| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.09.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 96

YENİ MODA

Son dönemde, özellikle yurt dışında, internet’te, yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir akımdan sizlere bilgi aktarmak istiyorum. Internet’i kullananların büyük bir kısmı, “Finger” komutunu bilirler. Bilmeyenler için açıklayalım:

“Finger, internet üzerindeki bir adrese, bilgisayar veya servise bağlı kullanıcıların listesini almak veya kullanıcı adını bildiğimiz kişi hakkında belirli bilgilere erişmek için kullandığımız bir komuttur.” Belirli bilgileri biraz açarsak, kullanıcının gerçek ismi, adresi, telefonu, kendisi ile ilgili özel bilgiler ve servisi kullananlara vermek istediği özel mesajlar.

Sistemin iki kısmı var. İlki, finger komutunu kullanabileceğiniz bir yazılım Bu tür bir yazılımı, internet’te pek çok kaynaktan temin edebilirsiniz. Bu programı çalıştırarak, istediğiniz kullanıcının bilgilerine erişebilirsiniz.

İkinci kısım, biraz daha teknik. Burada, kendinizle ilgili bilgileri, Internet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile konuşarak, kullanıldığınız ISS’in bilgisayarı üzerinde konuşlandırabilirsiniz. Internet’e erişim hizmetinizi sağlayan ISS, bu konuda size yeterli bilgiyi verecektir.

Niçin, “Yeni Moda” dediğime gelirsek, pek çok şirketin üst düzey yöneticisi ve çalışanı, belirli periyotlarla, özel bilgilerini güncelleyerek, nerede bulunabileceklerini, neler yaptıklarını, projelerini aktarıyorlar. Internet’e o esnada bağlı olmasına da gerek yok. Siz istediğiniz anda, öğrenmeniz istenilen bilgilere erişebiliyorsunuz. Hatta, bir kısım kullanıcı, bir nevi günlük tutmaya başlamış durumda. Kişilerin, günlük aktivitelerinden haberdar olabiliyorsunuz.

Finger komutunda sizinle ilgili hangi bilgilerin görüntülenmesini istiyorsanız, hazırlayıp, internet’e bırakın. Güzel vakit geçireceğinizden eminim. Aradığınız herkes hakkında bilgi bulamıyorsanız, moraliniz bozulmasın. Ya, aradığınız kişinin servisi bu hizmeti desteklemiyordur veya kullanıcı kendi bilgilerinin görüntülenmesini istememiştir, ya da, güvenlik söz konusudur.

Son not. Pek çok ISS, internet kullananların yakından bildiği “spam” konusu nedeni ile, finger servisini hizmete açmıyor. Başka bir deyişle, bu hizmeti alamıyorsanız, çalışmakta olduğunuz ISS’yla tartışmayın. Kullanıcıların güvenliğini düşünüyor olabilirler. Örneğin, benim çalıştığım şirket, güvenlik nedeni ile finger servisini devreye almıyor.

* * * * *

Clint Eastwood’un hem yönettiği, hem de başrollerden birisini paylaştığı bir film, “Absolute Power - Mutlak Güç”. Başrollerdeki diğer oyunculara bakarsak; Gene Hackman ve Ed Harris’i de görüyoruz. Film, David Baldacci’nin eserinden, William Goldman tarafından sinemaya uyarlanmış.

Bu sezon, Amerika Başkanları ile ilgili filmler gündemde. Bu da, onlardan birisi. Eastwood’un, hırsızlık yaparken girdiği bir evde karşılaştığı görüntüler, sonu başkanda bitecek bir serüvene, takibe dönüşüyor. Siyasi dünyanın anlatıldığı, güzel bir gerilim filmi. Yer alan oyuncu kadrosu, konu dikkate alındığında, izlenebilecek filmler arasında. Seçim yaparken, listenizde bulunsun.

* * * * *

Bu hafta, önemli bir söz yerine, bir anektod aktarmak istiyorum. İlgi Yayınlarından çıkan, Yakut Güneri’nin Türkçeleştirdiği, “Made In Japan - Bir Japon Mucizesi Sony” isimli kitapta yer almakta.

Sony’nin kurucularından Akio Morita’nın aktardığına göre;

Her yıl işe alınan üniversite mezunlarını bizzat karşılamaya önem vermektedir. Yeni elemanları, Tokyo’daki şirket merkezinde toplayarak bir tören düzenler. Bu törende yapılan konuşmadan çarpıcı bir kısım şu şekilde;

“Sizi biz seçmedik. Burası ordu değil. Bu da, sizin isteyerek Sony’yi seçtiğiniz anlamına geliyor. Bu da, sizin sorumluluğunuz.

Normal olarak, bu şirkete katıldığınızda, sizden burada yirmi ya da otuz yıl kalmanızı bekleriz. Kimse hayata iki kere gelmez.

Önümüzdeki yirmi, otuz yıl hayatınızın en parlak dönemi. Bu şans size bir kez veriliyor.

Otuz yıl sonra bu şirketten ayrıldığınızda, bu yılları bizimle geçirdiğinize pişman olmanızı istemem. Bu çok kötü olur. Bu sorumluluk size aittir ve ne kadar istesem de, önemli olduğunu yeterince vurgulayamam. Gerçekten çok önemli.

Demek istediğim şu: Önümüzdeki birkaç ay içinde, burada mutlu ya da mutsuz olacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Sizi seçmemize karşın, yönetim olarak başkalarını mutlu etmek elimizde değil. Mutluluğu kendiniz yaratmalısınız.”

Evet, söylenenlerin bir kısmını gördük. Anahtar cümle; “Sizi biz seçmedik. Burası ordu değil. Bu da, sizin isteyerek Sony’yi seçtiğiniz anlamına geliyor. Bu da, sizin sorumluluğunuz.” İşe yeni başlayacak kişilere veya herhangi bir işe eleman alacaklara bu cümlelere dikkat etmelerini öneririm.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
96. Sayı önceki yazı 96. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye