| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 25.10.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 63

BİR SENE GEÇTİ

1980'li yıllarda idik. Bilgisayarla ilgilenen kişi sayısı bugünlerdeki kadar çok değildi. O sıralarda bilgi teknolojisi sektörü çalışanları da bu kadar çok değildi. Bir gün aileden birileri bir haber getirdi. "Müjdat Özalp" isminde bir kişinin "Moonstar" isimli program geliştirdiği bir firması varmış. Eğer istersem tanıştırabileceklermiş.

O zamanlar bilgisayarla ilgilenen kişileri bulmak kolay değil. Hemen kabul ettim. Şişli'nin arkalarında bir yere gittik. Dar ve uzun bir koridordan girilen yerin arkasında büyük bir oda ve odada bilgisayarlar. O dönemler bulunması zor olan taşınabilir bir bilgisayar. Müjdat, o bilgisayarın başında, sabahtan akşama program geliştirmekte. İlk duyduğum "Un fabrikalarının yönetimi için bir program". Ayrıca, bir masa üstü yayıncılık programı olan; DOS işletim sisteminde çalışan, "Moonstar" var. O dönemlerin popüler kelime işlemcisi "Wordstar". Ayrıca masa üstü yayıncılıkta ortalık Macintosh'tan geçilmiyor. Bunlar varken, herkes ticari paketlerle uğraşırken, "Niye birisi çıkmış, bu konularda çalışacak Türkçe program üretmeye çalışıyor?" diye kendi kendime sormuştum. Üstelik, programlama dili olarak yeni programcı kuşaklarının ellerini sürmediği "Assembler" kullanıyordu. Sürekli de aynı şeyi yaptı.

Ardından, ürünlerini, Microsoft Windows ortamına taşımaya başladı. Bu arada Almanya'daki CeBIT fuarına yaklaşık on sene önce kendi olanakları ile katıldı. Yurt dışında bir fuara katılan ilk Türk firmalarındandı. En sonunda, bir gün bir başka programdan bahsetti. Türkçe dil kılavuzu gerçekleştirmişti. Kullanmam amacı ile verdi. 2.9.1997'de BT/Haber'deki yazımda;

"Çok çok uzun zamandır kullandığım, fakat, sizlere duyurmadığım bir yazılım var. Benim o kadar çok işime yarıyor ki, herkesin bildiğini düşündüğüm için yazmamıştım. Ancak, bilen kadar, bilmeyen olmadığını gördüğümden, değinmem gerektiği ortaya çıktı.

"Moonstar" şirketini, kişisel bilgisayarlarda masa üstü yayıncılık yapanlar, Türkçe kelime işlem programı kullananlar bilir. Moonstar'ın bir de, "Türkçe Denetim Kılavuzu" isimli bir yazılımı mevcut. Bilgisayar'da çok az yer tutan bu yazılım aracılığı ile, hazırladığım yazıların, Türkçe imla kurallarına uygun olmasını, "Türkçe Denetim" seçeneği aracılığı ile sağlamaya çalışıyorum. Gözden kaçan öyle ilginç noktalar yakalıyor ki, inanılmaz bir zaman kazancı sağlıyor. Ayrıca, Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe sözlük mevcut. Yanında bir de, eş anlamlılara ulaşabiliyorsunuz. Bilgisayar başından ayrılmadan, İngilizce ve Türkçe ile ilgili her şey elinizin altında. Müjdat Özalp, her zaman ki gibi, güzel bir eser ortaya çıkarmış durumda."

şeklinde yazmıştım.

Son dönemde, pek çok yere gittiğimde bakıyorum, kişisel bilgisayarların ekranlarında aynı yazılım var. Kullanılıyor. Kendi kendime soruyorum; "Acaba, bu programı kullanırken, biliyor musunuz, hazırlayan kişi aramızda değil?" Arkasında, ne güzel bir eser bırakmış durumda.

Geçen sene (1997) bir toplantıdayım. Telefon geldi. Bir arkadaş, "Haberin var mı? Galiba, Müjdat bir kaza geçirmiş ve vefat etmiş dedi". İnanmak kolay değildi. Bir iki kişiyle daha konuştuktan sonra, doğrulandı. Bir trafik kazası geçirmiş ve vefat etmişti. Bu sene aramızdan ayrılışının birinci senesi. 21.Ekim.1997'de genç yaşta, daha yapabileceği çok şey varken aramızdan ayrıldı. Beyefendi, sektörün gelişmesi için uğraşan, ortalıkta çok fazla görünmeyen, etrafındakilere yardım eden, herkesin girmeye cesaret edemediği konulara giren bir dostumuzdu. Çok iyi şeyler yaptı. Ticari kaygılara hiç girmedi. Hep üretti.

Allah, gani gani rahmet eylesin. Nur içinde yat, Müjdat. Seni, sürekli olarak anımsayacağız.

* * * * *

Yirmi üç kişi. Geçtiğimiz hafta gittiğim sinemadaki matinede, "Horse Whisperer - Atlara Fısıldayan Adam" isimli filmi izleyen kişi sayısı. Belki, "Türkiye - Almanya" futbol maçının oynandığı gün olmasının bir etkisi var. Ancak, bu kadar az izleyicinin olması, filmin güzel bir film olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Filmin yönetmeni, Robert Redford. Başrollerde, Kristin Scott Thomas, Sam Neill, Scarlett Johansson ve Robert Redford yer alıyor. Film, 1995 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan, Nicholas Evans'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış. Redford, bu filmde, Michelle Pfeiffer'la başrollerini paylaştığı "Up Close and Personal" 'daki performansının üzerinde. Redford ayrıca 1981 senesinde "Ordinary People" isimli filmle en iyi yönetmen Oscar ödülünün de sahibi. Thomas'ı, "English Patient", Johansson'u, "Home Alone 3" ve Neill'i de, "The Restoration" ve "The Piano" 'dan anımsayabilirsiniz.

Küçük bir kız arkadaşı ile at'a binerken, talihsiz bir kaza geçirirler. Arkadaşı ölür, küçük kız ve at'ı yaralanır. Annesi, kızının ve at'ının sağlığına kavuşması için, bir at eğiticisi olan Redford'u bularak, onun yanına gider. Film bu şekilde gidiyor.

Manzaralar, müzikler, atlar güzel. Duygusal, aile yaşamını, büyük kent ve kırsal alan yaşamını sorgulayan bir film. Doğadan, duygusal filmlerden hoşlanıyorsanız ve uzun bir film seyretmeyi göze alıyorsanız (yaklaşık üç saat), izlemenizi öneririm.

* * * * *

İskoç politikacı Lord Brougham (1778-1868) yaptığı bir konuşmada demiş ki; "Eğitim görmüş halkı bir yöne sevk etmek kolay, sürüklemek güçtür, idare etmek kolay, köleleştirmek imkansızdır".

Eğitim seferberliğine destek olun.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
63. Sayı önceki yazı 63. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye