| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.02.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 46

SIRÇA KÖŞK

Hiç sokağa çıkıp, yürümeyen, ev için alışveriş yapmayan, trafikte araba kullanmayan veya toplu taşıma araçlarına binmeyen, bilgisayarına veya kullandığı yazılıma müdahale etmeyen kişiler bunlarla ilgili sorunları yaşayanların halinden anlayabilir mi? Örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.

Aynı şekilde üst kademelerde oturan bazı kişiler, son kullanıcıların nelerle karşılaştığını yüzeysel takip ederek, ortalığı sorunsuz zannederken, dışarıda neler olduğunu izlemiyorlar.

Çok merak ediyorum acaba internet erişimi sağlayan bazı şirketlerin yöneticileri akşamları evlerine gittiklerinde son kullanıcıların erişimi için verdikleri numaraları kendileri bağlanmak için deniyorlar mı? Denemediklerine eminim. Deneseler hiç olmazsa düzeltmek için biraz çaba gösterirler. Yine buna benzer olarak, yazılım geliştiren şirketlerdeki elemanlar ürettikleri yazılımları kendileri kullanmayı deneseler neyle karşılaşacaklar.

Aslında burada sorun denemekten kaynaklanıyor. Denemek değil kullanmak gerekli. Günlük işlerinizi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz bir aracı devreye aldığınızda yaşayacağınız sorunlar, deneme esnasında ortaya çıkmayabilir. Burada sadece hatalardan söz etmiyoruz. Performans, kullanılabilirlik diğer kriterler. Yazılımı geliştiren veya test eden kişilerin önlerine teknolojinin yeni ürünü bilgisayarları koyarsanız, son kullanıcının bütçesine uygun sistemler daha aşağı seviyede ise geliştiriciler son kullanıcının çektiği sıkıntıyı anlayabilirler mi? Çok zor. Kutunun üstüne yazarlar; "Yazılımın çalışması için gerekli minimum konfigürasyon 80486 işlemcili 8 MB hafızalı bilgisayardır". Eğer gerçekten buna inanıyorlarsa alsınlar aynı konfigürasyonda bilgisayarları şirketteki tüm elemanlarına dağıtsınlar. Nasıl iş yapıyorlar görsünler.

Ayaklarımızın biraz yere basması gerekiyor. Yukarılardan aşağılara inmekte yarar var.

* * * * *

"Blade - Bıçağın İki Yüzü". Stephen Norrington'un yönettiği filmin başrollerinde, Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson ve N'Bushe Wright yer alıyor. Yazar, "Dark City" ve "Crow" 'u da hazırlayan David S. Goyer.

Filmden kısaca söz etmek gerekirse vampir avlama filmi. Gündüz gezen lakabı ile anılan Blade'in annesi bir vampir tarafından ısırıldığı için doğum esnasında ölmüştür. Blade gündüzleri dolaşabilmekte ve karşısına çıkan vampirleri tanıyarak, öldürebilmektedir. Vampirlerin dünyayı ele geçirme planlarına karşı mücadele eder.

Kan, kavga, vahşet, vampir, zombie, hareket hepsi bu filmde. Bu türe ilgi duyanların kaçırmayacağı bir film. Herkese önerilemez. Filmin yazarına bakarsanız görürsünüz. Fantastik sinemaya ilginç yapıtlar sunan bir kişi. Benim gittiğim seansta izleyicilerin yüzde doksanı erkekti.

* * * * *

"On beş yaşında kendimi öğrenmeğe verdim. Otuz yaşında irademe sahip olabildim. Kırk yaşında seziş yolu ile her şeyi kavradım. Yetmiş yaşında doğru olan şeylere zarar vermeden kalbimin isteklerini yerine getirebildim". Çinli filozof Konfüçyus'tan bir alıntı.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
46. Sayı önceki yazı 46. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye