| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 01.07.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 98

OLMASI GEREKEN

Çok kısa olarak, bu sıralarda sıkça sorulan bir soruya yanıt vermek istiyorum. Detayları önümüzdeki haftalarda aktarmaya çalışacağım. Soru şu; “Şirkete bir bilgisayar alacağım, mektup yazılsın, biraz hesap kitap yapılsın, bir de internet’e bağlanalım. Alacağım bilgisayarın kapasitesi ne olsun?”

Pentium 133 işlemci, 32 MB Ana Bellek ve en az 1.2 GB sabit disk ünitesi bulunmalı. Windows işletim sistemi grafik kartının iyi olmasını gerektirir. Bunun için grafik hızlandırıcılı, en az 1 MB veya 2MB belleğe sahip bir grafik kartınızın da olmasında yarar var. Klavye, disket sürücü ve fare’yi saymıyorum, zaten sistemle birlikte veriyorlar, ancak, klavyede Windows ’95 ‘e özgü tuşların bulunmasına dikkat edin. Ekran’a gelirsek; standart sistemlerin 14 inch ekranlar ile birlikte verilmelerine karşın, 15 inch ekranlar daha iyi. Bütçenize bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. Internet’e bağlantı için, Türkiye’deki hemen hemen tüm ISS (Internet Servis Sağlayıcılar), 33600 hızı destekliyor. Modeminizde 33600 hızında olması gerekli. Sistemde bir ses kartı da olursa, internet’te dolaşırken göreceğiniz bazı sayfalardaki sesleri dinleyebilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz, CD, üç boyutlu hızlandırıcı gibi donanımlardan söz etmedim. Yapılacak işe uygun bir donanım tanımlamaya çalıştım. Yukarıda belirttiğim parçaların detayını ve çoklu ortam bilgisayarı isteseydiniz gereken parçaları bu hafta aktarmıyorum.

Ayrıca, bunların benim kişisel görüşüm olduğunu da söylemem de yarar var. Bunların az olduğunu veya daha fazla özellik olması gerektiğini söyleyenler bulunacaktır. Onların da görüşlerine saygı duyarım.

* * * * *

Yaz sezonunun başlaması ile sinemalara gelen yeni film sayısında ciddi bir azalma görülüyor. Sinema seyircisinin azalması ile birlikte, film şirketleri, pek çok filmi vizyona almak için sonbaharı beklemeye koyuldular. Bu demek değil ki, izlenebilir film yok. Hemen hemen her hafta gidilebilecek bir film bulmak olası. Bu nedenler, bu yaz gelecek ve yurt dışında özellikle yaz sezonunu hedefleyen çok güzel filmler vizyona girecek. Ancak, bu hafta benim sayfada film yok. Onun yerine, yazın tatilde de okuyabileceğiniz çok keyifli bir kitaptan söz etmek istiyorum.

Kora Yayın’larının çıkardığı, Ahmet Gülüm’ün derlediği, Kemal Gönen’in karikatürleri ile süslediği bir kitap; “Dikkat! Yazılı Var”. Kitap, ilkokul’dan lise’ye kadar çeşitli eğitim seviyelerinde yapılan yazılı sınavlarda, öğrencilerin verdiği cevapların derlendiği bir çalışma. İki örnek aktarmak istiyorum.

-Kazasker nedir? Yolunmuş kaza, kazasker denir.

-Dış ticaret açığı nedir? Dışarı ihraç ettiğimiz mallar yolda hasara uğrarsa veya yerine ulaşamazsa, buna dış ticaret açığı denir.

Kitapta bunlara benzer onlarca örnek var. Her sayfasında gülümsemenizi tutamayacağınız, rahat okunur bir kitap. Bu kadar rahat okuduktan sonra da, kendimize biraz soru yöneltmemiz gerekiyor. Ne tür bir eğitim sistemi ile bu cevapların verilmemesi sağlanabilirdi. Bazı cevapların, öğrenci tarafından sadece komiklik olması için yazıldığı belli olmasına karşın, bazıları gerçekten bilgi seviyesinin ne kadar düşük olduğunu gösteriyor. Öğrencilik yıllarınıza geri dönmenizi ve üzerinde hesaplaşmanızı sağlayacak bu kitabı, herkese öneririm.

* * * * *

Uzunca bir süredir, müzik dünyasından haber aktarmıyorum. Singapur doğumlu, ünlü kemancı, Vanessa Mae’nin bir albümünden, biz bilgi teknolojisi sektörü çalışanlarını da ilgilendireceği için söz etmek istiyorum. “Vanessa Mae - The Classical Album 1”.

Şimdi, biz bu albümü zaten biliyoruz diyenleri duyar gibiyim. Ancak, benim bahsedeceğim CD, sadece bir müzik CD’si değil, 1997 yılı baskısı “Enhanced CD - Genişletilmiş CD”. Bu CD’yi bir müzik CD’si olarak, müzik setinizde çalabildiğiniz gibi, bir çoklu ortam bilgisayarına sahipseniz, (Windows ’95 içeren bir bilgisayar veya Macintosh), CD’deki yazılımı bilgisayarınıza yükleyerek, Vanessa Mae ile etkileşimli olarak, röportaj izleyip, hobilerini öğrenmeniz, bir video’sunu izlemeniz, yaşamından kesitler bulmanız olası.

Sanatçıların bir kısmı, müzik albümlerinde artık sadece müzik değil, bu tür etkileşimli çoklu ortam yazılımlarına da yer veriyorlar. Bu albüm Türkiye’ye fazla sayıda getirilmediği için, bulmanız çok kolay değil. Ancak, arayanlar için belirteyim. CD, siyah renkli karton bir kutuda satılıyor ve üzerinde sol alt köşede “Enhanced CD” yazısı bulunuyor. Bach, Brahms, Beethoven ve Bruch’ın müziklerinin keman eşliğinde farklı bir tarzda yorumlanmasından ve bilgisayarınızda çoklu ortam çalışmaları ile klip izlemekten hoşlanıyorsanız, kütüphanenizde bulunması gereken bir çalışma.

* * * * *

Emile Herzog adıyla bilinen, Fransız yazar Maurois Andre (1885-1967); “Eğer, insanlar bazı sözcüklerin kullanımının ne kadar tehlikeli olduğunu daha iyi anlasalardı, sözlükler, kitabevlerinin vitrinlerinde, üzerlerinde, “Dikkat! Patlayıcı Madde”, yazan bir bantla sergilenir ve satılırlardı”.

Düşüncelerimizi ifade etmek üzere, konuşurken veya yazarken, kullandığımız sözcüklerin oluşturacağı tahribatın, yüzlerce kilo patlayıcı ile elde edebileceğimiz neticeden daha büyük olabileceğini, ne kadar güzel aktarıyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
98. Sayı önceki yazı 98. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye