| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 09.09.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 96

GÖREMEDİKLERİM

Bu hafta, geçtiğimiz günlerde yapılan, Bilişim ’97 etkinliklerinden söz etmek istiyorum. Ancak, başlığı görünce şaşırdığınızı düşünüyorum. Fuar ve kurultay’la ilgili izlenimlerimden çok kısa söz edeceğim. Genelde bu tür yazılarda, etkinliklerde görülenler paylaşılır. Ben biraz değişiklik yapıyorum ve görmek isteyip, göremediklerimi aktaracağım.

Önce, başarılı bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkürler. Basın ve yayın organlarının, televizyonların ilgisi sağlanmış, hükümet en üst düzeyde temsil edilmişti. Ankara’da üzerinde en çok konuşulan sektörlerden birisi olma yolunda, hızla ilerliyoruz.

Özellikle, bazı şirketlerin yeni ürünlerin tanıtımını yapmaları olumlu bir gelişmeydi. Katılımın, geçen senelerin üzerinde olduğu söyleniyor. Son gün, fuar’dan gelen bilgiler bunu destekler doğrultuda. Başka bir deyişle, fuar kısmının, uzak olmasından dolayı, az ziyaretçinin göreceği savı doğrulanmamış durumda. Doğal olarak, Bilgi ve İletişim Sektörü çalışanları için yeni bir mekan. Zaman içerisinde, daha rahat edeceğiz. Ancak, önümüzdeki seneden itibaren, kurultay ve fuar aynı ortama alınırsa, daha iyi olacağını da aklımdan geçirmiyor değilim. Sebebi; bilgisayar şirketlerinde çalışan ve standlarda görev yapan kişilerin de, kurultayın oturumlarını izleyebilmeleri. Gerçi, kurultayın sadece ilk iki günü, fuar ile çakıştı. Buna rağmen, aynı tarihler arasında ve aynı mekanda olmasında yarar var.

Göremediklerime gelirsek;

“DVD” konusunda gerekli bilgiyi edinemedim. Halbuki, yurt dışı pazarlarda, bu yıl sonuna doğru ciddi bir satış potansiyeli yaratacağı düşünülen, DVD’nin, fuar’ın gözdelerinden olacağını bekliyordum. Ayrıca, üç boyutlu yazılımlara performans artışı getiren, “3dfx” grafik sistemleri de yeterince sergilenmiyordu. Fuarda, ağırlıklı olarak, çözümlerin yer aldığını gördüm. Olumlu bir gelişme olmakla birlikte, çözüm dışında hobi amaçlı sistemlerin olduğunu da kabul etmemiz gerekir.

Fuar bölümündeki mağazanın satış fiyatları, pek çok üründe (hepsinde değil), bayilerin ana dağıtıcılardan aldıkları seviyede belirlenmişti. Bu da, son kullanıcıların ucuza ürün almalarını beraberinde getirdi. Hiç ihtiyacı olmadığı halde, gördüğü fiyatlardan etkilenerek, ürün alanlar mevcuttu.

Satış yapılan standların sayısı, özellikle küçük şirketleri düşünürsek, geçen senenin altındaydı. CD satan şirket sayısı çok düşüktü. Bankaların yer alması ilginç bir gelişmeydi.

Göremediklerimin sonunda, olumsuz bir tespit var. Kurultay kısmında kayıtlı olup, oturumları izleyen, ancak Beylikdüzü’ndeki fuar bölümüne gitmeyenler de, fuar'da göremediklerim arasında.

Bu senenin izlenimlerini aktarmaya çalıştım. Okuyuculardan ricam, lütfen, sizde izlenimlerinizi bana ulaştırın. Neler beklediniz, neler gördünüz veya göremediniz, bana iletin. Önümüzdeki sayılardan birisinde, katılımcılara ve organizasyonu düzenleyenlere bu bilgiyi aktaralım. Daha başarılı olması için, elimizden geleni yapalım.

* * * * *

Yeni sezonda izlediğimiz ikinci film; “Con Air”. Simon West’in yönettiği filmin, başrollerinde, Nicolas Cage, John Cusack ve John Malkovich yer almakta.

Filme biraz bakarsak; düşünebildiğiniz, hayal edebildiğiniz, yakalanarak, cezalarını çekmek üzere hapishaneye konmuş tüm psikopatları (ağırlıklı olarak katiller), son derece güvenli bir hapishaneye göndermek üzere, aynı uçağa bindirseniz, onlar da uçağı ele geçirseler neler olur? Sıradan insanların üzerinde zekaya sahip oldukları için, yaptıkları plan çalışır ve film gerçekleşir.

Ancak, düşünmedikleri bir olay sonucunda, istediklerine ulaşamazlar. O da, Nicolas Cage’in, kendince haklı nedenlerle bir kişiyi öldürerek, hapse düşmüş olması, uçaktakilerle ortak noktası bulunmaması ve tahliye edilmek üzere aynı uçakta yer almasıdır. Olaya, Cage’in uçak içerisinde, Cusack’ın uçak dışarısında müdahale etmesi ile, seyredilmesi güzel, yüksek tempolu bir film ortaya çıkmış.

Unutmadan, eklemek gerekir. Filmin isminde yer alan, “Con” ‘un, Türkçe’de “Mahkum, Tutuklu” olduğunu anımsatmak isterim. Uçağı ele geçirdikten sonra yapılan anons çok iyi; “Welcome to Con Air”

Hareketli sahnelerden hoşlanan, abartılı sahnelerden rahatsız olmayanların, izlerken zevk alabilecekleri bir film. Öneririm. Başlangıç ve bitiş müziklerine dikkat.

* * * * *

Amerikalı George Lyman Kittredge’e (1861-1941) göre; “Toplantı tek başına bir şey yapamayan insanların bir araya gelip, bir şey yapılamayacağına beraberce karar vermesidir.”

Bu sözün doğruluğunu kanıtlamaya çalışmayalım. Ben kısmen katılmakla birlikte, toplantıların, her zaman bu şekilde sonuçlandığını düşünmüyorum.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
96. Sayı önceki yazı 96. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye