| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.08.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 71

GÜVENLİK

INET’98 ‘de, “Hacker” denilen ve pek çok kişinin yaptıklarının yanlış olduklarını düşündükleri kişilerin niçin bu işi yaptıkları konusunda bir sunu vardı. Bileceğiniz gibi, Hacker’lar özellikle internet’in yaygın kullanılması ve günlük yaşama girmesi ile gün ışığına çıkmaya başladılar. Daha önce, çeşitli filmlerde ve medya organlarında, gizemli işler yaptıklarına dair konularla gündeme gelirlerdi.

“A Sociology of Hackers” konulu sunu, University of East London’dan Tim JORDAN ve Salford University’den Paul TAYLOR tarafından verildi.

Çeşitli örneklerle zenginleştirdikleri konuşmalarında belirttiklerinden, sadece Hacker’ların bunu niçin yaptıklarına dair elde ettikleri bulguları aktarmak istiyorum. Araştırmalara göre altı farklı başlık var. Bunlar;

-Teknolojiyi en üst düzeyde kullanma,
-Gizlilik,
-Kimliğin belirsiz olması,
-Bir gruba üye olma,
-Elektronik posta bağımlılığı,
-Farklı işler yapma motivasyonu.

Sayılan unsurlar, bu kişileri herkesten farklı işlemler yapmaya itiyor. Pek çok kişinin kanunsuz olarak niteledikleri işlemler, onlara göre değil. Hacker’lar eğer yeterli güvenlik önlemi almazsanız, çeşitli bilgileri elde edeceklerini, kullanabileceklerini söylüyorlar. Hacker’lara karşı çıkanlar ise, buna karşılık; “Eğer kapısı kilitli olmayan bir ev veya araba görürseniz, içine girip, birşeyler alıp çıkar mısınız?” diyorlar. Yeteri kadar güvenlik önlemi almazsanız, Nasrettin Hoca’nın fıkrasındaki gibi, “Hırsızın hiç mi kabahati yok” durumunda düşebilirsiniz.

Ondört ila onsekiz yaşları arasında genelde görülen hacker’lar kanımca internet güvenliği konusunda yakından izlenerek, kendilerinden yararlanılabilecek kişiler. Yurt dışındaki örneklere baktığımızda, internet için güvenlik araçları üreten şirketlerde iş bulabiliyorlar. Türkiye’de de bu kişilerden var. Yaptıkları işlerin niteliklerine baktığınızda hayran olunacak işler yapıyorlar. Pek çok kişinin aklına gelmeyen güvenlik deliklerini ortaya çıkarıyorlar. Birlikte yaşamaya alışmak zorundasınız.

Konuşmacılar sunularında izleyicilere bir soru sordular; “ Şu anda aranızda daha önce hacker’lık yapan var mı ve hala ara sıra yapıyor musunuz?” Salonun hemen hemen hepsi evet yanıtı verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde “Ülkedeki Kritik Alt Yapının Korunması Başkanlık Komisyonu” ‘nda konuşan General Gary Chapman’ın bir sözü çok ilginç; “Elektrik dağıtımı, telekomünikasyon, bankacılık ve finans, su dağıtımı, taşımacılık, petrol ve gaz depolama ve dağıtım, acil servisler ve devlet hizmetleri. Tüm bunları düşündüğünüzde, internet, bütün bu kaynaklara erişim olanağı veren tek araç”.

* * * * *

Bu haftadan başlayarak ara sıra DVD ortamında izleyebileceğiniz filmlerden söz etmek istiyorum. DVD ortamındaki ilk filmimiz gösterime girdiği 1984 yılında sekiz dalda Oscar ödülü alan; “Amadeus”. Milos Forman’ın yönettiği filmin başrollerinde, Tom Hulce, Murray Abraham ve Elizabeth Berridge, Simon Callow, Roy Dotrice, Christine Ebersole, Jeffrey Jones ve Charles Kay yer alıyor.

1985’de Oscar’larda en iyi erkek oyuncu ödülünü bu filmdeki rolü ile Murray Abraham aldı. Ayrıca, 1985’de bu filmle Oscar’larda en iyi yönetmen ödülünü alan, Milos Forman’ı ”People vs. Larry Flint” filminden de anımsayabilirsiniz. Aldığı diğer Oscar ödüllerini sayarsak, en iyi film, en iyi dekorasyon, en iyi kıyafet, en iyi makyaj, en iyi film müziği ve seslendirme, en iyi uyarlama.

1781’de, İmparator II.Joseph’in bestecisi olan Antonio Salieri’nin yaşamı Mozart’ın saraya gelmesiyle değişir. Film, Salieri’nin ağzından geriye dönüşlerle Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşamının anlatıldığı bir film.

İkibuçuk saatten uzun olan film, DVD’nin iki yüzünü kaplıyor. Müzikler ve çekim çok iyi. Klasik müzikten hoşlanıyorsanız ve DVD ortamına sahipseniz, arşivlenecek bir eser. DVD yoksa video kasette de izleyebilirsiniz. Ya da televizyonlardan birisinde gösterime girdiğinde kaçırmayın.

* * * * *

“Peter Principle” isimli kitabın yazarı Laurence Peter’den aldığım bir sözü aktarayım; “Demokrasi, insanların ileride suçlayabilecekleri kişileri özgürce seçme olanağı veren bir rejimdir.”

Bu sözün nasıl değerlendirileceğine siz karar verin. Bu da bir başka demokrasi tanımı.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
71. Sayı önceki yazı 71. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye