| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 28.04.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 81

SES KARTI

Uzun bir süredir, kullandığım bilgisayardaki parçalarda değişiklik yapmamıştım. Bunlardan en uzun süredir kullanılan, ses kartı idi. Yaklaşık dört sene önce, o zamanın en iyi şirketlerinden birisi olan Ensoniq firmasının Soundscape ses kartında karar kılmış ve kullanmaya başlamıştım. Geçen süre içerisinde pek çok şirket ses kartı üretti, özellikle bir standart haline gelen Sound Blaster'ı üreten Creative Labs öne çıktı.

Ben ses kartımdan memnun olmama karşın, geçtiğimiz aylarda aldığım bir haber düşüncelerimi biraz değiştirdi. Bu habere göre, Creative Labs firması, Ensoniq firmasını satın almış ve şirketin PCI yolunda çalışan ses kartı teknolojisini aynen alarak, kendi markasında bir kart üretmişti.

Ayrıca, işletim sistemimi de, Windows '95 'ten, Windows '98 'e yükseltmiştim. Bu, "Directx" denilen ortamda, benim eski ses kartını tanımıyordu. Gerçi, Windows '95 'te tanımıyordu, ancak, çok fazla dikkate almıyordum. Bir iki programda sorun çıkınca, Directx uyumlu bir ses kartına terfi etmeye karar verdim. Uzun bir süredir kullandığım, Ensoniq firmasının yeni modelini denemek istedim. Ayrıca, kartın internet'teki sayfasında Windows '95 uyumlu olduğu belirtiliyordu.

PCI yoluna takılan bir ses kartının avantajı daha fazla veriyi aynı anda iletebildiği için, ana işlemcinin gücü daha az kullanılıyordu. Ancak, Ensoniq firması, maliyeti biraz aşağıda tutabilmek için, ses bilgisini kendi kartının üzerinde değil, bilgisayarın hafızasında tutmayı tercih etmişti. Bunun sistem kullanım yükünü arttırmadığı, çeşitli araştırmalarla gözlendi. Bu sistemin bir diğer avantajı da, farklı ses alt yapılarını kullanabilmenizdi.

Ensoniq'in bu ses kartından geçtiğimiz sene içerisinde bir miktar Türkiye'ye getirilmişti. Ses kartını değiştirmeye karar verdiğim için, bunu denemek istedim. Kuruluş aşamasında hiç sorun çıkmadı. Yeni sürücüleri de internet'ten indirdikten sonra performans arttı. Hemen hemen tüm programları denedim, bir tanesinde ciddi bir sorun çıktı. Program çalışmıyor, sistem kilitleniyordu. Olabilir. Belki ayarlarda bir sorun vardır diye düşünürken, programın internet'teki sayfasında, bu ses kartı ile uyumsuzluk olduğunun bilindiği ve düzeltilmesinin düşünülmediğine dair cevap okudum. Burada bir teselli, Ensoniq'i Creative satın aldığı ve aynı kartın üretimine devam ettiği için, önümüzdeki günlerde yeni sürücü versiyonlarında sorunun düzelebileceği idi. Yine de, o zamana kadar geçerli olmak üzere, biraz da denemek amacı ile, Creative Labs firmasının Sound Blaster Awe64 Value ses kartını kurdum. Bu kart ISA yolunda çalıştığı için bir miktar performans kaybı olmasına rağmen, şimdilik başka sorun yok. Yine de, aklım Ensoniq AudioPCI'da. Bir fırsatını bulduğum anda tekrar deneyeceğim. Kıssadan hisse, ses kartı araştırması devam ediyor. İyisini bulduğumda sizi de bilgilendireceğim. Aslında, yurt dışında çok daha iyi ses kartları var. Ancak, Türkiye'ye ithal edilmiyorlar. Bu da çok ilginç. Yakın bir gelecekte, özellikle yeni kişisel bilgisayar standartları devreye girdikten sonra ISA yolu ortadan kalktığında, eski kartları elden kullanamayacağız.

Aklıma gelmişken, Creative'in fiyatı çok enteresan. Türkiye dağıtıcısının bayilere verdiği fiyattan, bir pasajdaki dükkanlar son kullanıcıya satış yapıyorlar. Nasıl olduğunu çok merak ediyorum?

Bu arada, belki dikkatinizi çekmiştir. Windows '98 dedim. Evet. Satışa sunulmadan önce, Windows '98 'in son deneme sürümünü kullanmaya başladım. Nedeni çok basit. Grafik kartımı da AGP yolunda çalışır şekle çevirdim. O macerada bir başka sefere.

* * * * *

"Great Expectations - Büyük Umutlar". Charles Dickens'in eserinden, Mitch Glazer tarafından beyaz perdeye ve günümüz dünyasına uyarlanmış filmin yönetmeni, Alfonso Cuaron. Başrollerde, Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow, Robert de Niro, Anne Bancroft ve Chris Cooper yer alıyorlar. Daha önce üç kez filme alınan eserin, 1946'da David Lean tarafından çevrimi bunlara dahil. Paltrow'u "Emma" ve "Se7en" filmlerinden anımsayabiliriz.

Bir kıyı kasabasında yetişen gencin, çocukluğunda yaşadığı bir olayın ve yaptığı bir iyiliğin, tüm yaşamını etkileyebileceğini düşünebilir miydiniz? Toplumun davranışlarını iyi değerlendirince, medyayı doğru kullanınca, nelerin yapılabileceğini anlatan bir çalışma. Bunun içine bir de aşk öyküsü eklenince, güzel bir film ortaya çıkmış. İzlenebilirler arasında. Özellikle, de Niro'nun devreye girdiği kısımlar çok iyi.

* * * * *

"İnsan işine, işsiz kalıncaya kadar küfreder." Nobel ödülü alan ilk Amerikalı yazar Sinclair Lewis (1885-1951)

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
81. Sayı önceki yazı 81. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye