| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 27.04.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 37

GÜLMEYE BAŞLADIK

Padişahın birisi bir vergi çıkarmış. Vezire demiş ki; "Git bak bakalım. Ne oluyor?" Vezir dönmüş; "Her şey yolunda. Herkes çalışmaya devam ediyor". Padişah bir vergi daha çıkarmış. Vezirden aynı cevap. Ardından bir tane. Vezirin cevabında değişiklik yok. Padişah kimseden şikayet gelmediğine göre bir vergi daha salayım demiş ve uygulamaya almış. Vezir gelmiş ve demiş ki; "Padişahım, halk gülmeye başladı". Padişah; "Tamam. Artık yeni vergi salmayalım. Sınıra gelmişiz".

Benim ki de o hesap. Ortalığa baktığımda artık gülmeye başlıyorum. Geçenlerde bir haber duyduk. Kablolu modem uygulaması için alt yapı çalışması başlıyor. Kulağa hoş geliyor değil mi? Geçtiğimiz hafta İstanbul'un Anadolu yakasında kablolu televizyon aboneleri bakım çalışmalarından dolayı zaman zaman televizyon izleyemediler. İnternet kullanımımızı kabloluya bağlarsak yandık. Şimdi hiç olmazsa telefon santralları çalışıyor da, bakıma alsalar da anlamıyoruz, yavaş yavaş kullanıyoruz.

* * * * *

Araba vergilerinin takibi konusuna gelelim. Araba kullananlar bilirler. Arabaların yeni alındıklarında üç sene sonra daha sonrada iki senede bir periyodik muayenelerini yaptırmanız gerekir. Bizim arabanın da zamanı gelmiş. Tanıdıklar dedi ki; "Çok kolay. Onbeş dakikada yaptırırsın".

Ben de inandım. Sabah sekiz'de sıraya girdim. Yaklaşık on araba var. Sekiz yirmi'de bir anons; "Muayene için gerekli harcı yatırıp, makbuz almayanlar beklemesin". Muayene için harç yatırılması gerekiyor. Muayene'nin yapıldığı yerde harç yatırmanız için gerekli bölüm yok. Nakil vasıtaları ile ilgili vergi işlemlerinin yapıldığı dairelere gidip yatırdıktan sonra muayene yaptırabiliyorsunuz. İstenen evraklar çok basit; ruhsat aslı veya fotokopisi, sicil numarası ve banka vergi makbuzlarının aslı. Eğer bankaya yatırdığınız vergilerin makbuzlarının asıllarını gösteremiyorsanız tekrar ödemeniz gerekiyor.

Bankalardan bu bölümlere bilgi akmıyor. Bu entegrasyon niçin sağlanmaz akıl alır gibi değil. Onbeş dakika denilen işlem iki gün sürdü.

* * * * *

"Simon Birch - Küçük Mucize". Mark Steven Johnson'un yönettiği filmin başrollerinde Joseph Mazzello, Ian Michael Smith ve Oliver Platt yer alıyor. Ayrıca Jim Carrey ve David Strathain'ini de görmek olası. Film John Irving'in eserinden beyaz perdeye uyarlanmış.

Parmak çocuk Simon'ın öyküsünün aktarıldığı bir film. Parmak çocuk dediğim için masal filmi zannetmeyin. Simon çok küçük doğar ve yaşıtlarından her zaman daha küçüktür. Küçüklüğünü sorun haline getirmez ve bunun Tanrı tarafından kendisine verilen bir görevin yerine getirilmesinde yol gösterici olduğuna inanır. En yakın arkadaşı Joe'nun annesinin bir kaza sonucu ölmesine neden olur. Joe babasının kim olduğunu bilmemektedir. Simon, Joe'nun babasını bulmasına yardımcı olur.

Güzel, duygusal bir film. Fırsat bulursanız izleyin. Ağır tempolu olmasına rağmen içerdiği mesajları duyduğunuzda izlediğinize pişman olmazsınız.

* * * * *

İngiliz yazar Oliver Goldsmith (1730-1774) 'den bir alıntı; "İlk hata saflığın fakat sonrakiler suçun ürünleridir".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
37. Sayı önceki yazı 37. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye