| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 22.07.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 100

KENDİ KENDİNE DURUYOR

Geçen hafta mevcut bilgisayarın bazı parçalarını değiştirdiğimi aktarmıştım. Bu haftaya sakladığım konu, CD sürücüsünü de değiştirmemle birlikte yaşadıklarım.

CD sürücüleri, yaklaşık iki sene öncesinde “2” hızlılar ile kullanım alanıma girdi. Ardından “4” hızlıya terfi ettim. Geçen sene de “8” hızlı kullanmaya başladım. Bu sene sistemin yenilenmesi aşamasında “16” hızlı kullanmaya karar verdim. Bu yenileme işleminden sonra da, neler öğrendim neler. Şimdi, biraz durup düşündüğümde, “bu araştırmayı daha önce yapsaydım daha mı iyi olurdu?” diye kendime sormuyor değilim. Yine de hiç bir şeyin değişmeyeceğini anladım.

Aktaracağım sorun genellikle, “12” ve üstü hızlı CD sürücüler ile ortaya çıkıyor. Bu sorunu sadece ben yaşıyor olsaydım, pek üzerinde durmayacaktım. Ancak, internet aracılığı ile elde ettiğim bilgiler, genel bir sorun olduğunu düşündürüyor.

CD sürücüye bir CD taktığınızda, dikkat ettiyseniz eğer, CD sürücünün motoru bir süre çalıştıktan sonra durur (on, on iki saniye). Daha önce dikkat etmediyseniz, şimdi tam sırası. İşte, bu durma operasyonundan sonra, kullandığınız yazılım tekrar CD sürücüye erişmek istediğinde, olanlar oluyor. Bu yeni CD sürücülerin motorunun tekrar devreye girmesi, eskilere göre daha uzun süre alıyor (yaklaşık dört, beş saniye kadar). Buna İngilizce’de “Spindown” deniyor.

Bu niçin sorun yaratıyor diyebilirsiniz. Eğer, CD üzerindeki bir ansiklopedi ile çalışıyorsanız, aradığınız bir kelimenin anlamına yaklaşık iki üç dakika bakıp, ardından diğer kelimeyi arıyorsanız, fazladan bekleme süresi ile karşı karşıyasınız demektir. Çoklu ortam uygulamalarında bu sorun daha da belirginleşiyor. Hatta, uygulamanın kilitlenmesi dahi söz konusu.

Pek çok kişi, sadece bu sebepten, “8” hızlı CD sürücülerine geri dönmüş durumda. Çünkü, bu sürücülerde söz ettiğim sorun yaşanmıyordu. Hatta, biraz daha ileri giderek, “8” hızlının üzerindeki CD sürücülerini kullanmamızı gerektirecek uygulama yok diye belirtiyorlar. Biraz düşündüğümde hak vermiyor değilim. Ancak, “12” ve üstü hızlı sürücüler de piyasa da olduğuna göre, kullanılması gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak, CD sürücünün motorunu belli bir süre durdurmadan sürekli çalıştırmayı sağlayan, hafızada sürekli kalan yazılımlar öneriliyor. Ayrıca, CD üreticisi firmaların çeşitli önerileri var. Ben henüz kalıcı bir çözüm geliştiremedim. Bulduğum zaman sizlerle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Sizlerin arasında da, buna benzer bir sorunla karşılaşan varsa, çözümünü veya sorununu aktarırsa sevinirim.

Bios ayarları, işletim sistemi, işletim sistemindeki sürücüler, kullandığınız donanım, sabit disklerin takılması, hepsi ama hepsi birer farklı değişken. Bütün bunları en iyi performansla kullanmayı istemekte, biz kullanıcıların en büyük hakkı.

* * * * *

Yine bir kitap. Üstelik İngilizce. “IQ” ‘yu hemen hemen hepimiz biliriz, zekanın ölçümü ile ilgilidir. Daniel Goleman’ın “Emotional Intelligence” isimli kitabı, “IQ” ‘nun yanında, “Emotional IQ” ‘nun da olduğunu aktarıyor. İlk baskısını 1995 yılında yapan bu kitap, yurt dışında oldukça geniş yankılar uyandırdığı gibi, yerel basınımızda da geniş yer aldı.

Yaşamda sadece zekanın ön planda olmadığını, duygularında yer aldığını, bunları büyüme sürecinde geliştirdiğimizi, çok güzel ve çeşitli örneklerle gözler önüne seriyor. Olanak bulduğunuz taktirde, temin edip, okuyun. Herkese öneririm.

* * * * *

Haftanın sözü, yukarıda bahsettiğim Daniel Goleman’ın kitabının girişinde yer verdiği bir söz. Yunanlı filozof Aristo’dan (384-322 M.Ö.) geliyor. “Herkes pek çok şeye kızabilir, bu çok kolaydır. Ancak, doğru kişiye, doğru derecede, doğru zamanda, doğru amaçla ve doğru şekilde kızmak. İşte bu kolay değildir.”

Bizde de buna benzer pek çok söz bulmamız olası. Yaşadığımız günlerde, atacağımız adımlarda, herhangi bir konuda sinirlenmeden önce, iki kere düşünelim. Daha makul bir yol bulunacağını göreceğiz. Uzlaşmacı olmakta yarar var.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
100. Sayı önceki yazı 100. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye