| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 01.09.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 69

İŞLEMCİ MESELESİ

Bugünlerin gündemdeki popüler konusu, kişisel bilgisayarlarda kullanılan işlemciler üzerindeki gelişmeler. Bilindiği gibi en çok kullanılan işlemcileri üreten şirket Intel. Onu AMD firması izliyor. Ayrıca, IBM ve Cyrix firmalarını da saymak olası.

Geçtiğimiz sene Intel, Pentium II işlemcilerini pazara sunduğunda MMX komut seti ile beraber ek bellekte içeren bu ürün çok tutuldu. Ancak kullanılan ana kartların değiştirilmesi gerekiyordu ve pek çoğumuz yaptık. En azından ben yeni bir ana kart ve bütçemin izin verdiği giriş seviyesindeki Pentium II 233 işlemcisine terfi ettim. Bu arada ana kartı da LX setinden almak zorunda kaldık. O dönemde ('98 'in Şubat, Mart aylarından bahsediyorum) kısa bir süre içerisinde BX setli ana kartların çıkacağından ve elimizdeki LX setli ana kartların yetersiz kalacağından söz ediliyordu. LX setli ana kartların en büyük dezavantajı 66 Mhz veri yolunu desteklemesi, BX'lerde bu 100 Mhz'e çıkıyor. Ayrıca LX'ler PII 400 gibi işlemcileri desteklemiyor. Yine de bunları dikkate alıp fiyatı ucuzlamış PII 233 ile yola çıktık.

Bu arada gelişmeleri takibe aldık. Niyetimiz fiyatlar düştüğünde PII 300'e geçmek veya ana kartı değiştirip PII 400'lere yükselmekti. Buna tam karar vermiştim ki, on gün daha beklemem gerektiği ortaya çıktı. Buna göre fiyatlar tekrar düşüşe geçmişti ve büyük bir olasılıkla 100 Amerikan Doları seviyesinde PII 300 bulabilecektim. Beklemeye karar verdim. Intel'in ek belleksiz Celeron işlemcilerinden söz etmeyeceğim. Pazarın ve son kullanıcıların istenen ilgiyi göstermemesi, Intel'i Celeron A denilen, ek bellek eklenmiş yeni modeli piyasaya sunmaya zorladı. Tüm yorumlar bu yeni işlemcinin fiyat performans olarak iyi bir yere oturacağı.

AMD cephesine bakarsak, AMD K6-2 diye bir işlemciyi pazara sundu. Özellikle çok eski olmayan ana kartlarda çalışma olasılığı var ve fiyat olarak çok ekonomik. Çoklu ortam uygulamalarında fazla işi olmayan, ağırlıklı olarak ticari uygulamalar kullanan işyerleri için ideal bir işlemci. Gelen haberlere göre Türkiye'deki bir kampanyada 600 Amerikan Doları civarında AMD işlemci kullanılan son derece hızlı sistemler satın alınması olası. AMD ile Intel'in işlemcilerindeki hızları mukayese ederken 233 gibi hız terimlerine aldanmayın. Farklı kavramlar olarak kullanıldığı için yanılabilirsiniz. Birisinin 233'ü öbürünün 300'üne filan denk geliyor.

Çoklu ortam uygulamaları ve özellikle oyunlar konusunda hala Intel'in kullanılmasında yarar var. Her ne kadar, AMD'nin yeni işlemcilerindeki komut seti, MMX'in üzerine çıkıp, 3D özellikler eklenerek, Microsoft'un da Directx'in yeni versiyonu ile performans artışına gidecekse de, geçmiş tarihli yazılımlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Pazara bundan sonra sürülecek tüm yazılımlarda da AMD'nin bu komut setine uygun optimizasyon yapılacağını beklemek biraz fazla iyimserlik olur. Bu arada Intel'in MMX2 hazırlıkları içinde olduğunu da belirtelim.

Uzun sözün kısası, Intel PII'lerde 300'den başlayacağını, bunun altındaki hızlarda işlemci üretmeyeceğini, CeleronA'ya güvendiğini açıkladı. AMD, K6-2 ile atakta. Bakalım önümüzdeki günler ne getirecek? Fiyatların daha da düşeceği muhakkak. Bu iş son kullanıcılara yarıyor. Aynı fiyata daha performanslı sistemler satın alabiliyoruz. AMD'nin en iyi tarafı yukarıda da belirttiğim şekilde 600 Amerikan Doları seviyesinde PII 300 performansında 32 MB ana bellekli, 2.1 GB kapasiteli sabit diski olan kişisel bilgisayarlar alabilmenize olanak tanıması.

* * * * *

Filmlere uzun bir süredir ara vermiş durumdayız. Bu hafta da değişmedi. Ancak, önümüzdeki haftadan itibaren sinema turları başlıyor. Bu sezonun ilk filmi "Armageddon". Bununla ilgili izlenimlerim bir sonraki yazıda.

Kupalardaki ön eleme maçları gündemde. Ayrıca futbolda birinci lig başladı. Ülkemiz çok ilginç. Gittiğim tatil yöresinde şifreli kanal aboneliği için 100'ün üzerinde kişinin şifre çözücü kuyruğunda olduğu söylendi. Müracaat edenlere bir iki ay sonrasına teslim günü veriliyormuş. Ahbaplardan birisi yörenin eşrafından sözü geçen bir kişiye şifre çözücü cihazı ilk gelen partiden alabilmek için torpil yapmasını rica etmiş. Torpilin girmediği kapı kalmamış gözüküyor. Para ödeyip şifreli kanal aboneliği almak için torpil mekanizması devreye sokuluyor. Başka söze gerek var mı?

* * * * *

Fransız yazar Honore de Balzac'tan (1799-1850) 'dan bir alıntı; "Cimrilikle hayırseverlik aynı sonuçları doğurur. Öyle ki; hasisin yeryüzünde biriktirdiği serveti, hayırsever gökyüzünde biriktirmez mi?"

O halde, nerede nasıl bulunmak istediğinize karar verin. Galiba en iyisi dengeli davranmak. Bunun sonucunda ne olur? Hem topluma katkınız olur, hem de bazı değerleri yitirmeden yaşarsınız.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
69. Sayı önceki yazı 69. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye