| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 23.03.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 41

FUARDAN - CeBIT

Her sene bu dönemde Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT fuarı ile ilgili izlenimleri aktarmaya çalışıyorum. Bu sene de değişiklik olmayacak. Bir farkla. Benim izlenimlerim yerine konuştuğum kişilerin izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Geçen senelerden daha az kişinin gezdiği söyleniyordu. Bunun bir nedeni salon sayısının artması olabilir. Bir başka nedende internet kullanımının artmasından dolayı fuar izleme alışkanlığının her sene yerine iki senede bire artması şeklinde düşünülebilir. Yeni salonlar eklenmiş ve daha kategorize edilmiş. Ürün sınıfları daha iyi ayrılmıştı. Pek çok şirket ürün sınıflarına göre birden fazla salonda stand düzenleyerek, ürünlerini tanıtıyordu. Bunun avantajı fuarı gezenler açısından çok belirgin. İlginizi çeken konulardaki tüm uygulamaları aynı yerlerde görme olanağı mevcuttu.

LCD ekranlar artık harcı alem konuma gelmiş durumdalar. Daha da ilginci plazma ekranlar LCD'leri de geçmek üzere. Galiba bir teknoloji (LCD) tam kullanılmadan yeni bir teknolojiye geçiş yapacağız.

Türk şirketleri İMMİB çatısı altında yine oradaydılar. Geçen seneden farklı olarak tek katlı bir stand'da ancak daha ferah ve güzel bir tasarımla tanıtım yapıyorlardı. Bunun yanı sıra bağımsız bölümlerde katılan Türk firmaları da başarıyla temsil ettiler. Hepsini kutlarım.

Her yerde ISDN ve ADSL konuşuluyor. Bizimde buna alışmamız ve evlere kadar bu sistemin gelişini sağlamamız gerekiyor. Gerekli yatırımlara hız verilmeli.

Geçen senelere göre biraz daha sönük bir CeBIT gördük. Özellikle CeBIT'in içerisinden doğrudan son kullanıcıya hitap eden ürünlerin ayrılarak CeBIT Home'un düzenlenmesinin bunda biraz payı var. Comdex ile CeBIT karşılaştırılması yapıldığında en önemli fark sanki Comdex daha çok son kullanıcıya, CeBIT ise bilgi teknolojisi sektöründe faaliyet gösteren profesyonellere yönelik. Aslında Comdex'e belli bir yaşın altında katılım alınmaması, CeBIT'i özellikle hafta sonu dolaşan kesimin yaş ortalamasının çok düşük olması bunun tam tersini olacakmış gibi gösterse de, durum bu şekilde gözüküyor.

Kanımca en önemli olay Pentium III'ün duyurularak pazara sunulması. Özellikle çoklu ortam uygulamaları önümüzdeki dönemde patlama yaşayacak. Donanım ve yazılım bütünleşerek kolay kullanımlı cihazlar üretilecek. Kullanıcı bilgisayar kullandığının farkında olmayacak.

* * * * *

Geçtiğimiz günlerde Oscar ödülleri dağıtıldı. Tahmin edilen eserler ve oyuncular ödülleri paylaştılar. "Shakespeare in Love", "Saving Private Ryan" ve "Life is Beautiful " gündemde olan filmlerdi. "Thin Red Line" tahminlerin aksine ödüllerde geride kaldı. Bu dört filmde muhakkak izlenmesi gereken filmlerden.

Önümüzdeki haftalarda izleyeceğimiz filmlere bakarsak; "Payback", "John Carpenter's Vampires" ve "The Bug's Life" gözümüze çarpıyor. "What Dreams May Come", "The Prince of Egypt", "Mighty Joe Young" ve "The Siege" beklediğimiz filmler. Orta vadede çok vakit harcayacağız gibi görünüyor.

* * * * *

Fransız politikacı ve din adamı Duc de Richelieu (1585-1642) 'nun bir sözü var; " Kafasızlıklarından başka aralarında hiçbir bağ olmayan insanların temsil ettikleri birlik büyük bir kuvvet meydana getiremez".

Son dönemde yaşananları gözünüzün önüne getirin ve bu sözdeki doğruluk payını düşünün.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
41. Sayı önceki yazı 41. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye