| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 21.04.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 81

GELEN GELENE

Galiba, bilgi teknolojisi ürünleri konusunda Türkiye'de pazarın kısa dönemde hızla büyüyeceği tahmin ediliyor olmalı ki, yurt dışındaki bilgisayar şirketlerinin üst düzey yöneticileri arka arkaya Türkiye'ye gelmeye başladılar. Güzel bir gelişme.

Hoş geldiler, sefa getirdiler. Her ne kadar konuşmaların yarısından fazlası kendi şirketlerinin reklamı olsa da, aralarda verdikleri bazı bilgileri değerlendirenler, değişik vizyonları görme olasılığı buldular.

Ekonomik göstergeler bir miktar iyileşme olduğunu gösteriyor. Bunun sonucu, yabancı şirketlerin Türkiye pazarında yatırım yapmalarını sağlamalıyız. Sadece yurt dışında üretilen ürünlerin pazarlandığı değil, bu ürünlerin üretilerek, diğer ülkelere sevk edildiği konuma gelmeliyiz. Bu konuda, yabancı şirketlerde çalışan kişilere büyük görevler düşüyor.

* * * * *

Bunların yanında geçtiğimiz günlerin en önemli konuğu, Dr. Bangemann'dı. Dr. Martin Bangemann, Avrupa Birliğinin yürütme organı olarak kabul edilen Avrupa Komisyonu'nun üyelerinden ve bilgi teknolojileri konusunda, başkanlığında hazırlanan "Bangemann Raporu" ile de anılıyor.

Mart 1996'da Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri seminerinde yaptığım "Gümrük Birliğinin Bilişim Sektörüne Etkileri" başlıklı konuşmada, Bangemann raporu olarak da bilinen ve Avrupa Konseyi'nin 1993'te, 24/25.Haziran.1994'te toplanacak Corfu toplantısına hazırlık olması için istediği, "Avrupa Konseyi'ne Avrupa ve Global Bilgi Toplumu Önerileri - Recommendations To The European Council, Europe And The Global Information Society" raporundan söz etmiştim.

Türkiye Bilişim Vakfının organizasyonundaki bir toplantıya konuşmacı olarak katılan Dr. Bangemann, Avrupa Topluluğu ile Türkiye arasındaki ilişkileri, Türk bilgi teknolojisi sektörünün, Avrupa'daki şirketler ile rekabet ve işbirliği şansını aktardı. Ayrıca, farklı bakış açılarından yaklaşıldığında, neleri yeniden düşünebileceğimizi bizlere anımsattı. Görüşlerinden faydalanmak gerekiyor. Konuşmaları ve görüşlerini basından izlemeniz olası. Özellikle belirttiği bir husus; "Özelleştirme". Sadece telekomünikasyondaki değil, tekelleşmenin olduğu pek çok alanda, özelleştirmenin gerekli olduğunu bir kez daha vurguladı. Özelleştirme operasyonlarından sonra, Avrupa'nın bazı ülkelerinde haberleşme ücretlerinin azaldığından söz etti.

* * * * *

Sevimli Fare ya da Fareli Film. "Mouse Hunt - Zor Hedef Fare" isimli filmi izlediğinizde aklınızda kalacak ve filmi anımsamanızı kolaylaştıracak unsur. Filmin yönetmeni, Gore Verbinski. Verbinski, ağırlıklı olarak reklam filmleri yöneten, çeşitli ödüller almış bir yönetmen. Nathan Lane ve Lee Evans başrollerde. Nathan Lane'i, "The Birdcage", Lee Evans'ı ise "Fifth Element" filmlerinden anımsamanız olası.

Rhythm & Hues şirketi özel efektleri üretmiş ve farenin eğitimini üstlenmiş. Bu şirketi geçtiğimiz senelerde izlediğimiz "Babe" filminden de anımsayacaksınız. Filmde gerçek farenin, bilgisayarda oluşturulmuş bir dublörü de yer alıyor. Dublörler hep canlı olacak değil ya!

Babalarının ölümü ile kendilerine bir ip üretim fabrikası ve bir şato kalan iki kardeşin, şatonun ünlü bir mimarın eseri olduğunu öğrenmeleri sonucu, satmaya karar vermeleri ile başlayan olayları ve şatoda yaşayan bir farenin yol açtıklarını keyifle izleyeceksiniz. Özellikle ailelerin, çocukları ile birlikte gidebilecekleri komik bir film.

Laurel ve Hardy'nin günümüz oyuncuları tarafından yeniden canlandırılması olarak düşünülebilir. Bir nevi "Home Alone - Evde Tek Başına" filminin, fareli şekli.

Bu filmin internet'teki sayfasını ziyaret edin. Çok eğleneceksiniz. Adres; http://www.freezone.com/mousehunt/mouse.html
Ayrıca, efektleri yaratan şirketin sayfa adresi; http://www.rhythm.com/mouse/

* * * * *

Bu hafta ünlü bir kişiden alınan söz yerine, Cebit'in açılış töreninde, IBM Başkanı, Louis V. Gerstner'in anlattığı bir olayı aktarmak istiyorum. Konuşmanın arasında bir miktar nükte olması açısından aktarılan olay herkesi gülümsetti.

Hangi uçak şirketi olduğunu şimdi anımsamıyorum. IBM, bir uçak üretim şirketine yeni sistemlerini kurmuş ve devreye almış. Bir süre sonra uçak üretim şirketinin başkanı Mr. Gerstner'i arayarak, IBM'in sistemleri ile tasarlanan uçağın deneme uçuşuna kendisini davet etmiş.

Mr. Gerstner; "Maalesef, katılamayacağım. O gün karımın doğum günü" yanıtını vermiş.

Uçak üretim şirketinin başkanı; "Henüz deneme uçuşunun tarihini söylemedim".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
81. Sayı önceki yazı 81. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye