| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.10.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 64

ZİYARETİNİZİ BEKLİYORLAR

BT/Haber'in 185. Sayısında iç sayfalarda bir haber vardı. Pek çoğunuzun dikkatini çekmemiş olabilir. Özellikle internet'le doğrudan ilgili olmayanlar veya uluslararası organizasyonlara uzak olanlar için çok ilginç gelmemiş olabilir. Özetle; "Thinkquest'de bir Türk ekibi" başlığını taşıyan haber, "Internet Society tarafından düzenlenen ve tüm dünyadan binlerce takımın katıldığı, Internet üzerinde eğitim amaçlı bir site oluşturmayı hedefleyen ThinkQuest yarışmasına bu yıl ODTÜ Kolejinden bir Türk ekibi de katıldı." şeklinde idi.

Haberi ilk okuduğumda, kendi kendime "Bravo" dedim. Sonunda bizden birileri, bu uluslararası organizasyona katılmayı düşünmüş ve gerçekleştirmiş. Ardından, grup sözcülerine bir mesaj yazıp, cevabını beklemeye koyuldum. Tesadüfen grup sözcüsünden önce, grubun yöneticilerinden bir mesaj ulaştı. Ardından da grubun fikirlerinin aktarıldığı mesaj geldi.

Ekip hakkında bilgilere geçmeden önce, "Thinkquest" ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum. Thinkquest'i, geçtiğimiz aylarda İsviçre'de yapılan INET'98 kongresinde duymuş, açılış oturumunda konuşan ve organizasyonun ana sponsoru "Advanced Network & Services, Inc." şirketinin başkanı Allan H. Weis'ten dinlemiştim. Thinkquest, 1995 senesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen bir yarışma. Yarışma 12 ile 19 yaş arası tüm öğrencilere açık. Amacı, internet üzerinde eğitim sayfaları hazırlayarak, internet aracılığı ile eğitimin gelişmesine katkıda bulunmak. Yarışmaya katılmak için herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz.

http://www.thinkquest.org adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yaklaşık 1 Milyon Amerikan Doları seviyesinde ödül veriliyor. Ödüller için uygulanan yöntem ilginç. Takımdaki her öğrenciye, takımın her yöneticisine ve takımın okuluna ayrı ayrı ödüller veriliyor. Böylece, sayfaları tasarlayan öğrenciler, onları yönlendiren öğretmenler ve hem öğrencilerini hem öğretmenlerini destekleyen okullar teşvik ediliyor. En iyi seçilen ekipteki her öğrenci, yirmibeşbin, öğretmen beşbin ve okul beşbin Amerikan Doları ödül kazanıyor. Thinkquest ile ilgili aktaracağım son not, yarışmaya hazırlanmak isteyenlere ücretsiz bir CD veriliyor. Bu CD'nin içerisinde, bir web sayfası hazırlamak için gereken her türlü yazılım, bilgi, resim, şekil ve eğitici malzeme mevcut. CD'yi alın, gerisi sizin hayal gücünüze ve gerçekleştirme yeteneğinize kalmış.

Türkiye'den katılan ekibe gelirsek; takımın sözcüsü ve lideri, Thinkquest'i fizik öğretmeni aracılığı ile duymuş. Fizik öğretmeni de Amerika'daki öğretmeninden bilgi almış. Daha sonra ekip oluşturulmuş ve sayfaların fizik üzerine olmasına karar verilmiş. Proje esnasında yaşadıkları güçlüklere gelirsek;

-Projenin parçalara bölünüp, herkese dağıtılması
-Yoğun bir okul yaşamında, bu tür bir aktiviteye zaman ayrılması
-Sayfaların tasarımı bittiğinde test edilmesi. Yaklaşık 250, 300 sayfanın ve 5, 6 bin link'in test edilmesi. Burada yaşanan bir olayı aktarıyorlar. O da; bazı tarayıcılarda sayfalarda kullanılan bazı grafiklerin görüntülenmediğini keşfediyorlar. Araştırdıklarında, "/" kullanacaklarına, "\" kullandıklarını görüyorlar.
-Ekran çözünürlüğü düşük olan sistemlerde başlangıçtaki tasarımlarının sorun yarattığını anlıyorlar. Tasarımda değişikliğe gidiyorlar.
-Son olarak, sayfalarda kullanacakları bazı fotoğraflar için yayınlama izni alamıyorlar.

Herkese önerim; " http://library.thinkquest.org/16468/ " adresine gidin ve "The Amazing World Of Electrons And Photons" başlıklı çalışmayı izleyin. Özenle hazırlanmış, üstelik hem Türkçe, hem İngilizce sayfalar göreceksiniz. Ekipteki herkese başarılar diliyorum. Kolay gelsin.

* * * * *

"Twilight - Alacakaranlık". Filmin, ismine bakıp, televizyonlarda izlediğiniz; "Alacakaranlık Kuşağı" ismindeki dizilerde geçen esrarengiz olayların konuda bolca kullanıldığı bir filmle karşılaşacağınızı sanmayın. Onun yerine son derece yavaş bir tempoda giden, polisiye bir macera filmi ile karşı karşıyayız. Filmin başrollerinde, Paul Newman, Susan Sarandon ve Gene Hackman yer alıyor. Yönetmen, 1980'de, "Kramer vs. Kramer", 1985'de de "Places in the Heart" ile en iyi yönetmen Oscar ödülünü almış olan, Robert Benton.

Newman eski bir polistir. Emekli olduktan sonra, özel detektiflik yaparken, bir dostunun kızı ile ilgilenir ve yanlarında yaşamaya, onlara yardım etmeye başlar. Bu arada geçmişte işlenen bir cinayetin kapatılmasına ilişkin entrikanın içinde kendisini bulur.

Filmi seyretmek için dört neden var: Yönetmeni ve üç başrol oyuncusu. Bu kadro filmi götürüyor. Ancak, tempo düşük. Seyretmenizi gönülden öneremem.

* * * * *

Fransız yazar Duc Francois de La Rochefoucauld'a göre (1613-1680); "Ahlaksız bir adama karşı minnet yükü altına girmek dayanılmaz bir beladır".

"Al diyetini" diyerek kolunu veren ustayı anımsayın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
64. Sayı önceki yazı 64. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye