| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 19.08.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 98

TÜRKÇE'YE DEĞİNDİK

Geçtiğimiz günlerde, basından da izleyebileceğiniz gibi, TBD “Türkiye Bilişim Derneği” , “İnternet’te ve Dünya’da Türk Alfabe Devrimi - Türk Alfabe Devrimi 70. Yılına Girerken” başlığı ile bir kampanya başlattı.

Kampanya ile ilgili detayları başka kanallardan çok rahat temin edebileceğiniz için, ben aktarmak istemiyorum. Ancak, bende yaptığı çağrışımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk anımsadığım; 1994 senesinin Mayıs ayında, “Anadolu.Net” isminde, internet hizmeti vermek üzere kurulan bir şirket vardı. O dönemde öncü bir girişimle faaliyete başlayan bu grup aracılığı ile pek çok kişi elektronik posta hizmeti ile tanıştı. Sizlere, bu hizmetin sayfalarında yer alan iki paragrafı aktarmak istiyorum. “Bu gezegenin en enteresan yerinde, Anadolu'da, Anadolu kültürünün ışığında kurulan Anadolu.Net, Türkiye'de ticari Internet hizmeti veren ilk kuruluştur. Değişen Internet ticareti nedeniyle Anadolu.Net ticari faaliyetlerine Mayıs 1997 itibarı ile son vermiştir. UUCP eposta (email) hizmeti vererek Mayıs 1994 tarihinde siber uzaya açılan Anadolu.Net, her türlü başlangıç ağrılarına katlanarak, ilk günlerinde destek olan üyelerine şükran borçludur. Sağ olun, var olun!”. Bu satırlar, ne zaman faaliyete başladığını ve ne zaman, niçin hizmet vermeyi bıraktığını gayet güzel aktarıyor.

Ancak, kanımca Anadolu.Net’in en önemli özelliği, internet’te Türkçe’ye verdiği önemdi. Bunu da, 18 Ağustos 1995’te Sayın Rıza Nur Paçalıoğlu’nun satırlarından aktaralım; “Web sayfalarımızda ISO 8859 Part 9 (Latin 5) ve TSE 5881 ile tanımlanmış olan standart Türkçe karakter kodlarını kullanıyoruz. Standarda uymamakta ısrar eden bir bilgisayar kullanıyorsanız üzgünüz, ama yapabileceğimiz bir şey yok.” İki sene önce bunlar söyleniyordu.

İkinci olarak, 11 Haziran 1996 tarihinde yine benim köşemde yazdığım bir yazı; “TURKCE MI, TÜRKÇE Mİ?”. Ben o dönemde, maalesef, Sayın Prof. Dr. Ümit Karakaş’ın, bu kampanyayı açıklarken belirttiği, “Yanlış Örnek 2-ISO646” grubuna giriyorum. Ancak, çok kısa bir süre içerisinde, bundan kurtulup, “ISO 8859 Tablo 9 ve Internet RFC 1428” standardına geçerek, elektronik posta’da Türkçe kullanmaya başladığımı da anımsıyorum.

“İnternet’te ve Dünya’da Türk Alfabe Devrimi - Türk Alfabe Devrimi 70. Yılına Girerken” kampanyasını, tüm internet kullanıcılarının, Internet Servis Sağlayıcıların desteklemesi ve uygulaması gerekiyor. Ne yapılması gerekiyorsa, el birliği ile yapılsın. Ne kadar çok elektronik posta’yı “Türkçe” karakterlerle iletirseniz, okuyamayan alıcıların baskısı ile karşılaşan teknik kişiler konu üzerinde çalışarak, gerekli çözümleri uygulayacaklardır. Şimdi hemen bir elektronik posta yazın ve gönderin. Bakalım ne tepki alacaksınız?

* * * * *

Bu haftada sinema köşemiz boş. Üç filmin başladığı haftada, köşenin boş kalması güzel değil. Ancak, yapabileceğimiz bir şey yok. Yapılan kısa bir araştırma sonucu, benim izleyebileceğim filmler olmadıkları ortaya çıktı. Neyse ki, sezon bu sene erken başlayacak. Bir, iki hafta içerisinde istediğimizden fazla film, vizyona girmeye hazırlanıyor. Dolu dolu film günleri bizleri bekliyor. Bilet fiyatlarındaki artış bazı sinemalarda uygulanmaya başlandı.

Sinema köşemiz boş olsa da, müzik köşemize bakalım. Piyasaya çıkalı uzun zaman olmasına karşın, benim bahsetmediğim bir çalışmayı, kayıtlara geçmesi açısından duyurmak istiyorum. Nilüfer’in, “Nilüferle” isimli albümü, büyük beğeni kazanmış durumda.

Gerçekten çok güzel bir eser. Özellikle, İstiklal Caddesi müdavimlerinin kulaklarında yer eden, Lorenna McKennet’in parçası, Nilüfer tarafından son derece güzel bir şekilde yorumlanmış durumda.

* * * * *

1921 senesinde Nobel ödülü almış, Alman doğumlu Amerikalı bilim adamı, Albert Einstein (1879-1955) ‘a göre; “Ne kadar hazin bir yüzyılda yaşıyoruz. Oluşmuş bir önyargıyı ortadan kaldırmak, bir atomu parçalamaktan daha güç”.

Ne büyük bir gerçek payı var. Çevremiz onlarla dolu. Ne kadar fazla çaba harcamamız gerektiğini, görebiliyoruz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
98. Sayı önceki yazı 98. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye