| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 09.02.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 47

KISA KISA

İnternet'ten bir haber. http://www.domainwatch.com

Bu adresi incelediğinizde çok ilginç istatistiksel bilgilere erişiyorsunuz. Hangi İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) şirketin üzerine kayıtlı veya hizmet verdiği kaç adet isim var, hemen karşınızda. Doğal olarak buradan erişilebilen bilgiler yurt dışı kaynaklılar. Bir başka deyişle internet'te kullandıkları isimlerin sonunda ".tr" uzatması olmayanlar.

".tr" uzatmalılar için bilgileri ODTÜ'den almanız gerekiyor.

* * * * *

İnternet kullananlara bir adres daha. http://netaddiction.com/resources/iaindex.htm

İnternet bağımlılığınızı ölçmek istiyorsanız bu adresteki testlerin yardımı ile kendinizi kontrol edebilirsiniz. Buradan alacağınız sonuca göre ne yapacağınıza karar verin.

* * * * *

Geçtiğimiz gün tesadüfen uğradığım bir pasajda yeni bir iş kolu keşfettim. Cep telefonlarına melodi programlanıyor. Belli bir bedel karşılığında eğer cep telefonunuz çaldığında farklı ses çıkartsın istiyorsanız, hemen ayarlıyorlar. Ekmeğini melodiden çıkartma buna deniyor herhalde.

* * * * *

Cep telefonu demişken ekleyeyim. Beyaz eşyacıların düzenlediği kampanyadan buzdolabı alan bir ahbabıma hediye edilen cep telefonu altı haftalık bekleme süresinin sonunda teslim edildi. Cihaz gerçekten güzel. Sorun orijinal ambalajdan çıkan telefonun pili eksik. Gördüğünüz gibi diğer sektörlerde de sistem aynı. Dünyanın en iyi markaları olduklarını söyleyenler, teslim ettikleri cihazın kutusuna bazı parçaları koymayı unutabiliyorlar. Sonuçta aynı yetişme tarzı devrede. Herşey çalışan elemanlarda bitiyor. İşlerini iyi ve dikkatli yapmadıkları sürece aldığınız uluslararası belgelerin hiçbir önemi yok.

* * * * *

İlginç bir teknolojik görsel şölen. "Enemy of The State - Devlet Düşmanı" isimli filmden söz ediyorum. Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight başrollerde. Yönetmen, Tony Scott.

Kuşların yaşamlarını izleyen birisi tesadüfen bir meclis üyesinin öldürülmesini görüntüler. Üyeyi öldürenler bu kaseti ele geçirmek isterken, kuş uzmanı kaseti çektiği ortamı yıllardır görmediği bir arkadaşının alışveriş torbasına atar ve ölür. Film bundan sonra avukat olan bu kişi ve ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Teknolojinin olanakları ile kişilerin özel yaşamlarına ne kadar girilebildiğini, nasıl izlenebildiklerini aktarıyor. Bazı kısımlarda çok abartma olsa da, macera ve hareket filmlerini sevenler kaçırmasın.

"The Mighty - Koruyucu Meleğim" filmine de değinmek gerekir. Güzel bir duygusal film. Ancak filmin afişlerinde gördüğünüz Sharone Stone ismi sizi yanıltmasın. Filmin başrol oyuncuları Elden Ratliff ve Kieran Culkin isimli iki çocuk. Sharone'un rolü çok kısıtlı. İzlenebilir.

* * * * *

Rus yazar ve filozof Leo Tolstoy'a (1828-1910) göre; "Parasız düşünür. Paralı da iki misli düşünür".

Gördüğünüz gibi ne yaparsanız yapın düşünmekten kaçamıyorsunuz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
47. Sayı önceki yazı 47. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye