| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.04.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 40

BAYRAM ERTESİ - MELİSSA

Bayram ertesi ne yazılır? Biz on günlük bir tatildeydik. Ancak, yurt dışında işler durmadı.

En önemli gelişme "Melissa" isimli virüstü. Microsoft Outlook Express ve Word kullanıcılarını etkiledi. Ardından çeşitli varyasyonları ortaya çıktı. "Papa" isimli olanı Excell kullanıcılarını vurdu. Virüs çok önemli bir mesaj başlığı ile internet kullanıcılarına erişiyor ve ekindeki dosyanın açılması ile birlikte kullanıcının adres listesindeki ilk elli kişiye aynı mesajı geçiyordu. Virüs, Amerika'daki pek çok şirketin mesaj alışverişini sağlayan bilgisayarların çalışmasını etkiledi.

FBI'ın America Online ile yaptığı işbirliği sonucu virüsü oluşturarak yayan kişi yakalandı. Söylenen şu; "Ne yaparsanız yapın, muhakkak ardınızda bir iz bırakıyorsunuz". Yakalamak üzere yola çıktıklarında bu olanakları devreye alarak sonuca ulaşıyorlar. Dikkat edin.

Virüs tespit eden yazılımları hazırlayan şirketler inanılmaz derecede hızlı çalışıyorlar. Virüsün ortaya çıktığı belirlendikten sonraki on iki saat içerisinde virüsü ve değişik şekillerini yakalayan yazılım ekleri internet üzerinde dağıtılmaya başlamıştı.

* * * * *

"Amerika'da ne olursa olsun kişi hakları her şeyden önce gelir". Edward Zwick'in yönettiği, başrollerde Denzel Washington, Annette Bening ve Bruce Willis'in oynadığı "The Siege - Kuşatma" isimli filmden çıkarılabilecek mesaj.

Teröristler şeflerinin yakalanmasına tepki olarak serbest bırakılması amacı ile intihar eylemlerine girişir. Brooklyn'de üç eylem gerçekleştirirler ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olurlar. Başkan ordunun duruma el koymasını emreder. Ordu duruma el koyunca işler karışır.

* * * * *

Yaşama olumlu bakma, etrafına pozitif düşünmeyi öğretme, mutluluk ışıkları yayma, bir İtalyan filmi olan "La Vita e Bella - Life is Beautiful - Hayat Güzeldir" 'den sonra aklınızda kalacaklar. Bunun yanında, soykırım da zihinlerden silinmeyecek.

Roberto Benigni'nin hem yönettiği hem de başrolünde oynadığı filmin diğer oyuncuları Nicoletta Braschi ve Giorgio Cantarini. Nicola Piovani'nin müzikleri de ayrı bir tat veriyor. Benigni bu filmdeki oyunu ile 1999 Oscarlarında en iyi erkek oyuncu ödülünü, Piovani'ni de en iyi film müziği yazarı ödülünü aldı.

Küçük bir İtalyan kasabasına arkadaşı ile birlikte gelen Benigni, kasabanın okulunda görevli olan öğretmen ile evlenir. Bir de çocukları olan çift yaşamlarına devam ederken Almanların kasabaya gelerek yahudileri toplaması ile toplama kampına götürülürler.

* * * * *

İngiliz filozof, matematikçi ve yazar Bertrand Russell (1872-1970) 'dan bir alıntı aktarmak istiyorum. "Dünyanın en büyük problemi, akılsız ve fanatik kişilerin kendilerinden son derece emin olması, buna karşılık zeki insanların sürekli şüpheler içinde olmasıdır".

Bu söz "Istanbullshit" isimli derginin onbirinci sayısından alınmıştır. Dergi beyoğlu civarında ücretsiz olarak dağıtılmakta. İlgilenenler için internet adresini veriyorum;

http://www.beyogluweb.com/istanbullshit

Bu adresten nasıl temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
40. Sayı önceki yazı 40. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye