| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 02.09.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 97

TEKNOLOJİ DIŞI

Bu yazıyı hazırlarken, elimde birikmiş malzemeleri kullanmaya başladım. Bir de ne göreyim, farkına varmadan, bilgi teknolojileri ile ilgili kısım eklersem, bana ayrılan köşe yeterli olmayacak. Ne yapabilirim ki? Bu durumda, yazının başlangıcında ikaz ediyorum.

Çünkü, aldığım duyumlara göre, bilgi teknolojisi ile ilgili kısımların olmadığı yazılar bazen okunmadan atlanabiliyor. Onun için, biliniz ki, bu yazıda bilgi teknolojisi ile ilgili çok fazla şey yok. Sadece, ilk bölümdeki, “Moonstar” kısmını atlamayın. Önümüzdeki hafta, özellikle, kurultay ve fuar izlenimlerimi aktaracağım yazıyla,.bilgi teknolojilerine kaldığımız yerden devam ederiz. 

* * * * *

Çok çok uzun zamandır kullandığım, fakat, sizlere duyurmadığım bir yazılım var. Benim o kadar çok işime yarıyor ki, herkesin bildiğini düşündüğüm için yazmamıştım. Ancak, bilen kadar, bilmeyen olmadığını gördüğümden, değinmem gerektiği ortaya çıktı.

“Moonstar” şirketini, kişisel bilgisayarlarda masa üstü yayıncılık yapanlar, Türkçe kelime işlem programı kullananlar bilir. Moonstar’ın bir de, “Türkçe Denetim Kılavuzu” isimli bir yazılımı mevcut. Bilgisayar’da çok az yer tutan bu yazılım aracılığı ile, hazırladığım yazıların, Türkçe imla kurallarına uygun olmasını, “Türkçe Denetim” seçeneği aracılığı ile sağlamaya çalışıyorum. Gözden kaçan öyle ilginç noktalar yakalıyor ki, inanılmaz bir zaman kazancı sağlıyor. Ayrıca, Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe sözlük mevcut.

Yanında bir de, eş anlamlılara ulaşabiliyorsunuz. Bilgisayar başından ayrılmadan, İngilizce ve Türkçe ile ilgili her şey elinizin altında. Müjdat Özalp, her zaman ki gibi, güzel bir eser ortaya çıkarmış durumda.

* * * * *

Nihayet, 1997 yapımı filmler gösterimde. “Donnie Brasco - Köstebek” filmi, sezonun ilk filmlerinden. Özel bir ismin Türkçeleştirilmesi nedeniyle, filmin Türkçe isminin, köstebek olarak belirlenmiş olması, İngilizce öğrenenleri biraz yanıltabilir. Ne yapalım ki, bunu kabullenmek zorundayız.

Filme gelirsek, yönetmenliğini; Mike Newell, yapıyor. Başrollerde; Al Pacino ve Johnny Depp yer alıyor. Film, Richard Woodley ile Joseph D. Pistone’nin, “Donnie Brasco:My Undercover Life In the Mafia” isimli kitabından, Paul Attanasio tarafından sinemaya uyarlanmış. Film, gerçek bir yaşam öyküsünü aktarıyor. Kahramanımız, halen, Amerika’da, hükümet koruması altında yaşamını sürdürüyor.

Konu, Mafya ile ilgili olmasına karşın, filmin verdiği mesaj, arkadaşlık ve dostluk gibi değerlerin ne kadar önemli olduğu doğrultusunda. Filmde, FBI ajanı iken, mafya’ya giren kişinin yaşamından bir parçayı izleme olanağı buluyoruz. İzlediğinizde, beğeneceğiniz bir film.

* * * * *

Televizyon ekranlarından her izlediğimde, biraz daha hoşuma giden, bir program var. TRT’de yayınlanan, yapımcılığını; Gülçin Köseoğlu Çayan’ın yaptığı ve Aslı Deniz tarafından sunulan; “Türkü Türkü Türkiyem” isimli yapımdan söz etmek istiyorum.

Gençlerin katılımı ile gerçekleştirilen, Halk Oyunları ve Türk Halk Müziğine yer verilen programda izlediklerimiz o kadar içten ve doğal ki, Türkiye’nin geleceğinin ne kadar parlak olabileceğini, kendilerine güvenebileceğimizi, bir kere daha ispatlıyorlar. Değerlerimize sahip çıkılabileceğini, bunu yaparken çağdaş yaşamdan ayrılmaya gerek olmadığını, akıcı bir üslup ile aktarıyorlar. Eğer, tesadüfen izleme olanağı bulursanız, kaçırmayın.

* * * * *

Time dergisinin “20’nci Yüzyıl’ın En Önemli 100 Kişisi” kampanyasına katılmayı unutmayın. Adres; “www.time.com”

* * * * *

Daha önce de bir sözüne yer verdiğimiz, Fransız yazar Duc Francois de La Rochefoucauld’a göre (1613-1680); “Bizler, Dünyada başarılı olmak için, başarılı görünen her şeyi yaparız.

Ne büyük bir gerçek payı var. Çevremiz onlarla dolu. Ne kadar fazla çaba harcamamız gerektiğini, görebiliyoruz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
97. Sayı önceki yazı 97. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye