| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 11.11.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 92

PROFESYONEL KADRO

Gönüllü kişilerin bir araya gelerek, belirli amaç çevresinde oluşturdukları çeşitli gruplar, dernekler ve sivil toplum örgütleri yaşamımızda yer almış durumda.

Kendi sektörümüzde de bunların örneklerini görmek olası. Bu tür organizasyonlarda karşılaşılan en önemli sıkıntı, kaynak temin etme. Ardından, temin edilen kaynak ile doğru konuların üzerine giderek, verimli bir çalışma platformu oluşturmak, ikinci amaç.
Kaynak temininden, takip edilecek konuların üzerinde çalışmaya kadar giden yelpaze’de izlenmesi gereken yol, profesyonel kadrolardan geçiyor. Burada söz edilen, amacı sadece para kazanmak olan kişilerin çalışması değil. Zamanının hemen hemen tamamını bu tür işlere gönüllü olarak ayırabilen kişilerde çözümün bir parçası olabilir.

Ancak, genelde karşılaşılan, organizasyonu oluşturan kişilerin zamanlarının büyük bir kısmı, kendi işleri ile dolu olarak geçiyor. Bu kişilerin esas işlerinin, grubun amaçları dışında olduğunu gördüğünüz anda, sorunlar beliriyor. Sektörde yaşanan en önemli sorunlardan birisi; kişiler, doğrudan kendisini ilgilendirmeyeceğini düşündükleri anda, herhangi bir bahane ile oluşturulan yapılardan desteklerini çekiyorlar. Madalyonun öbür yüzünde ise, hiçbir aktivitenin görülmediği organizasyonların destek istemesi var. Doğal olarak, şirketler veya kişiler harcanan zaman ve paranın karşılığında somut olarak neler yapıldığını bilmek istiyorlar. Sorular cevaplandırılamadığı anda, sorunlar başlıyor.

Bu durumda, görevlerin profesyonel kadrolara verilmesinde yarar var. Profesyonel kadroları destekleyecek maddi gücü oluşturmak ve fon yaratmak organizasyonları kuranların görevi. Amacı belirlemek, iş planı tanımlamak, hedefleri tespit etmek ve bunların yapılmasını izlemek, yöneticilere düşüyor. Aktivite yapıyorsanız, destek bulmanız da sorun yok. Onun dışında, kağıt üzerinde mevcut bir yapı olarak kalmaya mahkumsunuz. Her grubun kendi başına profesyonel kadrolar oluşturacak kaynak temin etmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda, birden fazla grup bir araya gelerek, amaçlarını ortak faydada birleştirdikten sonra, çalışmaya devam edebilirler. Güçlerin birleştirilmesinden yararlanmak gerek.

* * * * *

Amerika bir büyük tehlikeden daha kurtuluyor. “Peacemaker - Barışçı”, yüksek tempolu bir macera filmi. Yönetmenliğini, Mimi Leder’in yaptığı filmde, başrolleri, George Clooney ve Nicole Kidman paylaşıyorlar.

Film izleyicileri, Clooney’i, “From Dusk Till Dawn” ve “One Fine Day”, Kidman’’ı da, “Batman Forever” ve “The Portrait of a Lady” filmlerinden anımsayacaklardır. Yönetmen Mimi Leder’in ise bu ilk film denemesi. Kendisi daha önce televizyonlara dizi çekiyordu. Bunların arasında en önemlisi, 1995 ve 1996’da iki kez Emmy ödülünü aldığı, “ER” isimli televizyon dizisidir.

Rusya’da imha edilecek 10 nükleer füzeden birisi çalınarak, Amerika’da patlatılmak istendiğinde, insan avı başlıyor. Avrupa’da devam eden çatışmaların, insan yaşamlarında yaptığı tahribatı, insanların çaresizliklerini görebileceğiniz film, güncel olaylardan yararlanıyor. Teknoloji aracılığı ile neler yapılabileceğini anlıyorsunuz. Birileri karar veriyor, birileri ölüyor.

Hareketli, soluk soluğa izleyeceğiniz bir macera filmi. Uzun bir film olduğunu dikkate alarak, zaman ayırın.

* * * * *

Amerika’lı yazar Mark Twain’den (1835-1910) bir söz daha aktarmak istiyorum. “Binlerce zeki insan yaşar ve kendileri veya başkaları tarafından keşfedilmeden, ölürler.”

Bizim sektörümüzde de, onlarca, yüzlerce şirket başarılı işler yapmaya çalışır. Duyurabildikleri ölçüde yaşamlarını sürdürürler. Birilerinin gelip, kendilerini bulmasını ümitle beklerler. Kimse gelmeyince de, kaybolup giderler.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
92. Sayı önceki yazı 92. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye