| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 24.11.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 57

İLERİYİ GÖRMEK

Kehanette bulunmak değil, söz etmek istediğim. Kısa dönemdekinin yanında orta ve uzun vadede neler yapacağınızı düşünerek yola çıkmak. Vakti, zamanı geldiğinde ne yapılacağını düşünmeden, önceden planlanmış işlere devam etmek.

Bunun için araştırma geliştirme bölümlerine ihtiyaç var. Bir ürünü ortaya çıkarmak için çalıştıkları kadar, ileride bu üründe ne tür geliştirmeler olacağını da hesaplıyorlar.

Maalesef, yazılım firmalarında bu anlayışı görmek kolay değil. Donanım firmaları onlardan biraz daha iyi. Bugün kullanmakta olduğunuz bir yazılımı yeni versiyona yükseltmek istediğinizde yaşayacağınız sorunlar, pek çok donanıma yapacağınız eklerde ortaya çıkmıyor.

Buna en iyi örnek galiba 3Com şirketinin satın aldığı USRobotics'in Pilot isimli cihazı. Bu cihazın yeni şeklinde hafıza kapasitesi artırılmış, kızıl ötesi haberleşme çıkışı eklenmiş ve ekrana arkadan aydınlatma özelliği konmuş durumda. Ancak, elinizde eski model varsa, alacağınız küçük bir parçayı eski cihazınıza taktığınızda, bir tek özellik dışında (ekranın arkadan aydınlatılması) herşey yeni çıkan cihaz şekline dönüşüyor.

Halbuki, ben hala biliyorum ki; eski sistemlerinde hazırladıkları dosyaları yeni sistemlerinde kullanabilmek için çeşitli zorluklar yaşayan pek çok kullanıcı var. Özellikle Türkçe karakterlerde sorunlar yoğunlaşıyor.

Donanım ürünlerinde bilgi saklama ortamlarında teknolojiyi geliştirseler de eski ortamların kullanımını engellemiyorlar. Örneğin, CD okuyucuların hızı artsa da, CD aynı CD. Burada, standart değişikliği veya bir ürün pazara ilk sunulduğunda birden fazla sistemin olması durumunda sorun yaşanıyor. Birisi diğerlerinin önüne geçene kadar alınan sistemlerde sorunlar oluşabiliyor.

CD ve DVD'de bu sorunu çok yaşamasak bile, yedekleme ünitelerinde karmaşa yaşanıyor. Birden fazla firma var ve hiçbirisinin sistemi diğerine uyumlu değil. Zaman içerisinde sorunlar çıkacak. Hatta en son haber, Syquest firmasının sorunlar yaşayarak, en büyük müşterilerinden birisine satılmasını gösterebiliriz. Iomega'nın Zip, Castlewood'un Orb cihazlarının karşısında, Sony'nin yeni ortamı, yazılabilir DVD'ler gelince, kartuş cihazları ve optik sürücülerle birlikte tam bir kaos ortamı. Üstelik, hiçbirisinin ortamını bir diğeri okumuyor.

Ürün seçiminde ürünün kalitesi kadar firmanın güvenilirliği, kalıcılığı da dikkate alınmalı. Bir gün hiç destek alınamayan, gelişmesi durmuş, ancak pazarın bir zamanlar en iyi ürünü ile başbaşa kalabilirsiniz.

* * * * *

Comdex nedeni ile yurt dışında olup, bu yazıyı da yine oralardan hazırlayıp gönderince, Türkiye'de vizyondaki filmlerden söz etmek olası değil. Size biraz Amerika tarafında hangi filmler oynuyor, izleyiciler neleri beğeniyorlar, onları aktarmak istiyorum.

Öncelikle, ben gelmeden önce Türkiye'de başlamış olan "The Negatiator - Arabulucu" beğenilen filmler arasında. "Dr. Dolittle", "The Lost in Space" yine vizyonda olup, izleyicileri sinemalara çeken filmler. "Dr. Dolittle" çocukluğumda beğenerek okuduğum en güzel romanlardan birisiydi. Doktorun hayvanlara konuşması, onlarla ilgilenmesi o zamanlardan bu yana zihnimize kazınmış durumda. Şimdi de beyaz perdedeler.

Ayrıca, Disney'in hazırladığı çizgi film türünde "Bug's Life" vizyona girmiş durumda. Disney bu film için çok büyük tanıtım kampanyaları düzenlemiş durumda. Buralarda sadece filmi izleyenlerin bıraktığı para düşünülmüyor. Filmdeki karakterler şeklinde oyuncaklar, karakterlerin kıyafetleri, filmle ilgili tişörtler, posterler ve buna benzer bir sürü yan ürünün satışı hedefleniyor.

* * * * *

"Güç kimin elinde olursa olsun, doğru amaçlarla kullanılmadığı sürece getireceği sonuçlar açısından güçsüzlük doğurabilir. Amaca yönelik kullanılmayan güç, güçsüzlük ifade edecektir." Kimin söylediği bilinmiyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
57. Sayı önceki yazı 57. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye