| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.06.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 77

YERSİZ YURTSUZ

Konumuz; internet üzerinde yer alarak ticaret yapan şahıs veya şirketler. İnternet üzerinde ürün satışı yapan firmalardan alışveriş yaptığınızda, şirketin gücünü, kapasitesini bilmeniz olası mı? Bunlara sanal şirketler de deniyor.

Bu sanal dünyada, firma ziyaretlerine gidip binaların büyüklüğü, çalışanların adedi gibi ölçüleri kıyaslamanız olası değil. Sayfa tasarımları, kullandıkları pazarlama teknikleri, kullanıcıların satın alma eğilimlerini izleyerek yönlendirme ve müşteri memnuniyeti başarıyı getiren unsurlardan bir kaçı. Sipariş vereceğiniz adres ne kadar doğru, ne kadar güvenilir? Acaba vergi ödemelerini gerçekleştiriyorlar mı? Belki de daha önce alıp, memnun kalmadığınız bir markanın ismi değiştirilmiş şekli. Satın alacağınız ürüne dokunmadan karar vermek nasıl bir duygu?

Yurt dışından başarılı örnekler vermek gerekirse;

Dell Bilgisayar günde beş milyon dolarlık sipariş alarak, ürün teslim ediyor.

Sadece internet üzerinden sipariş alarak, teslimat yapan kitap satıcısı “amazon - http://www.amazon.com “ bir diğer güzel örnek. Sadece kitap satışı yaparak büyük başarı elde eden amazon, geçtiğimiz günlerde müzik CD'si satışına da başladı.

Kanımca, kısa ve orta dönem içerisinde, klasik ticari şirketlerin (yaygın dağıtım kanalları olan, belli bir pazar değerine ulaşmış, güvenilirliği kanıtlanmış şirketler) internet üzerindeki elektronik ticaret alanında daha başarılı olacaklar. Uzun dönemde elektronik ticaret alanında oluşturularak devreye alınacak yasalar, kurallar doğrultusunda elektronik ticaret gelişecek. Ayrıca güvenlik sistemlerinin yaygınlaşıp, kişilerin zihinlerindeki soru işaretlerini de kaldırması gerekli.

Yapılan araştırmalara göre internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların sadece %5’i kredi kartı bilgilerini internet üzerinden gönderiyor. Geriye kalanlar siparişi internet üzerinden verdikten sonra, kredi kartı bilgilerini faks veya telefon yolu ile bildirmeyi tercih ediyor. Bu güvensizlik ortamının aşılması için kredi kartına benzeyen güvenlik kartlarının devreye alınması uygun çözüm olarak gözüküyor. Bakalım zaman ne gösterecek?

En rahat yazılım satın alınıyor. Eğer çevrenizde kullanan varsa, ürünün ne olduğunu biliyorsanız satın almanız çok kolay. Ardından donanım ürünleri satılıyor. Bilgi teknolojisi ile ilişkili ürünlerin internet üzerinden satın alınması en üst düzeyde. Bu çok doğal. İnternet erişimi olanların büyük bir kısmının şu veya bu şekilde bilgisayar ile ilişkisi var. Bu da niçin bilgi teknolojisi ürünlerinin satışta üst sırada yer aldığını açıklıyor.

* * * * *

Sıcakların bastırması ve okulların tatile girmesi ile birlikte vizyona giren yeni film sayısında hissedilir bir azalma meydana geldi. Bu fırsattan istifade geçtiğimiz dönemde izleyemediğimiz filmleri takip etme şansı doğuyor. Ancak bunları söylesek de, bu haftaki filmimiz geçen sene çevrilmiş ve vizyona yeni girmiş olan “Jackie Brown”. Quentin Tarantino’nun yönettiği filmin başrollerinde; Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda, Michael Keaton ve Robert De Niro yer alıyor. Film Elmore Leonard’ın “Rum Punch” isimli öyküsünden Tarantino tarafından beyaz perdeye uyarlanmış. Tarantino’yu “From Dusk Till Town” ve “Pulp Fiction” ‘dan anımsayacaksınız.

 

Meksika ile Amerika arasında seferler yapan bir havayolu şirketinde hostes olarak çalışan Jackie Brown iki ülke arasında kara para taşırken yakalanır. Polislerin amacı paranın sahibi olan ve bu parayı silah ticareti yaparak kazanan kişiyi yakalamaktır. Jackie Brown paranın sahibinin kendisini tehdit etmesi üzerine akıllara durgunluk verecek bir planı uygulamaya alır.

Entrika, macera, dolandırıcılık gibi kavramları güzel işleyen, izlemesi keyifli bir film. Yaklaşık iki buçuk saat süren film, biraz ağır tempolu olsa da sonuna kadar merakla kendisini izletiyor.

* * * * *

Fransız yazar Victor Hugo’dan (1802-1885) bir alıntı; “Çalışmak, uçup gidebilen bir alışkanlıktır. Bırakması kolay, yeniden başlaması zor bir alışkanlık.”

Çalışma temposunu azaltarak yaşamlarına devam etmeye çalışanlara bir bakın. Tekrar eski tempoda çalışabilmeleri ne kadar zor gelir. Kırk dereden su getirirler. Ellerinden gelen her türlü güçlüğü ortaya çıkarırlar. Ne kendilerine hayırları dokunur, ne başkalarına. Orada burada dolaşıp dururlar.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
77. Sayı önceki yazı 77. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye