| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 31.03.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 82

NELER GÖRDÜM?

CeBIT fuarı ile ilgili gözlemlerim bu hafta yazının konusunu oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde radyoda dinlediğim bir söz çok hoşuma gitti. Amerikan Başkanı Bill Clinton, bir konuşmasında, bir atasözünden bahsetmiş. "Kuş yuvasını gide gele yapar." Bize dönüp baktığımızda, ne kadar uygun olduğunu düşündüm. Türk firmalar, CeBIT'e katıldıkça, uluslararası pazarlarda yerimiz sağlamlaşacak. Yoğun bir tempo ile yedi gün geçirdik. Katılan firmalar çeşitli bağlantılar kurdular. Bu sene, Türkiye standı daha büyük ve düzenliydi. Herşey özenilerek tasarlanmıştı.

CeBIT'te gözüme çarpanlara gelirsek;

Benim çok kullandığım, U.S.Robotics'in (Şimdi 3Com oldu), Pilot cihazının, yeni modeli sergileniyordu. Eskisi zaten küçüktü, yenisi ondan da ince ve ufak. Ayrıca, ön yüzüne bir kapak konmuş. Böylece taşırken kılıf kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Kapasitesi genişletilmiş.

Kişisel bilgisayarlarda kullanılan güvenlik yuvaları gündemde. Bu yuvalar için özel kartları kullanarak, elektronik ticarette güvenliği sağlayabildiğiniz gibi, bilgisayara istenmeyen kişilerin müdahale etmesini de engelleyebiliyorsunuz.

Comdex'te görücüye çıkan LCD ekranlar, CeBIT'te de sergilenmekteydi. Bir farkla. Artık daha yaygın ve daha ucuzlar.

Java istemci ve sunucular. Internet servis sağlayıcı şirketlerin standlarında klasik kişisel bilgisayarları görmek çok zordu. Hemen hemen hepsi java tabanlı istemciler geçmişler. Bir kısmında da ince istemciler mevcuttu. Internet'e değinmişken, Vestel'den söz etmezsek olmaz. Fuarda, elektronik postalarımızı görmek için geçici olarak bir dial-up hesaba ihtiyacımız oldu. UUNET'in bir standı olduğunu görünce doğrudan oraya yöneldik. Ne istediğimizi anlattığımızda, bir izzet ikram başladı ki, sormayın gitsin. Ben dedim ki; "Bunlar galiba pahalı bir hizmet satıyorlar". Sonunda ortaya çıktı ki; 7 günlük 33.6 dial-up bir abonelik için istenen bedel 895 Alman Markı. Doğal olarak almadık. Kısa bir araştırmadan sonra, Vestel standında internet cafe olduğunu gördüm. Vestel'in pazara yeni sunduğu web tv'yi kullanarak, istediğinizi yapabiliyordunuz. Teşekkürler Vestel.

Ukrayna ve Polonya standları büyüktü. Ukrayna iki ayrı bölümde katılmıştı. Birincisinde, özel sektör şirketleri, diğerinde ise devlet kuruluşları, bakanlıklar, enstitüler. Devlet kuruluşları know-how satıyorlardı. Yaptığımız konuşmalarda, bizim sektörün yaşadıklarını aynen yaşadıklarını gördük.

Hindistan cazip koşullar ile teknopark satıyor. Oralardan kalkıp, CeBIT'e gelmişler.

Internet üzerinden elektronik ticaret yapacaklara alt yapı oluşturmak üzere çalışan şirket sayısında artış var.

Intel'in i740 chip'ini kullanan grafik kartlar, pazara sunulmuş durumda. Hemen hemen bütün grafik kartı üreticilerinin standlarında, intel'in bu grafik chip'i ile ilgili bilgi almanız olası.

2000 senesi sorununu çözmek üzere çalışacağını belirten şirket sayısında artış var. Zaman geçmeden bizlerinde bu konuda çalışmaya başlaması gerekiyor.

Almanya'da standart telefon hatları ile kullanılacak modemler gündem dışında. ISDN modemler çok yaygın. Bizimde o günlere erişeceğimizi düşünüyorum.

Uzakdoğu firmaları, evlere bir ana bilgisayar ve terminaller koymak üzere sistemler geliştirmişler. Baba, işi ile ilgili çalışırken, çocuk oyun oynayabilecek. Bu sistemler maliyet olarak, daha ucuz, güncellemesi ve bakımı daha kolay. Önümüzdeki günlerde kendilerinden çok söz ettirecekler.

CeBIT'in, Comdex ile ufak bir karşılaştırmasını yaparsak. Comdex'te, organizasyonu takip eden orta dönemde pazara sunulacak ürünler ağırlıkta. Cebit ise pazarda mevcut ürünlerin ağırlıklı olarak sergilendiği bir fuar. Cebit'te bağlantısını yapacağınız ürünleri çok kısa bir sürede temin etmeniz olası iken,. Comdex'te beklemeniz gerekiyor.

Bir diğer farkta; gece kapanıştan sonra düzenlenen stand partileri. CeBIT'te fuar kapanış saatinin hemen ardından, çeşitli standlarda partiler düzenleniyor. Bunların ortak özelliği, .değişik şarkıcı veya grupların canlı müzik yapmaları. Uzun saatler süren bu partiler, yeni iş bağlantılarının kurulmasına, arkadaşlıkların ilerlemesine yol açıyor. Comdex ise Las Vegas'ta yapıldığı için, stand partileri mevcut değil. Fuardan sonra, yaşam şehirde devam ediyor.

Öyle görünüyor ki, uluslararası pazarlarda söz sahibi olabilmemiz için, Türkiye'de nasıl bilgi teknolojisi sektöründeki kişileri tanıyor, arkadaşlıklar kuruyor, işbirlikleri sağlıyorsak, yurt dışı içinde aynı seviyeye gelmemiz gerekiyor. Bunun içinde sürekli olarak yurt dışı organizasyonlarda yer almak gerekiyor.

* * * * *

"Herşeyde insan, sonu düşünmelidir." Fransız yazar Jean de La Fontaine (1621-1695)

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
82. Sayı önceki yazı 82. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye