| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 21.07.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 75

KABLO YOK

Bu haftaki yazımı, yurt dışında bir kongrede bulunduğum için, taşınabilir bir bilgisayarda yazıp, BT/Haber’e göndermeyi planlamıştım. Aklımdaki plan, taşınabilir bilgisayarda yazmak, ardından bilgisayar üzerindeki PCMCIA modem kartı aracılığı ile herhangi bir yerdeki telefon hattı ile internet üzerinden yazıyı aktarmaktı.

Yazının taşınabilir bilgisayarda yazılmasına kadar olan kısım planladığım şekilde tamamlandı. Ancak, yazının internet üzerinden aktarılması bölümünde, taşınabilir bilgisayara telefon kablosu bağlamadan yazıyı iletmeyi sağladık.

Pazara henüz çok yeni sunulmuş bir cep telefonu var. Ericsson’un 888 modeli. Bu telefon çok enteresan. Telefonun üzerinde bir infrared alıcı verici ve modem mevcut. Hemen hemen pazarda satılan taşınabilir bilgisayarlarda da aynı infrared bağlantı bulunuyor. Bu cep telefonu, taşınabilir bilgisayardaki infrared bağlantı kısmı aracılığı ile haberleşebiliyor. Ortada hiç bir kablo yok. Telefonu bilgisayarın yanına koyuyorsunuz. Bilgisayardan, kullandığınız internet servis sağlayıcının telefon numarasını girip, bağlantıyı kur dediğinizde cep telefonu ilgili numarayı çeviriyor. Bağlantı kurulduktan sonra istediğinizi yapabilirsiniz.

Taşınabilir bilgisayarı olup, sürekli seyahat edenler ve dünya ile bağlantılarının kopmamasını düşünenler için ideal bir alet.
Taşınabilir bilgisayarlardaki infrared bağlantı seçeneği ağırlıklı olarak yazıcılardan çıktı almak veya iki bilgisayar arasında bilgi alışverişi için kullanılıyordu. Şu anda teknolojinin ulaştığı noktada cep telefonu ile haberleşme için kullanıyoruz. Cep telefonu ile birlikte verilen yazılım aracılığı ile yeni telefon numaralarını bilgisayardan işlemek, kısa mesaj servisi aracılığı ile mesaj yollamak gibi imkanlar mevcut.

Bu tür bir olanak Nokia’nın telefona entegre edilmiş bir cihazında da mevcuttu. Ancak orada herhangi bir taşınabilir bilgisayar değil sistemin kullandığı cihazı kullanmak zorundaydınız. Bu sistemde ise taşınabilir bilgisayar konusunda rahatsınız.

Bir başka ilginç alet yine Ericsson’dan. Bu PCMCIA kart üzerinde GSM standardı ile haberleşmenizi sağlıyor. 888 modelinden farkı bu cihazı sadece taşınabilir bilgisayar ile kullanıyorsanız, cep telefonu şeklinde kullanma şansınız yok. Teknoloji hızla ilerliyor. Yakalamak için çok çalışmamız gerekiyor.

* * * * *

Bu hafta gördüğümüz filmlerden değil, yazın vizyona giren film sayısı düştüğü için, yurt dışında hangi filmler gösterimde, bize de büyük bir olasılıkla yeni sezonda geleceklerini düşünerek, onları sadece isimleri ile aktarmak istiyorum.

“Godzilla” gösterime girdi. Ayrıca, “Armageddon”, “I Know What You Did Last Summer”, “Gattaca”, “Dr. Dolittle”, “Lost in Space”, “Lethal Weapon 4”’’ Six Days Seven Nights” gibi filmler yurt dışında sinema severleri salonlara topluyor. Bizde de ilgi çekeceklerini düşünüyorum. Şimdiden bu filmlerin isimlerini not edin. Vizyona girdikleri zaman izlersiniz.

* * * * *

Bu arada bir anımsatma. Bilişim kurultayı Eylül ayında düzenlenmiş durumda. Geçen senelerden daha büyük bir alanda yapılacak fuar ve kongre kısmına katılmak için şimdiden kayıt yaptırın. Bilişim sektörü ile bir şekilde ilgili herkesi orada görmek iyi olacak. Çok güzel konferanslar, açık oturumlar, tanıtım toplantıları, fikir alışveriş ortamları oluşturulmuş durumda. Zengin bir içerik var. Programın bazı bölümleri ile ilgili görüşlerimi önümüzdeki haftalarda aktaracağım. Siz de ilgilenin.

* * * * *

“Önümüzdeki günlerin ne getireceğini düşünürken, bugünkü kararlarımızı yanlış yönlendirecek varsayımlar, hatalı davranışlara yol açar. Bugünü yarından ayırmak konusunda temkinli olalım”. Kimin söylediği bilinmiyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
75. Sayı önceki yazı 75. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye