| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 23.06.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 77

ETİK

Türkiye Bilişim Vakfı’nın geçen sene Prof. Dr. Selahattin Kuru başkanlığında oluşturduğu, TBV Bilişim Etiği Çalışma Grubu’nun hazırladığı, “Bilişim Mesleği Ahlak İlkeleri” metni çeşitli kesimlerin belirttiği görüşler ışığında belirli bir noktaya geldi. Bundan sonra çeşitli aktiviteler düşünüldüğü biliniyor.

Bu metnin tamamını internet’te “http://www.tbv.org.tr” adresinin, projeler bölümünde,”Bilişim Mesleği Ahlak İlkeleri” başlığı altında bulup, incelemeniz olası.

Temel ilkeler, genel mesleki yükümlülükler, bireysel yükümlülükler ve toplumsal yükümlülükler altında dört farklı başlıkta oluşturulan metin, uygulamaya alınabilirse, bilgi teknolojisi sektörü için yeni bir soluk olacak.

Metni incelemeden de size iki örnek olay aktarayım. Sizce etik kurallarına göre ne yapılması gerekir?

Birinci olayımız;

Çalıştığınız şirkete bir yazılım almayı düşünüyorsunuz. Yazılımı satan şirketten tanıtım yapmalarını talep ettiniz. Tanıtım toplantısının sonunda bir süre daha incelemek için bir bilgisayara demo versiyonunun yüklenmesini istediniz. Ancak, bu yazılımı çalıştırmanız için gerekli donanım şirketinizde bulunmadığından, geçici bir süre, firmanıza bir bilgisayarla birlikte verip veremeyeceklerini sordunuz.

Olumlu yanıt aldınız. Bilgisayar yazılım yüklenmiş olarak şirkete geldi. Bu bilgisayarı sadece satın alacağınız yazılımı deneme amacı ile mi kullanırsınız, yoksa, başka işlerde yapar mısınız?

İkinci olayımız;

Proje lideri olarak başladığınız çalışmada kullandığınız teknolojinin proje sonuçlanmadan devre dışı kalacağını, ciddi destek problemleri oluşturacağını öğrendiniz. Ancak, projeye yeni bir teknoloji doğrultusunda tekrar başlamak teslim süresini geciktirecek. Ne yaparsınız?

Bu ve buna benzer konular üzerinde çalışarak, farklı bakış açılarından görüşleri almakta yarar var. Bugün yapılacak çalışmalar önümüzdeki günlere ışık tutacak. Hemen hemen tüm sektörlerde gördüğümüz etik kuralları, kimi meslek gruplarında hemen benimsenip uygulamaya alınıyor, kimilerin de ise dikkate alınmıyor. Yükselen değerlerin farklı bakış açılarından değerlendirildiği gruplar, etik kuralların en az uygulandığı ortamlar.

* * * * *

“Wild Things - Vahşi Şeyler”. Kevin Bacon, Matt Dillon, Neve Campbell, Theresa Russell, Denise Richards ve Bill Murray başrollerde. Yönetmen, John McNaughton. Stephen Peters’in senaryosunu yazdığı film, Amerika’da onsekiz yaşından küçüklere gösterilmesi sakıncalı filmler arasında yer almış.

Bu filmin tamamını özetlemek kısa bir alanda olası değil. Herşey o kadar karmaşık gelişiyor ki, her sahnenin ardından sürpriz bir başka olay ortaya çıkıyor. Yazarın hayal gücü gerçekten çok iyi. Son senelerin en ilginç entrika senaryolarından birisini oluşturmuştur.

Başlangıca bakarsak; Sam, sosyetenin yaşadığı bir bölgedeki özel okulda danışmanlık yapmaktadır. Öğrencilerinden birisi zengin ailelerden birinin kızıdır. Bu kişi öğretmeni olan Sam’in kendisine tecavüz ettiğini belirterek, mahkemeye başvurur. Aynı anda daha alt kademeden gelen arkadaşı da bundan önce kendi başından benzer bir olay geçtiğini belirterek, şahitlik yapar. Ortada iki kız ve suçlanan Sam vardır. Olaya Sam’in avukatı olan Bill Murray girince, kızlardan birisi mahkemede verdiği ifadenin yalan olduğunu söyler. Dava düşer. Kızın ailesi tazminat davası açılmaması için Sam ile anlaşma yoluna gider. Ardından dava ile ilgilenen polis detektifi bazı konulardan şüphelenip araştırmayı derinleştirince, ardı ardına sürpriz olaylar meydana gelir. Tam bir örümcek ağı.

Sıcak yaz aylarında, entrika, macera, güzel kızlar, güzel bir müzik, güzel bir kurgu ile dolu bu film, sonuna kadar sıkılmadan izlenebilir. Anımsatayım; Filmin sonunda oyuncuları ve görev alanları gösteren sahneler geçerken bile, çıkmadan seyretmenizde yarar var.

* * * * *

Romalı yazar ve filozof Seneca’dan bir alıntı yapalım; “Açıkça gösterilen nefret, öç alma duygusunu yok eder.”

Böylece, kimseye zarar vermeyecek durum oluşur. Eğer bu duyguyu dışarıya vurmadıysanız, ileride sorun yaşayacak ortamları hazırlayabilirsiniz.
 

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
77. Sayı önceki yazı 77. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye