| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 19.05.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 79

INTRANET ÖNERİLERİ

Geçen hafta, intranet'in ne olduğunu ve yararlarını aktarmaya çalışmıştım. Bu hafta, kaldığımız yerden, önerilerle devam ediyoruz.
Öneriler neler olabilir?

Firmanın, bilgi teknolojileri bütçesine ciddi kaynaklar ayırmanız gerekecektir. Bu bütçeyi tasarlarken, İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) şirketlere ödenecek rakamları da dikkate alın.

Güzel Web sayfaları hazırlamanız, HTML profesyoneli olmanız, gerekli yapıyı sağlamanıza yetmeyecektir. Yapılan araştırmalara göre, işletmelerin %61'i intranet ortamını hafife alıyor, gerekli önemi göstermiyor ve kaynak ayırmıyor. Muhakkak, bu konuda deneyimli danışmanlarla çalışın, onların önerilerini alın. HTML ile çok iyi sayfa tasarımı yapmanız, kişisel bilgilerinizin cazip olmasını sağlayabilir. Ancak, kurum içi bir bilgi iletişim ortamında, kurumsal tasarımlar yapmak gerekecektir.

Kullanacağınız sistemde, güvenlik çok önemli. Bunun için gerekli yatırımı yapmaktan kaçınmayın. Sisteminizde dışarıdan yapılacak bir müdahale, ileride telafi edilmesi güç olacak hasarlara yol açabilir.

Yazılıma sarf edeceğiniz her bir ila beş Lira için, üç ila on Lira arasında uygulamaya alma bütçesi ayırın. Bu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir rakam.

TCO (Total Cost of Ownership), dikkate alınması gereken bir unsur. Yatırıma başlarken, 3 ila 5 sene sürecinde ne harcanacağını kestirime çalışın. İlk yatırım bütçesi küçük görünen bir yatırımın, uzun dönemde, toplam maliyetinin diğer sistemlerden yüksek olabileceğini gözden uzak tutmayın. Fiyat, performans, destek ve kullanacağınız sisteme eklenebilecek özellikler açısından kıyaslama yapın.

Mesaj alışverişi için, özel posta servisleri değil, SMTP veya IMAP standartlarında sistemler oluşturun.

İşletme bünyesinde web sunucular kurup, işletmeye alın. IP numaralarını belirleyip, yayınlayın.

Dijital kişi tanıma sistemlerini inceleyip, devreye alın. Son dönemde yaygınlaşan bu sistemler hızla işletmelerde kullanılmaya başlanıyor.

Çok iyi işlemekte olan bir ticari uygulama yazılımına sahip olabilirsiniz. Bunun kullanıcı ara yüzünü web ortamına taşımanız, intranet'e geçtiğiniz anlamına gelmeyecektir. Intranet'in efektif olarak devrede olabilmesi için, bunun dışında servislere de ihtiyaç duyacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Özellikle, bilginin güncelleştirilmesi konusu en önemli aşama. Bu aşamada maliyetlerinizi nasıl kontrol altında tutacağınızı belirleyin. Personel eğitim giderlerinde artış olacağını dikkate alın. Ancak, bir süre sonra da, bakım giderlerinde olacak azalma, yapılan eğitim giderlerini karşılayacaktır.

* * * * *

Doğu kültürüne, yaşam tarzına ve felsefesine ilgi duyuyorsanız, muhakkak seyretmeniz gereken bir film, "Seven Years in Tibet - Tibet'te Yedi Yıl". Yönetmenliğini, Jean Jacques Annaud'un yaptığı filmin başrollerinde, Brad Pitt ve David Thewlis var. Film, Heinrich Harrer'in kend yaşamını anlattığı kitaptan yola çıkılarak hazırlanmış.

Film, bir Avusturyalı dağcı olan Heinrich Harrer'in 1939 senesinde Himalayaların Nanga Parbat tepesine tırmanma gayretini, bu esnada savaş çıkınca, tutuklanarak Hindistan'a götürülmesini, kamptan kaçtıktan sonra Tibet'e giderek, yedi senesi Tibet'te geçen , ülkesinden on iki sene uzakta yaşadıklarını aktarıyor. O kadar ilginç ki, düşünün, Avusturya'dan kalkıp doğu'ya gelmişsiniz, kaç bin kilometre ötedeki ülkeleriniz arasında savaş çıkınca, Hindistan'daki İngilizler sizi savaş tutsağı olarak esir alıyorlar.

Tibet ve Dalai Lama üzerine izlediğimiz ikinci film, bu sene. Daha önce "Kundun" gösterime girmişti. Film, Çin'in Tibet'i ele geçirmesini, Dalai Lama'nın ülkesinden ayrılmasını, doğu mistisizmini gözler önüne seriyor. Bir batılının doğuda gördüğü hoşgörü ortamı karşısında nasıl şaşırdığını anlatıyor. Temposu biraz ağır olsa da, izlenmesi gereken filmlerden.

* * * * *

Bu haftanın sözü, filmde, Dalai Lama'dan geliyor; "Sence, insanlar bir gün Tibet'i sinema perdesinde seyredecek ve bize neler olduğunu merak edecekler mi?."

O günlerde söylenen bu sözün gerçek olduğunu görebiliyoruz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
79. Sayı önceki yazı 79. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye