| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 05.05.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 80

ÇALIŞMAK

Çalışırken yaptığı işten zevk almak ve çevresine katkıda bulunmak. Bilgi teknolojisi sektörüne baktığımda, yazılımcısından, sistem analistine, satıcısından, destek elemanına, pazarlamacısından yöneticisine kadar yaptığı işten keyif alanlarla karşı karşıya olduğumu hissedebiliyorum. Acaba, çok mu iyi niyetli yaklaştım? Ne dersiniz?

Bunun yanında içinde bulunduğu şirkette çalışmaya lütfettiği için işe gelenler var. Uzun bir süredir kafamı kurcalayan konu. Sayın Nezih Kuleyin ile yaptığımız bir sohbette ortaya çıktı. Gerçekten de çevremi biraz incelediğimde, sadece şirketlerde çalışanlara değil, şirket sahiplerine de baktığımda, aynı mantığın geçerli olduğunu görüyorum. Servis çağırdığınızda lütfedip cihaza bakanlar, lütfedip sizi taksiye alanlar, bir dükkana girdiğinizde lütfedip ilgilenenler hep ortada. Dünyaları yaratmış şekilde dolaşıyorlar. Kendi dünyalarında mutlu olup olmadıklarını bilemem, ancak, topluma bir katkıda bulundukları konusunda şüphelerim var.

Usta çağırıyorsunuz. Söylediği saatte gelmiyor. Başka zaman geldiğinde yapması gereken işi bitirmediğini anlıyorsunuz. Aslında bilmiyorsunuz ki, o işi ondan iyi yapacak yok! Onun için beklemek, her türlü kaprisine boyun eğmek zorundasınız. Sizin verdiğiniz işi yapmayı kabul etmekle, size büyük bir iyilik yaptı! Haddinizi bilmek zorundasınız! Para kazanmak için çalışmıyor. Aslında paraya ihtiyacı yok. Size iyilik olsun diye iş yapıyor!!!

İşin eğlencesini bir yana bırakırsak; kendi kendileri ile kavga ediyorlar ve bunun farkında değiller. Hele toplum bir de bunlara paye verdiyse, hasbelkader bir de okul bitirdilerse, yanlarına varamazsınız. Eğer, farkına varılmadıklarını düşünüyorlarsa, durum daha kötü. Kendi kıymetlerinin bilinmediğinden söz ediyorlar. Mazhar, Fuat Özkan'ın şarkısını anımsar mısınız? "Peki, peki, anladık. Herşeyi sen bilirsin. Sen neymişsin be abi!" Bu kadar güzel daha nasıl anlatabilirim ki?

BT/Haber'in 135. Sayısında da yazdığım, Sony'nin kurucularından Akio Morita'nın aktardığına göre;

Her yıl işe alınan üniversite mezunlarını Tokyo'daki şirket merkezinde toplayarak bir tören düzenler ve bizzat karşılar. Bu törende yapılan konuşmadan çok kısa bir bölüm;

"Sizi biz seçmedik. Burası ordu değil. Bu da, sizin isteyerek Sony'yi seçtiğiniz anlamına geliyor. Bu sizin sorumluluğunuz. Normal olarak, bu şirkete katıldığınızda, sizden burada yirmi ya da otuz yıl kalmanızı bekleriz. Kimse hayata iki kere gelmez. Önümüzdeki yirmi, otuz yıl hayatınızın en parlak dönemi. Bu şans size bir kez veriliyor….Mutluluğu kendiniz yaratmalısınız."

* * * * *

"Good Will Hunting - Can Dostum". Robin Williams, Matt Damon, Minnie Driver ve Stellan Skarsgard başrollerde. Yönetmen, 1998 Oscarlarında bu filmle en iyi yönetmen dalında aday olan, Gus Van Sant. Damon hem filmi kaleme almış hem de başrollerden birini üstlenmiş. Ayrıca, 1998 Oscarlarında Williams bu filmdeki rolü ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, Damon'da en iyi film yazarı olarak ödül aldılar. Film toplam dokuz dalda Oscar'a adaydı.

Will Hunting, olağanüstü zeki bir gençtir ve bu zekasının farkındadır. Pek çok kişinin servet harcayarak gittiği okullarda uzun sürelerde öğrendiği bilgileri, herkesin edinebileceği kitaplardan çok kısa sürede öğrenip, sonuca varabilmektedir.
Bir üniversitede temizlikçi olarak çalışırken, ödüllü bir matematik öğretmeninin sorduğu iki soruyu yanıtlar. Küçüklüğünde yaşadığı olayların etkisinde olan Hunting bu profesörün ilgilenmesi ile birlikte, içinde yaşadığı kişilik sorunlarını, toplumla olan kavgasını su yüzüne çıkarır. Profesör suç işlemeye yatkın olan Hunting'in, psikolog olan Williams ile görüşmesini sağlar. Film, Hunting ve Williams arasındaki psikolojik ve felsefi diyaloglar arasında devam eder. İşin içine bir de kız arkadaşın karıştığı aşk öyküsü eklenince, herşey yerli yerline oturur.

Sezonun güzel filmlerinden. Kaçırmayın. Beğeneceğinizi düşünüyorum.

* * * * *

İngiliz fizikçi ve yazar, Archibald Joseph Cronin (1896-1981) 'den bir söz aktarmak istiyorum; "Üzülmek yarının sıkıntısından bir şey eksiltmez. Sadece bugünün gücünü tüketir."

Gerçekten de, bu söz üzerinde biraz düşündüğünüzde, bazı konularda üzülmenin, gelecekte yaşayacaklarınızı değiştirmeyeceğini fark edebilirsiniz. Çözüm yollarını arayarak, olabildiğince uygulamaya almak bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlayabilir.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
80. Sayı önceki yazı 80. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye