| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.11.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 59

GÜNCEL MAZERETLER

Benim çocukluğumda (böyle cümle kurmaya başladığımıza göre, galiba yaşlanıyoruz), okula giden öğrenciler ödevlerini teslim edemediğinde veya sözlüye kaldırılmak istendiklerinde, "Dün akşam elektrikler kesikti. Çalışamadım" şeklinde mazeret belirtirlerdi. Kabul edilir mi, edilmez mi, bilinmez. Ancak, bildiğimiz şey, mazeretler günümüzde kullanılabileceklerden farklıydı.

Şimdi biraz daha değişik mazeretler bulmak olası. Bazı örnekleri ben vereceğim. Başka mazeret örneklerini de sizlerden bekliyorum. Güzel bir arşiv yapalım. Örnek gönderememe mazeretleri de kabul edilir.

- Bilgisayarımın sabit diski arızalandı, on gündür üstünde çalıştığım yazının yedekleri de yoktu. Dosya kaybolduğu için tekrar hazırlamaya başladım.

- İnternet'te araştırma yapmam gerekiyordu. İnternet Servis Sağlayıcı'sının bütün hatları doluydu, bağlanamadım.

- İnternet şirketinin yurt dışı bağlantısında sorun varmış, gerekli sayfalara erişemedim.

- İşletim sisteminin karakterleri bir anda bozuldu. Ne olduğunu anlamadım. Galiba versiyon uyumsuzluğu söz konusu imiş. Servis şirketinden gelip, bakacaklar.

- Programı yüklemek için müşteriye gittiğimde, yanımdaki disketlerin arızalı olduğunu gördüm. Girişteki güvenlik kapısından geçerken disketler bozulmuş.

- Sunu yapmak üzere bir yere gidip, oradaki bilgisayarda kullanmak üzere yanınızda götürdüğünüz dokümanı göstermek istediğinizde, "Benim bilgisayarda bütün karakterler düzgün gözüküyordu. Ancak, bendeki programın versiyonu x, buradaki y. Demek ki, iki versiyon arasında uyumsuzluk var."

- İşletim sisteminizin versiyonu bizim programın istediği versiyondan yeni. Bu program bu versiyonda çalışmaz. Çalışsa bile garanti vermeyiz.

- Bilgisayarlarınız cep telefonlarından etkileniyor. Herhalde cep telefonlarını kapatmadınız. Kimse size bunu söylemedi mi? Duvara, "Cep telefonlarınız bilgisayarlarımızı etkilemektedir. Lütfen bu salonda cep telefonlarınızı kapatın" şeklinde bir yazı asın. (Bu yazı gerçektir ve bir şirket salonunda duvara asılı vaziyette görülmüştür).

- Merkezle bağlantımız kesik. Şu anda hesabınızla ilgili işlem yapamayız. Niçin diğer şubemize gitmiyorsunuz?

- Yazıcının kartuşu bitmişti. Çıktı alamadım.

* * * * *

Klasiklerden bir film. "Les Miserables - Sefiller". Bille August'un yönettiği filmin başrollerinde, Liam Neeson, Geoffrey Rush, Uma Thurman ve Claire Danes yer alıyor. Victor Hugo'nun bu unutulmaz eserini, Rafael Iglesias beyaz perdeye uyarlamış. Daha önce de muhtelif senelerde bu eserin sinemaya uyarlanmış şeklini izlemiştik. En yakını 1996'da Jean Paul Belmondo'nun başrolünde oynadığı, Claude Lelouche'un yönettiği, günümüz zamanına uyarlanmış filmdi.

Danimarka doğumlu Bille August, iki defa Cannes film festivalinde Altın Palmiye almıştı. Neeson'u "Michael Collins" ve "Before and After", Rush'ı 1997'de Oscarlarda "Shine" filmindeki oyunuyla en iyi erkek oyuncu ödülünden, Thurman'ı "Pulp Fiction" 'dan ve Danes'i "Romeo And Juliet" 'teki Juliet rolünden anımsayabiliriz.

Jean Valjean genç yaşlarında bir dükkandan ekmek çalarken yakalanarak 19 sene hapise mahkum edilir. Uzun senelerin sonunda serbest bırakılır ancak bu kimliği ile iş bulması olası değildir. Bir kilisede karşılaştığı din adamının kendisine karşı davranışı yaşamını değiştirir ve gittiği bir kasabada fabrika sahibi olur. Bu arada kimliğini değiştirir. Ancak aynı kasabaya önceki yıllarında hapisteyken tanıdığı gardiyanın polis şefi olarak atanması ve kendisinden şüphelenmesi üzerine olaylar gelişir. Fransadaki cumhuriyet yanlılarının isyanına kadar giden bir sürede, evlatlık edindiği kızın sorumluluğu ile film devam eder.

Şimdiye kadar bu klasik eserin genelde daha uzun çevrimlerini izlemiştik. Şimdiki uyarlama esere sadık kalmakla birlikte sürenin kısa tutulması için pek çok yerde eksiklik bulmak olası. Ancak güzel bir film. Klasiklere meraklıysanız kaçırmayın. Klasiklere meraklı olmasanız bile güzel bir macera, duygusal film görmek için izleyin. Sıkılmadan hoş vakit geçirebileceğiniz bir film.

* * * * *

Bu haftaki film Victor Hugo'nun (1802-1885) bir eserinden olunca, söz de ondan geliyor. "Kadınların, çocukların, hizmetçilerin, zayıfların, yoksulların, cahillerin günahları, aslında, kocaların, babaların, efendilerin, güçlülerin, zenginlerin, aydınların günahıdır."

Çalışanların günahı da patronlardan mı geliyor acaba?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
59. Sayı önceki yazı 59. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye