| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 12.05.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 80

INTRANET

Geçtiğimiz aylar içerisinde düzenlenen BİMY5'te aktardığım, "Intranet" konusundaki görüşlerimi, detaylara girmeden aktarmaya çalışacağım. Özellikle, bazı yanlış anlamaların ve kavram karmaşasının aydınlanması gerektiğine inanıyorum.

Intranet, temel olarak, TCP/IP protokolü kullanılarak, şirket içinde, internet standartları aracılığı ile bir ağ kurulumudur. Internet teknolojileri yardımı ile (tarayıcı, elektronik posta, dosyalama sistemleri, dizin yönetimi, sayfa tasarımları gibi), mevcut istemci/sunucu, ticari uygulamalar ve veri tabanı işlemlerini oluşturmak, intranet'in içinde kabul edilmelidir.

Bunu, niçin yapıyoruz? TCP/IP yapısını oluşturup, gerekli araçlarla çalışmaya başladığımız anda, uygulama yazılımları ve sunucu bilgisayarlarından bağımsız çalışma ortamına kavuşuyoruz. Ayrıca, web arayüzünü, işletmede kullanılan tüm uygulamalara getirdiğimiz için, işletme giderlerinde azalma görmemiz de olası.

Intranet'in ne tür yararları var?

Kişiler ve departmanlar arası bilgi iletişimini arttırır. Özellikle, iyi tasarlanmış bir web ortamında, çeşitli linkler aracılığı ile, her bilgi, yetki seviyeleri dahilinde, anında paylaşıma açılabilir. Internet tarayıcısı kullanabilen herkes, bilgiye erişebilir.

Arama motorları sayesinde, istenen bilgiye erişim hızlanır. Index sisteminin devrede olması, bilgi kayıplarını ve mükerrerliği engeller.

Çalışan kişilerin, hangi bilgiye nereden, nasıl erişeceklerini anımsamaları gerekmez. Kullanım kolaylığı getirdiği için, personel eğitim maliyetleri azalır.

Donanım ve yazılım şirketlerine bağımlı olmayı engeller. Farklı firmalarla çalışabilirsiniz ve sistem büyütürken daha az sorunla karşılaşırsınız.

Güvenlik standartları daha yüksektir. Kendi içerisinde genel olarak kabul görmüş güvenlik standartlarını kullanırsınız
Kullanıcıların erişim için kullandığı her farklı platformdaki terminale ayrı uygulamalar geliştirmek zorunda kalmazsınız. Uygun platformdaki internet tarayıcıları iş görür.

Bir bilgi ambarı oluşturularak, herkesin kullanımına sunabilirsiniz. Bu sayede, daha hızlı yanıt bularak, hızlı kararlar alabilmek gerçekleştirilebilir.

Ekipler, departmanlar veya kişiler arası soru-cevap trafiğinin oluşturularak, tartışma ve uzlaşma zemini hazırlanması neticesinde, bilgi iletişiminde esneklik sağlar.

Belli ilgi grupları tasarlanarak, aynı konuda çalışan veya bilgiye ihtiyaç duyanlara yönelik duyuruların yayınlanması mümkündür.
Intranet için önerilerimi haftaya aktaracağım.

* * * * *

Yönetmenliğini, Woody Allen'ın yaptığı bir film bu hafta gündemimizde; "Deconstructing Harry - Yaramaz Harry". Allen, yazdığı filmde, aynı zamanda oynuyor. Allen dışında, başrollerde yer alanları saymak istersek; Caroline Aaron, Woody Allen, Kirstie Alley, Bob Balaban, Richard Benjamin, Eric Bogosian, Billy Crystal, Judy Davis, Mariel Hemingway, Hazelle Goodman, Amy Irving, Julie Kavner, Eric Llyod, Julia Louis Dreyfus, Tobey Maguire, Demi Moore, Gene Saks, Elisabeth Shue, Stanley Tucci ve Robin Williams. Gördüğünüz gibi çok kalabalık bir ekipten söz ediyoruz. Gördüğünüz gibi, pek çok tanıdık isme rastlamak olası.

Konuya gelirsek; bir yazar, ailesi, arkadaşları, iş yaşamı hakkında gözlediklerini aktaran romanlar hazırlayarak, yayınlamaktadır. Biraz da abartarak aktardığı bu gözlemlerin yer aldığı son roman, tüm çevresi ile arasının açılmasına neden olur. Yazar, evliliklerinden, yahudi toplumundan, kadın erkek ilişkilerinden söz ederken, kimi zaman felsefeye, kimi zaman psikolojiye eğiliyor. Mizahi bir dille konulara yaklaşırken, yaşamı ne kadar ciddiye aldığını fark edebilirsiniz.

Güzel bir komedi filmi. Woody Allen izleyicileri zaten kaçırmayacaktır. Diğer izleyiciler için önerim, izleyebilirsiniz. Özellikle, Robin Williams ile Woody Allen'ın ayarlarının bozulduğu bölümler harika. Sıkılmayacağınızdan eminim.

* * * * *

Fransız deneme yazarı, Michel de Montaigne'den (1533-1592) bir alıntı; "Bir düzeni kusurlu olmakla suçlamak kolaydır. Çünkü, ölümlülerin bütün yaptığı işler kusurlarla doludur. Ancak, yıktıkları saygının yerine yeni bir saygı getirebilmiş olanlar çok azdır."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
80. Sayı önceki yazı 80. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye