| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 29.12.1998 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 52

İKİNCİ DALYA - KEHANETLER

BT/Haber'in ikiyüzüncü sayısındaki ikiyüzüncü yazımda biraz kehanet'te bulunmak istiyorum. Bunların bir kısmı dileklerim, bir kısmı da gerçekten olabilecekler.

Özellikle büyük kentlerde yaşayanlar ulaşım amacı ile kendi arabalarını kullanıyorlarsa zamanlarının büyük bir kısmını orada geçirmek zorundalar. Önümüzdeki dönemde internet'in yaşamımızda daha fazla yer alacağını düşünürsek, günün yoğun temposunda okumaya fırsat bulamadığınız elektronik posta mesajlarını arabanıza entegre edilmiş bir sistemde yüksek sesle size okuyan cihazları görmek mümkün olacak. Bu mesajlara vermek istediğiniz yanıtları klavye'den girmeniz gerekmeyecek. Konuşmalarınız bilgisayar ortamına aktarılarak alıcılara iletilecek. Sesli mesajlar öne çıkacak. Yazılı mesajlar azalacak. Araba kullanmayan, toplu taşıma araçlarını kullananlar için de benzer teknolojiler oluşacak. Taşınabilir cihazlar her ortamda dünya ile haberleşebilmenizi sağlayacak. Ses ile kumanda edilebilen cihazlar yaygınlaşacak.

Farklı dilleri kullanan kişilerin anlaşabilmeleri için anında tercüme yapan teknolojiler gelişecek, herkesin satın alma gücüne uygun şekle dönüşecek.

Klasik alışveriş ortamlarının yanında elektronik ortamda alışveriş yaygınlaşacak. Üretim ünitelerinden doğrudan son kullanıcıya mal sevkıyatı artacak. Aracıların azalması ürün fiyatlarında düşüş getirecek. Sevkıyat şirketlerinin işi artacak. Fiziksel depo kullanmadan farklı üreticilerin ürünlerini sanal ortamda bir araya getirerek, hızlı, ekonomik ve güvenilir teslimat yapan şirketler yaygınlaşacak.

Elektronik kitaplar ortaya çıkarılmaya çalışılsa da, basılı kitaplar ortadan kalkmayacak. Daha da fazla tercih edilir olacak.

Devamı önümüzdeki haftaya. 2000'den bir önceki senede herkese sağlık, mutluluk, başarı ve barış diliyorum.

* * * * *

Bu filmin senaryosunu yazan David Klass güzel bir iş çıkarmış. "Desperate Measures - Son Umut" filmi, film yazarlarının herhangi bir konuyu kurgulamadaki başarılarını gösteren ender örneklerden. Barbet Schroeder'in yönettiği filmin başrollerinde, Michael Keaton, Andy Garcia, Marcia Gay Harden ve Joseph Cross yer alıyor.

Eşini kaybetmiş bir polis olan Garcia'nın oğlu (Cross) kan kanserine yakalanmıştır. Tedavi olabilmesi için kemik iliği nakline ihtiyaç vardır. Uygun kemik iliği ise çeşitli defalar cinayet işlemiş ve hapishaneden kaçma teşebbüsünde bulunmuş, zekası ortanın üstünde olan mahkum Keaton'dadır. Keaton öldüğü taktirde ilik nakli gerçekleşemeyecek ve çocuk ölecektir. Keaton, ilik naklinin gerçekleşmesini, kaçış planını uygulamaya almak için bir fırsat olarak değerlendirir.

Biri polis diğeri katil iki kişinin yaşamdaki önceliklerini sorgulayan, yüksek tempolu, ilginç konulu bu film izlenebilir.

* * * * *

İngiliz yazar William McFee; "Dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip, getirmediğinle ilgilenir".

Şirketlerin yaşamında da içerideki dalgalanmalar, müşterileri ilgilendirmez. Onlarda elde edilecek sonuca bakarlar.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
52. Sayı önceki yazı 52. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye