| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.02.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 86

YORUMSUZ

Bu hafta, hiç yorum eklemeden, dört haber aktarmak istiyorum.

- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Bill Gates'le görüşmek için, Şubat ayında Amerika'ya gidiyor. Her eve bir bilgisayar projesinden sonra gündeme gelen ve Gates'in daveti üzerine ABD'ye gidecek olan Bakan Çelebi, "Bill Gates'le yeni teknolojik gelişmeler ve bilimsel yaklaşımları konuşmak üzere bir davet aldım. Şubat ayı içinde bir araya geleceğiz" dedi. Kaynak: BT/Haber Sayı 153 Tarih: 26 Ocak-8 Şubat 1998

- Hükümette ve Eğitimde 2000'li Yıllarda Bilgi Teknolojisi konulu toplantıya katılmak için dün ABD'ye giden Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, bilgisayar dünyasının önde gelen isimlerinden Microsoft firmasının patronu Bill Gates ile de görüşeceğini söyledi. Kaynak: Hürriyet Gazetesi Tarih: 8 Şubat 1998

- Bill Gates ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngiltere’de bilgi teknolojisi alanında neler yapılabileceğini konuşmak üzere, İngiltere Cambridge’te bir araya geldiler. Bu toplantıda, Bill Gates, Microsoft’un, İngiltere’de “Teacher Resource Centre” yapılması için çalışacağını belirtti. Kaynak: Ziff Davis Net UK Tarih: 7 Ekim 1997

- Dünya’daki liderlerin büyük çoğunluğunun bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulunduğu, her sene yapılan görüşmelere katılmak üzere, İsviçre’nin kayak merkezi Davos’a giden Bill Gates, dönüşte, Belçika’ya uğradı. Kaynak: Ziff Davis Net Tarih: 4 Şubat 1998

* * * * *

Araya tatil girince, aynı yazı içerisinde üç film birden inceleyeceğiz. Bu üç filminde ortak bir özelliği var. Pek çok ülkede, 18 yaşından küçüklerin izlemesinin sakıncalı görüldüğü bu filmler, ülkemizde her yaş kesiminden izleyiciye ulaşıyor. Bence de, belli bir yaş grubunun altının izlemesi sakıncalı.

Yine yaptılar. Alkışladılar. “Devil’s Advocate - Şeytanın Avukatı” filminin sonunda, salondaki izleyicilerin reaksiyonu buydu. Bazı filmlerde karşılaştığım bu olayın nedenini henüz anlayabilmiş değilim.

Yönetmen, Taylor Hackford’un yönettiği filmin başrollerinde, Al Pacino ve Keanu Reeves yer alıyor. Reeves’i, “Dracula ve “Johhny Mnemonic” filmlerinden anımsayacaksınız. Film, Andrew Neiderman’ın romanından beyaz perdeye uyarlanmış. Dava kaybetmeyen genç bir avukatın, New York’a giderek büyük bir avukatlık firmasında çalışmaya başlamasının ardından, kime hizmet ettiğini anlaması, içindeki şeytanı keşfetmesi üzerine kurulmuş. Filmden bir alıntı; “Kibir. Benim en sevdiğim günahtır”.

Hukuk, adalet, şeytan, felsefe konularına çok güzel yaklaşan, sezonun güzel filmlerinden bunu kaçırmayın.

“The Game - Oyun”. Yönetmen, David Fincher. Başrollerde, Michael Douglas, Sean Penn yer alıyor. Yönetmen Fincher’i, “Seven - Yedi” filminden anımsayacaksınız. Yaşamında yalnız kalan banker Van Orton, yaşgününde, kardeşinden, “Consumer Recreation Services” ‘ten bir hediye alır. Kendisinin dışında geliştirilerek, içine dahil edileceği bir oyunun parçası olacaktır. Bir süre sonra neyin gerçek neyin oyun olduğunu anlayamayacak durumda gelip, paranoyak bir durum sergilemeye başlar.

Gerçekle hayal arasındaki çizginin ne kadar ince olduğunu gösteren bir, psikolojik, gerilim filmi. İlk yarıdaki temponun düşüklüğüne aldanıp, ikinci yarıyı seyretmemezlik etmeyin. İzleyin.

“Starship Troopers - Yıldız Gemisi Askerleri”. Yönetmen, Paul Verhoeven. Başrollerde, Casper Van Dien, Dina Meyer ve Denise Richards. Yönetmen Verhoeven’i, “Showgirls”, “Basic Instinct” ve “Robocop” ‘tan anımsayabilirsiniz. Casper Van Dien, bilgisayar oyunlarına meraklıların anımsayacağı; “Wing Commander IV” oyununda, konfederasyonun 3. Pilotu olarak yer almıştı. Film, Robert A. Heinlein’in romanından beyaz perdeye uyarlanmış. Bir bilim kurgu filmi.

Dünyayı tehdit eden tehlike, bu defa, akıllı bir böceğin yönettiği milyonlarca savaşçı böcektir. Askerlerin görevi, dünyayı bu tehlikeden kurtarmaktır. Bu yolda çeşitli güçlüklerle karşılaşırlar. Kanımca, filmde bazı mantık hataları mevcut. Örneğin, uzaya bu kadar büyük gemileri göndererek, ışık hızında seyahat yapabilecek seviyeye ulaşmış bir medeniyetin, niçin gemileri güç kalkanı taşımıyor ya da böcekleri temizlemek için ellerinde makineli tüfek olan piyadeleri gönderiyorlar da, böcek gezegenlerini lazer silahı olan gemilerle imha etmiyorlar, anlamak çok olası değil. İzlenmese de olabilecek bir film.

* * * * *

Yunanlı filozof Socrates’tan (İ.Ö. 469-399) bir söz; “Ben, bilmediğimi bildiğim için, diğer insanlardan farklıyım.”

Siz, neleri bilmediğinizin farkında mısınız? Yoksa, diğer insanlardan farklı olmadığınızı mı, düşünüyorsunuz?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
86. Sayı önceki yazı 86. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye