| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 15.12.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 54

KARTTAKİ BİLGİLER

Geçtiğimiz gün bankadan kredi kartı ekstremi fakslamışlar. Posta ile de göndermelerinin yanında postada olabilecek gecikmeleri düşünerek hesabın kesildiği gün ayrıca faks çekiyorlar. Nazik bir düşünce. Eğer hesabınızda para tutmuyorsanız, postadaki gecikmelerden dolayı faiz ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu ekonomik ortamda kredi kartı harcamalarına bir de vade farkı ödemeniz gerektiğinde hoş olmuyor. Neyse, ekstrede dört kalem harcama var. (Laf aramızda bu kredi kartı yedek olan. Çok zorunlu kalmadıkça kullanmıyorum. Diğer bankanın kredi kartında ödül olduğu için, harcamaları ondan yapmaya çalışıyorum).

Ekstredeki kalemler son derece makul, tutarları da düşük. Bir başka deyişle ufak bir göz atma sonucu hiç dikkate almadan ödemesinin yapılabileceği sıradan bir ekstre. Ancak bir anda dikkatimi bir şey çekti. İlk kalem benim gitmediğim bir şehirdeki firmaya yapılacak ödemeyi gösteriyor. Firmanın ismi de "İçerik Yöneticisi A.Ş.". Şirketin İngilizce ismini yazmadım. Ne olur ne olmaz. Tutar onsekiz Amerikan Doları.

Hemen bir süre önce bir arkadaşımdan dinlediğim ve kanıtlarını gözlerimle gördüğüm kredi kartı bilgilerinin başkalarının eline geçerek internet üzerinde kullanılması olasılığı geldi. Öyle ya; şirketin ismi internet üzerinde faaliyet göstermeye uygun. Tutar çok yüksek değil. Onun için kolaylıkla gözden kaçırılabilir. Öncelikle internet üzerinde bir araştırma yaptım. Bu şehir hangi ülkede, nerede. Gittiğim ülkede ancak başka bir bölgede. Bu kadar da tesadüf olmaz ki. Benim yurt dışında bulunduğum tarihlere denk geliyor. Hemen seyahat esnasında tuttuğum harcama defterine bir baktım. Ekstredeki tarihte o şehirde öyle bir firmadan o tutarda herhangi bir ürün almış gözükmüyorum. Tamam dedim. Bizim kredi kartı bilgileri ile birileri birşeyler yapıyor. Al başına derdi. İşin yoksa uğraş. Bankanın kredi kartı birimini aradım. Yanıt verdiler.

Şimdi doğruyu söylemek gerekir. Çok yardımcı oldular. Zaten bu konuda bankalardaki kişiler yeterince sorumlu davranıyorlar. Ancak söyledikleri, aldığınız slipleri de kontrol edin. Eğer bu harcamayı yapmadığınızdan eminseniz bizi tekrar arayın. Biraz düşündükten sonra fark ettim ki, bu harcamayı ben elektronik ödeme cihazı ile değil, elle çekilen slip üzerine yapmıştım. Onun için harcamanın yapıldığı gün değil, dört gün sonra hesabıma işlenmişti. Endişe edilecek bir şey yok. Nerede yaptığımı buldum.

Niçin heyecanlandığıma gelirsek. Kısa bir süre önce bir arkadaşımın anlattıkları sonucu hafif bir komplo teorisi üretir durumdayız. Kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde, eğer elektronik ödeme cihazından çıkan slibi imzalıyorsanız, o kağıttaki bilgileri anımsayın. Kart numarası ve son kullanım tarihi var. Eğer elle çekilen bir slip imzaladıysanız, isminiz, kart numaranız ve son kullanım tarihi var.

İnternet'te alışveriş yapılan yerlerde ödeme bilgisi isteniyorsa, ne tür bilgiler isteniyor düşünün. Kredi kartı numarası ve son ödeme tarihi en önemlileri. Onun dışındakiler eğer bir mal satın aldıysanız ve adrese teslimini istiyorsanız önemli. Yoksa, bir yazılım satın aldıysanız ve elektronik ortamda bilgisayarınıza indirecekseniz çok önemli olmaktan çıkıyorlar. İşte bu durumda risk ortaya çıkabiliyor. Kimin zarar ettiğinden çok, kimin yararlandığı daha önemli. Eğer itiraz ederseniz, büyük bir olasılıkla itirazınız kabul edilecek ve bu bedeli ödemeyeceksiniz. Yazılımı veya hizmeti veren şirketin zararı söz konusu. Bu konu nasıl aşılabilir. İlk akla gelen faks aracılığı ile başka bilgiler almak. Bir şifre vererek, alışverişlerde o şifrenin ayrıca kullanılmasının sağlamak. Buna benzer şeyler. Yoksa işimiz çok zor. Sorunlar giderek artabilir.

* * * * *

Sonunda bu sezon güzel bir hırsız-polis filmi vizyona girdi. "Out of Sight - Aşk ve Para" filminden söz ediyorum. Başrollerinde, George Clooney, Jennifer Lopez ve Ving Rhames'in oynadığı filmin yönetmeni Steven Soderbergh. Elmore Leonard'ın aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlayan Scott Frank. Yönetmen Soderbergh, 1989 yılında Cannes film festivalinde "Sex, Lies and Videotapes" filmi ile Altın Palmiye ödülünü kazanmıştı. Leonard, son dönemin popüler yazarlarından. Genelde kanun adamları ile ilişkin eserler üretiyor. Bunlardan iki tanesi, "Get Shorty" ve "Jackie Brown". Oyunculardan Lopez'i geçtiğimiz sezon sinemalarda izlediğimiz Oliver Stone'un "U Turn" filminden, Clooney'i de "Peacemaker", "One Fine Day" ve "From Dusk Till Dawn" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Güzel bayan polis, yakışıklı banka soyguncusu adama aşık olursa ne olur. Görev aşkı mı üstün gelir, kalbinin sesini mi dinler? Bu sorunun cevabı filmde veriliyor. Sonuca birden fazla farklı noktada erişebilecek bir konu, oyuncuların performansı ile birleşince, ortaya seyredilebilir bir film çıkmış. Geçtiğimiz sezon izlediğimiz "L.A. Confidential" filmini anımsarsanız, eski dönemlerin detektiflik filmleri havası sinemalara geri gelmiş durumda.

Müzikler ve çekim güzel. İyi bir polisiye seyretmek, arada bir aşk öyküsüne bakmak isterseniz kaçırmayın. Rahat vakit geçireceğiniz, sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film.

* * * * *

Bir suikaste kurban giden Hintli lider ve devlet adamı Mahatma Gandhi (1869-1948) 'den bir alıntı; "Siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz".

Kendinize karşı olan saygınızı yitirmeye başladığınızda iş işten geçmiş demektir. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, toplamanız zor olacaktır.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
54. Sayı önceki yazı 54. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye