| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 09.03.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 43

YAMA, YAMA

Geçtiğimiz günlerde hazır ucuzlukta başlamış kendime bir takım elbise aldım. Elbise gayet güzel, fiyatı da makul. Ancak elbiseyi denerken satış elemanı dedi ki; "Tam size göre. Sadece üstünüze daha iyi olması için biraz göbek bırakmanız gerekiyor. Ayrıca, size önereceğimiz bazı hareketleri bir hafta süreyle yapıp kollarınızı iki santim uzatırsanız orada da sorun kalmayacak." Etrafta bir araştırma yaptım. Bu markayı almak gerekiyor. Önerilenleri yaptım ve elbiseyi giymeye başladım.

Bir hafta sonra tam oturuyorum. Bir ses geldi. Elbise münasebetsiz bir yerden açıldı. Aldığım yere gittim. Dükkandakiler bir hareket yaparak, dediler ki; "Kolunuzu böyle mi kaldırdınız?".

Evet, deyince; "Olmadı. Bu elbise kolunu öyle kaldıranlar için değil. Bakın. Elbise ile verdiğimiz kitapçıkta yazıyor. İnternet'teki sayfalarımızda da bunu görebilirdiniz. Açılan yere yama yapalım. Eskisinden sağlam olur."

Ne yapalım? Elbiseyi yamanmış hali ile aldım. Bir hafta sonra paçasının bir tanesi kısaldı. Ortada hiçbir şey yok. Nasıl olabilir ki? Tekrar dükkana müracaat. Bu seferde dediler ki; "Rutubetli havada sokağa çıkmışsınız. Bu elbisenin paçaları rutubetli havada sokağa çıkılırsa kısalır. Ek yapalım".

Bizim elbise her hafta parça eklenmekten uzay çağının elbisesine benzemeye başladı. Elbise delik deşik, yamanmaktan süzgece döndü. Nereyi kapasalar bir başka yer açılıyor. Sonunda dükkandakiler; "Siz, düzenli olarak her hafta bize uğrayın. Elbisenin sorun çıkaran yerlerini düzeltelim" dediler.

Pek olabilecek gibi gelmedi, değil mi? Gerçek yaşamda da olmuyor zaten. Elbise yerine, araba, beyaz eşya, kahverengi eşya gibi örnekleri de kendi hayal gücünüzle gözünüzün önüne getirin. Bunları satın alarak kullanmaya başladıktan sonra nelerle karşılaştığınızı düşünün. Başka hangi ürünleri düşündüğünüzde başınıza neler geliyor. Hangi durumlarda hayatınızdan memnun olursunuz? Kullandığınız ürünlerdeki yamalar nasıl gidiyor?

* * * * *

Yine Oscar ödüllerine aday bir film var gündemimizde; "Shakespeare in Love - Aşık Shakespeare". Filmin başrollerinde Geoffrey Rush, Tom Wilkinson, Steve O'Donnell, Tim McMullen, Joseph Fiennes ve Gwyneth Paltrow yer alıyorlar. Müthiş bir "Romeo ve Juliet" uyarlaması. Yazarlar, Marc Norman ve Tom Stoppard, tiyatro oyununu almışlar, filmin içine yerleştirmişler. Yönetmen John Madden'de ince ince işlemiş.

İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare'in gençliğinde yaşadığı aşk hayatında başından geçenleri mizahi ve romantik dille aktarmayı deneyen bir film. Will'in hayranı genç kız bir başkası ile evlenme arifesindedir. Bu arada bir oyunda yer alması söz konusudur. Ancak o dönemde genç kızların tiyatroda rol almaları olanaksızdır. Konu bu çevrim üzerinde ve Will ile genç kızın ilişkisi arasında gelişir.

Rahat izlenebilir, sezonun en iyi filmlerinden. Kaçırmayın. İyi vakit geçireceğinizini düşünüyorum.

* * * * *

Haftanın filmi William Shakespeare üzerine olunca, söz de ondan geliyor. "Hiçbir miras, doğruluk ve dürüstlük kadar zengin değildir".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
43. Sayı önceki yazı 43. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye