| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 25.11.1997 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 91

BİLGİSİZ FİKİR

Üzülerek izliyorum ki, pek çok kişi, hemen hemen her konuda fikir beyan ediyor. Kişilerin düşüncelerini aktarmaları güzel bir şey. Ancak, gönül ister ki, konuştukları konularda, biraz da bilgileri olsun.

Şimdi, diyecekler ki; “Yine, kime veya kimlere kızdın.”

Belli bir kişi veya grup yok. Sadece, genel olarak, çevrenizi şöyle biraz incelediğinizde, konuştuğu konu üzerinde çok az bilgisi olan kişilerin, ne kadar yanlış konuştuklarını göreceksiniz.

Konu hakkında hiç bilgisi olmayanların tehlikesi biraz daha az. Onların bir kısmı susmayı tercih ediyor. Konuşmalarında yaptıkları hatalar, dinleyenler tarafından çok çabuk yakalanıp, ciddiye alınmıyorlar.

Az bilgi sahibi olup, konuşanlar, en tehlikeli grup. Dinleyenleri ikna etme şansları oldukça yüksek. Ondan sonra düzeltin, düzeltebilirseniz. Üstelik, kamuoyuna açık şekilde fikir beyan ettilerse, yanlış yönlendirilen kişilerin yapacakları hataları kim düzeltecek?

Onun için; üzerinde görüş beyan edeceğiniz konuları iyice tartın. Olur, olmaz her konuya el atmayın. Çevrenize vereceğiniz zararı düşünün. Tamam, her fikir söylenmelidir de, özellikle teknolojik konularda veya iş yaşamını ilgilendiren konularda fikir bildirmek, biraz bilgi ister.

Dikkatinizi çekti mi, bilmiyorum. Geçtiğimiz günlerde, gazetelerde bir haber yayınlandı. Internet’te sağlık ile ilgili hazırlanmış sayfaların bir kısmı yanlış bilgi içeriyormuş. Bunlara göre tedavi olursanız, ciddi sorunların çıkma olasılığı yüksekmiş. Ne kadar ciddi bir tehlike oluşturduğunu düşünebiliyor musunuz? İyileşeyim derken, hiç kalkamamakta var.

Bir çift söz de, bu tür kişilere fikir beyan etme şansı verenlerde. Konuşanlar kadar, hatalılar. Konusunda yeterli olduğuna inanmadıklarınıza, bu tür işleri yaptırırsanız, sorun çıkar. Zaman içinde öğrenir diyorsanız, hiç olmazsa, zararsız konularda fikir beyan etmelerini sağlayın.

Burada bir başka sorunda; “Siz ne kadar iyi niyetli olarak bilgi toplamaya çalışsanız da”, kişilerin bilgiyi paylaşmamasında. Bu durumda, ancak, erişebildiğiniz bilgi kaynaklarından edindiğiniz kadar veri’ye sahip oluyorsunuz. Bunun sorumlusu, bilgiyi size vermeyenlerde. Bilgiyi paylaşmayanlardan sakının.

* * * * *

Geçtiğimiz hafta, yurt dışındaydım. Buna rağmen, film sohbetlerine ara vermiyorum. Şansımıza, bugünlerde bizde de sinemalarda gösterimde olan; “My Best Friend's Wedding - En İyi Arkadaşım Evleniyor” uçakta gösteriliyordu. Başrollerde, Julia Roberts, Dermot Mulroney, Cameron Diaz ve Rupert Everett’ın yer aldığı filmin yönetmeni, P.J. Hogan. Filmin yazarı, 1988 senesinde “Rain Man - Yağmur Adam” filmi ile, en iyi film yazarı Oscar’ı almış olan, Ronald Bass.

Julia Roberts ve Dermot Mulroney, çok iyi iki arkadaştırlar. Birbirlerine bir söz verirler. “28 yaşına geldiklerinde, eğer, hala bekar iseler, birbirleri ile evleneceklerdir.” Son ana kadar durum iyi gider. Ancak, çok kısa bir süre kala, Mulroney, Roberts’i arayıp, nişanlandığını ve kendisinden, gelip, nişanlısı ile tanışmasını istediğini söyler. Bunun üstüne, Mulroney’in nişanlısı Diaz, Roberts’den nikahta kendisine yardımcı olmasını istediğini söylediğinde, işler iyice karışır. Çünkü, Roberts, uzakta yaşamalarına karşı, Mulroney’i sevmektedir ve Diaz’la değil, kendisi ile evlenmesini istemektedir. Bunun üzerine, elinden elen herşeyi yapmaya karar verir. Film, bundan sonra, eğlenceli bir şekilde sürüp gidiyor.

Eğlenceli, romantik bir komedi filmi izlemek isteyenlere öneririm. Filmin sonunu tahmin etmeniz mümkün değil. Oscar ödüllü bir film yazarından beklenecek bölümler ve film sonu göreceksiniz.

* * * * *

“Felsefemiz, başarıları, onları gerçekleştiren kişilerle paylaşmaktır. Bu sayede, herkesin, müşterilerle uzun vadeli diyaloglar içine girmesini ve yapacakları işleri en etkili şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak kadar, kendilerini işin gerçek sahibi gibi görmelerini sağlarız.” Starbucks Coffee Company’nin İnsan Kaynakları müdürü, Emily Ericsen, tarafından söylenmiş.

Bu söz, Workman yayıncılığın “1001 Ways To Reward Employees” isimli Bob Nelson’un kitabından alınmıştır.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
91. Sayı önceki yazı 91. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye