| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.03.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 42

BİLEN ELEMAN

Bu hafta, "Bilgisayar bilen eleman nasıl olur?" konusuna açıklık getirmek istiyorum.

Basın yayın kuruluşlarının insan kaynakları ve personel aranıyor sayfalarında dikkatinizi çekmiştir. Bazı şirketlerin bu sayfalara verdiği "Eleman aranıyor" ilanlarında görüyoruz; "Bilgisayar deneyimi olması tercih edilir".

Bunun bende yaptığı çağrışım, bilgisayar ama hangi işletim sistemi, hangi program, hangi programlama dili. Son derece bilinçli hazırlanmış, işi tam tanımlayan ilanları da görmek mümkün. Ancak, bunlar belirtilmediyse, işiniz çok zor. Sekreter olarak görev yapacaksanız kelime işlem, hesap tablosu gibi programlara, muhasebeci olarak görev alacaksanız gittiğiniz şirkette kullanılan ticari yazılıma, reklamcılık sektöründe sayfa tasarımı yapacaksanız o gruptaki program ve cihazlara aşina olmanızda yarar var. Örnekleri artırmak olası.

Şöyle bir etrafınıza bakın, yazılım şirketlerinin verdiği reklamları düşünün. Hemen hemen tüm yazılım evleri kullanıcının rahat öğrenebileceği veya çalışabileceği programlar üretmeye çalışıyorlar. Eğer, işletmenizde bu tür yazılımlar kullanıyorsanız ve işe alacağınız kişi yapacağı işi biliyorsa, programı kullanmayı kısa bir sürede öğrenebilir. Burada, özel eğitim gerektiren bir takım yazılımları kapsam dışında tutmak zorundayız. Bu tür yazılımların kullanımı için eğitim gerekiyorsa, bu durumda o yazılımı daha önceden kullanmış bir kişi ile çalışmak tercih sebebi olabilir. Bir de, programı öğretirken, yapacağı işi de öğretmeniz gerekiyorsa, o zaman uygun kişi ile yola çıkmamışsınız demektir.

Kanımca, bilgisayar kullanmaktan ziyade, bilgisayardaki herhangi bir programı, işletim sistemini kullanmaktan söz etmemiz gerekir. Hatta, öyle durumlarla karşılaşabilirsiniz ki, kullanmayı gayet iyi bildiğiniz bir program, alışık olmadığınız bir işletim sisteminde, bilgisayar ortamında çalıştırılıyorsa, zorluk çekebilirsiniz. Ancak yine de avantajlısınız, uyum sağlamanız daha kısa sürecektir.

* * * * *

"Elizabeth - Kraliçe Elizabeth". Oscar ödüllerine yedi dalda aday bir başka bir film. Bu sene İngiliz tarihinden kesitler aktaran filmler ve savaş filmleri revaçta. Bakalım ne olacak? Shekhar Kapur'un yönettiği filmin başrollerinde, Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Joseph Fiennes ve Richard Attenborough yer alıyor. Cate Blanchett bu filmdeki oyunu ile Oscar'larda en iyi kadın oyuncu ödülüne aday.

İngiliz tarihinin Kraliçe Elizabeth ile başlayan dönemini yansıtan bir filmle karşı karşıyayız. Elizabeth kardeşinin ölümünden sonra devraldığı imparatorluğu döneminin en parlak sayfalarını yaşayacak şekle nasıl getirmiş?

Filmin ana cümlelerine bakarsak; "Mutlak güç, mutlak bağlılık gerektirir" ve "Ben, babamın kızıyım".

Tarihi filmlerden, dekor, kostüm ve müzikten hoşlananlar izleyebilir.

* * * * *

"İnsan, yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur". Rus yazar Feodor Mikhailovich Dostoyevsky (1821-1881) 'nin söylediği bu sözün üzerinde durmakta yarar var.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
42. Sayı önceki yazı 42. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye