| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 05.01.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 51

"BYTE" 'TI GİTTİ

Bilişim teknolojisi sektöründe yer alan herkesin bildiğinden emin olduğum bir dergi var, bu hafta gündemimde; "Byte". Uzunca bir süredir yayın hayatında olan bu dergi A.B.D'de yayınlanıyor, çeşitli ülkelerdeki farklı versiyonlarla okurlarının karşısına çıkıyordu. İngilizce yayınlanan bu dergi, o dönemlerde yurt dışı gelişmelerden haberdar olabilmek, teknolojiyi izlemek için hemen hemen tek kaynağımız idi.

Ardından, her ne olduysa geçtiğimiz yaz, abonesi olduğum bu dergiden bir mektup geldi. Derginin "CMP Media Inc." tarafından satın alındığı, yaz aylarında geçici bir süre yayınlanmayacağı, ardından abonelere gelişmelerin bildirileceği söyleniyordu. Çok ümitli olmadan beklemeye geçtim. Ne yazık ki, korkularım doğrulandı. Yılbaşından önce aldığım yazıda; "Grup olarak ürün yelpazelerini dikkatlice gözden geçirdikten sonra, "Byte" dergisini artık basılı olarak çıkarmama kararı aldıklarını, onun yerine 1999'un ilk çeyreğinde, "byte.com" adresinde internet üzerinden yayınlayacaklarını" belirtiyorlardı.

Ayrıca, eğer istersem aboneliğimin yine kendi gruplarının çıkardığı "Windows Magazine" isimli dergi ile devam edebileceğini de dip not olarak düşmüşler. Konuya iki ayrı yorum getirebilirim.

İlki, bu örnekte görüldüğü gibi "CMP Media Inc." grubunun, basılı yayın organlarının etkisini yitirmiş olacağını düşünmesi. Ki, ben bu kanıda değilim. Basılı haber ve yayın organları her zaman geçerliklerini koruyacaklar. Her ne kadar bazı dergilerin internet'teki elektronik şekillerini okusam da, Pazartesi sabahları masamda BT/Haber'in basılı versiyonunu görmek ayrı bir keyif.

İkincisi, "Windows" her alana o kadar dal budak salmış ki, "Byte" dergisinin yerine alternatif bir dergi şeklinde karşımıza çıkıyor. Eh, buna da pek katılamıyorum.

Düşünebiliyor musunuz? Seyahate çıkacaksınız. Otogar'da, istasyonda veya havalimanındasınız. Yolda okuyacak bir şey arıyorsunuz. Yanınızdaki bilgisayarı duvardaki bir vericiye bağlayıp, yayınların son sayılarını yüklemek ve oradan okumak mı, kağıda basılmış versiyonlarını alıp okumak mı? Hangisini tercih edersiniz? Sizi bilemem ama ben basılı olanı tercih ederim.

* * * * *

"Taxi". Luc Besson'un senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde, Samy Naceri ve Frederic Diefenthal yer alıyor. Yönetmen, Gerard Krawczyk ve Gerard Pires. Luc Besson, "Nikita", "Leon", "Fifth Element" gibi filmlerinde hem yazarı hem yönetmeni.

Pizza dağıtıcısı bir genç uzun süre hayalini kurduğu şekilde taksi sürücüsü olmak için gerekli izni alır. O kadar süratli araba kullanıyordur ki, polis tarafından cezasının indirimi karşılığında banka soyguncularını yakalamak üzere görevlendirilir. Bu arada, Almanlarla Fransızlar arasındaki çekişme de anlatılıyor.

Güzel bir komedi filmi. Araba takip sahneleri, müzikler, espriler çok iyi. Fransız sinemasının iyi örneklerinden. Kaçırmayın.

* * * * *

Fransız yazar, Honore de Balzac (1799-1850); "Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
51. Sayı önceki yazı 51. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye