| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 01.12.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 56

TESTİ ve SÜRÜCÜ

Komşuları bir gün bakmışlar ki, Nasrettin Hoca çocuğunu dövüyor. Yetişmişler hemen yanına sormuşlar; "Hoca niçin çocuğu dövüyorsun?"

Hoca yanıtlamış; "Testiyi kırmasın diye, önlem olsun"

Yeni bilgisayar sistemleri de böyle. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşın ofisinde bilgisayarı açarken yaklaşık şöyle bir mesajla karşılaştık; "There is an imminent failure at hard disk". Bu nedir ki diye düşündüğümüzde bulduk. Bilgisayar diyor ki; "Yakında sabit diskinizde bir arıza olacak". Bizim arkadaş dedi ki; "Haklı. Ben zaten bu sabit diskten bir haftadır şüpheleniyordum. Garip sesler çıkartıyordu. Üstelik markasını ve modelini hiç beğenmemiştim."

Peki, ne yapacağız. Yeni bir sabit disk alıp, eskisindeki bilgileri ona kopyalayıp, değiştirmekte yarar var. Ancak, bu iş o kadar kolay değil. İşletim sistemi olarak Microsoft Windows NT var. Eski sürücünün kapasitesi 12 GB, yeni bulduğumuz 10.1 GB. İşletim sistemini sıfırdan kurup, eski sürücüdeki tüm yazılımları tekrar yüklemek olacak iş değil. Benim aklıma hemen bir süre önce kullandığım "Ghost" isimli yazılım geldi. Bu yazılım bir sabit diskin bir eşdeğerini bir başka sabit diske aktarabiliyor. İşlem bittikten sonra kaldığınız yerden çalışmanıza devam ediyorsunuz. Hemen internet'ten bir araştırma yaptık. Karşımıza sürekli olarak Symantec firmasının "Norton Ghost" isimli ürünü çıkıyor. Bu firmanın ürünü çok başarılı olunca Symantec bunları satın almış. Yazılımın deneme sürümünü alıp çalıştırdık. Garip bir hata mesajı çıkıyor. Biraz araştırma. Efendim, NT'nin Service Pack 4.0'ı yüklenirse, bu yazılım bu hatayı verirmiş. Düzgün çalışma parametresini yazmışlar. Çalıştı ve işlem bitti. Eski sabit sürücüyü çıkartıp, sadece yeni sabit sürücüyle sistemi açtık. Bir mesaj; "İkinci sabit sürücü bulunamıyor." Hemen senaryolara başladık. Adamlar kendi bilgisayarlarındaki orijinal sürücüyü çıkardığımızı anladılar, onu takmadan çalıştırmamıza izin vermiyorlar. Bir başka bilgisayarda yeni sürücüyü denedik. Kilitlendi. Bir şeyleri değiştirdik. Biraz hareket gelir gibi oldu. Bu arada ben yeni aldığımız sabit sürücünün kitabına baktım. Ne göreyim. Kitapta der ki; "Eğer sisteme sadece bir sabit sürücü takılı ise, ayarlar şöyle olmalı." Bizim bildiğimiz herhangi bir sabit sürücüde üç farklı ayar olur; "Master, Slave ve Cable" Bu sabit sürücüde ise, eğer sistemde sadece kendisi varsa bir başka ayar şekli daha varmış. Bunu yapınca herşey yoluna girdi. Sistem kaldığı yerden çalışmaya devam etti.

Kıssadan hisse. El kitapları faydalıdır. Ghost isimli yazılım çok yararlıdır. Yeni bilgisayarlar arıza olmadan önce sizi uyarıyorlar. Bir başka macerada buluşmak üzere.

* * * * *

Farrelly Kardeşlerin (Bobby Farrelly ve Peter Farrelly) yönettiği bir romantik komedi filmi; "There's Something About Mary - Ah Mary Vah Mary". Filmin isminin Türkçeleştirmesine baktığınızda zannedersiniz ki Mary'nin başına birşeyler gelmiş. Bizim film isimleri koyanları düşündüğünüzde anlamanız gerekirdi. Hiç alakası yok. Film, Mary'nin hayranlarının başına gelenleri anlatıyor. Farrelly kardeşleri "Dumb & Dumbers" isimli filmden anımsayabilirsiniz.

Filmin başrollerinde, Cameron Diaz, Matt Dillon ve Ben Stiller yer alıyor. Diaz'ı "My Best Friend's Wedding", Dillon'ı "Wild Things" ve "In And Out" filmlerinden tanıyacaksınız.

Ted, okula yeni katılan güzel bir kız olan Mary ile okul balosuna gitmek üzere hazırlanır. Herkes Mary'nin peşindedir. Yine de Mary Ted'i seçer. Ancak, Mary'lerin evinde Ted'in başına gelenler on küsur sene Ted'in Mary'den ayrı kalmasına yol açar. Ted'in Mary'yi bulması için tuttuğu detektif Mary'ye aşık olunca işler daha da karışık bir şekle girer. Ted'in başı bir türlü dertten kurtulmaz.

Özellikle ilk yirmi dakika muhteşem bir kahkaha fırtınası esiyor. Aslında herkesin tarzı olabilecek bir film değil. Bazı sahneler ve konuşmalar rahatsız edici gelebilir. Ancak son senelerde gördüğüm en eğlenceli filmlerden. Gerçekten komik bir film seyretmek istiyorsanız kaçırmayın. Uçuk kaçık bir film.

Bir filmden daha kısaca söz etmek istiyorum "The Negotiator - Arabulucu". Samuel L. Jackson ve Kevin Spacey'in başrollerinde oynadığı filmin yönetmeni, Gary Gray. Güzel bir macera filmi seyretmek isteyenlere öneririm.

Son filmimiz; "Lost In Space - Uzayın Derinliklerinde". Stephen Hopkins'in yönettiği filmin başrollerinde Gary Oldman ve William Hurt yer alıyor. Bilim kurgu türünün efektlere özen gösterilmiş filmlerinden. İzlenebilir.

* * * * *

Fransız yazar Victor Hugo (1802-1885) demiş ki; "Bir kartalın kırık kanadını onaran, onun pençesinden sorumludur."

Ne demek istemiş, bilinmez. Yine de güzel bir söz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
56. Sayı önceki yazı 56. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye