireceksiniz.

* * * * *

İki farklı süreye sahip versiyonunun gösterimde olduğu bir film, “Hamlet”. William Shakespear’ın aynı adlı oyunundan beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmeni, Kenneth Branagh. Filmin başrollerinde o kadar çok ünlü oyuncu yer alıyor ki, hepsinden söz etmemiz olanaksız. Ancak, yönetmen Kenneth Branagh’ın Hamlet rolünde oynadığını, ayrıca, Julie Christie, Derek Jacobi ve Keith Winslett’in de yer aldığını belirtebiliriz.

Belirttiğim gibi, filmin bir iki saatlik, bir de dört saatlik versiyonu mevcut. Benim önerim zaman ayırıp dört saatlik versiyonu izlemeniz. Bu zamanı ayırmanız olası değilse iki saatlik kısa versiyonu izleyin.

Filmin konusunu aktarmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Shakespear’ın Hamlet’i, gayet güzel bir dille beyaz perdeye aktarılmış. Dekorlar, müzik, oyuncuların performansı çok iyi. Uzun olmasının dışında, hiçbir sorun yok.

Kısaca bir başka filmden daha bahsetmek istiyorum. Jim Carrey’in, “Liar Liar - Yalancı Yalancı” filmi. Bir avukatın çocuğu sadece bir gün babasının yalan söylememesini dilerse ve bu dilek gerçekleşirse neler olduğunu anlatıyor. Konu Jim Carrey ile birleşince komedi oluşuyor. Vakit geçirmek için izlenebilir, hoş bir komedi.

* * * * *

Günümüze çok uygun bir kitap. Ayrıntı yayınları tarafından yayınlanmış, Yakup Coşar tarafından çevrilmiş; “Kamu Vicdanına Çağrı - Sivil İtaatsizlik”. Sekiz farklı kişinin görüşlerinin bir araya getirildiği kitabı, günümüzün sorunları ile ilgili herkese öneririm. Uyarayım. Rahat okunur, tatil kitabı değil.

* * * * *

“Bir anlık sabır, insanı büyük felaketlerden koruyabilir. Sabırsızlık göstereceği bir tek an ise, bütün bir yaşamı mahvedebilir.”, Çin atasözü.

İş yaşamında yeterince sabırlı olmayanların sorunlar yaşadıkları bir gerçek. Nereye kadar sabretmek gerektiği ise, herkesin kendisine sorması gereken bir soru.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
96. Sayı önceki yazı 96. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye