| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 24.03.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 83

ÖZÜR DİLERİM

Niçin özür dilediğime gelirsek; "Hep zannediyordunuz ki, bu köşe yazılarını ben yazıyorum. Üzgünüm. Yanıldınız. Artık açıklamam gerektiğini düşünüyorum. Bu yazıları ben yazmıyordum". Sabırla, yazının sonuna kadar dikkatle okumanızda yarar var. Mesajımı alacaksınız.

Okuduğunuz bu yazı, benim, BT/Haber'deki yüzaltmışbirinci köşe yazım. Bundan yaklaşık yüzaltmış hafta önce, İnterpro'nun çıkaracağı, haftalık gazete BT/Haber için yazı yazıp yazamayacağım sorulduğunda, kısa bir tereddütten sonra, evet dedim.

Bu konu ile ilgili, şu anda isimlerini vermemin doğru olmayacağı iki yazar ile görüştüm. İkisi de, kendilerinin haftalık olarak bu yazıları yazabileceklerini, benim de, kendi ismim ile bunları yayınlamamda bir sakınca olmadığını söylediler. Böylece plan çalışmaya, işler yürümeye, yazılar yayınlanmaya başladı.

Yazıların içeriğini belirleme konusunda yaptığımız konuşmalarda, bilgi teknolojisi sektöründe çalışan kişilere, sektör dışında da bir yaşam olduğunu aktarmak üzere, film eleştirileri, kitaplarla ilgili düşünceler, müzik dünyasındaki görüşlerin de kullanılmasında mutabakata varıldı. Hepsini bir araya getirdikten sonra, yazıyı hazırlayıp göndermek sorun olmaktan çıktı. Niye bu kadar süre sonunda konu gün ışığına çıktı diye sorarsanız, belirgin bir nedeni yok. Sadece, artık açıklamak gerekiyor diye düşündük. Bundan sonra ne yapacağım konusunda henüz karar vermedim. Sizlerin görüşleri doğrultusunda hareket edeceğim.

Bu yazının en altındaki bölümü okudunuz mu?

* * * * *

Bu hafta, CeBIT seyahati nedeni ile, film izlenimi yok. Onun yerine, kitaplardan söz edelim. Önümüzde Kurban Bayramı olduğunu düşünürsek, bu sürede okuyacağımız kitaplardan da haberdar oluruz.

İlki, Tübitak'ın yayınladığı, "Anılarım - Kayzer Dönemi Weimar Cumhuriyeti Atatürk Ülkesi" isimli, Prof. Dr. Ernst E. Hirsch'in, Türkiye'nin ilk otuz yıllık bölümünde yaşadıklarını anlattığı kitap. İstanbul ve Ankara Hukuk Fakültesinde, 1933-1952 yılları arasında dersler veren Prof. Hirsch'in anılarını beğenerek okuyacağınızdan eminim.

İkinci kitabımız, Şiar Yalçın'ın, Metis Yayınları tarafından yayınlanmış "Doğru Türkçe" adlı eseri. Kitabın arkasında yer alan sunu notuna göre; "Dilimizin değişik kavram ve nüansları ifade etme yeteneğinin kaybolmasına karşı duyarlılık oluşturma ve tartışma açma ümidiyle…" Kitap, yazarın, Yeni Yüzyıl ve Milliyet gazetelerinde yayınlanan, Türkçe'nin doğru kullanımını aktaran yazılarından derlenmiş. Türkçemizi doğru kullanmak isteyenlerin edinmesi gerekli bir kitap.

İhsan Oktay Anar. Bu yazarın üç kitabı piyasaya çıktı. İletişim yayınlarından pazara sunulan ilki; "Puslu Kıtalar Atlası". Diğerleri; "Kitab-ül Hiyel" ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan; "Efrasiyab'ın Hikayeleri". Güzel ve akıcı bir üsluba sahip bu romanları edinin. Ege Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan, Anar, Türk roman'ına yeni bir soluk getiriyor. Yazarın hayal gücü sizi şaşırtacak.

Son kitabımız İngilizce. Dilbert'i duymayanınız herhalde yoktur. Ünlü Amerikalı yazar Scott Adams'ın iş dünyasına mizahi yaklaşımını aktaran karakter olan Dilbert ile ilgili, "Seven Years of Highly Defective People" isimli, Dilbert'in nasıl tasarlandığı ve geliştiğini anlattığı kitabı pazarda. İstanbul'da Pandora Kitabevi'nde bulabilirsiniz. Kaçırmayın.

* * * * *

Rus yazar ve filozof Leo Tolstoy'a (1828-1910) göre; "İnsanlara ne kadar çok verirsen, o kadar az kendileri çalışmak isterler. Ne kadar az çalışırlarsa, bu sefer de fakirlikleri artar".

Dengede tutmak gerekir. Bu dengeyi sağlayabildiğiniz sürece, oluşacak sorunlar en az, doyum en çok olacaktır.

* * * * *

Aslında "Özür Dilerim" isimli bu yazının ilk bölümünü, geçen sene (1997) yayınlayacaktım. Çünkü, BT/Haber, 1997 senesinde "1 Nisan" Pazartesi günü okuyucunun eline ulaşacaktı. Bu sene ise, "1 Nisan" Çarşamba'ya geliyor. İlk paragrafı, Pazartesi, Salı veya Perşembe, Cuma okuyanlar, "1 Nisan" 'da okuduklarını düşünsünler. Diğer paragraflar her zaman geçerlidir.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
83. Sayı önceki yazı 83. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye