| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 11.05.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 35

BAĞIMLILIK

Düşünün ki, şirketteki veya evinizdeki bilgisayarınız bir gün değil bir saat çalışmadı. Neler hissedersiniz? Bu soruya vereceğiniz yanıt bilgisayara ne kadar bağımlı olduğunuzu ortaya koyacak.

Bir uçak pilotu demiş ki; “Gelecekteki uçaklarda uçuş ekibi iki mürettebattan oluşacak; Bir pilot ve bir köpek. Pilotun görevi köpeği beslemek olacak. Köpeğin görevi ise eğer pilot kokpitteki herhangi bir cihaza dokunmak isterse onu ısırmak.”

Bilgi teknolojilerinin gelişimi ve tarihçesini gözden geçirdiğimizde, bilgisayar bağımlılığı teknolojideki baş döndürücü gelişme ile doğru orantılı olarak artmakta. Main frame’lerden günümüzün kişisel bilgisayarlarına gelindiğinde, işlem gücünün artması ve kolay kullanımın gündeme gelmesiyle, yaşantımızda kullanıcı olarak bilgisayar bağımlılığının arttığını rahatça izleyebiliriz.

Geçmişte bazı operasyonları belli kullanıcılar belirli sistemlerle yapabilirken, günlük kişisel yaşamlarında bu kadar bağımlılık söz konusu değildi. İşlemci teknolojilerindeki değişiklik, yazılımlardaki gelişme, kolay kullanım olanakları gündeme gelip, kişisel bilgisayarlar yaygınlaştıkça işin yönü değişmeye başladı. Bir nevi teknoloji bağımlılığına dönüştü.

Bir şey satın almadan önce en uygun fiyatın bulunması, diğer kullanıcıların tecrübelerinin öğrenilmesi, ürünler hakkında karşılaştırmalı bilgiler edinmek açısından bilgisayarlardan bir başka deyişle internet’ten yararlanmak kaçınılmaz.

Bilgisayarlar bir bakıma yaşamımızı yeniden şekillendiriyorlar. Bunun hangi doğrultuda olacağına biz karar vereceğiz. Olumlu ya da olumsuz yöne gitmesi kullanıcıların, özellikle sivil toplum örgütlerinin elinde.

Bilgisayar bağımlılığında geleceğimiz noktanın hiçbir şeye elimizi sürmeden oturacağımız ve tüm işlerin kendiliğinden görülmesini bekleyeceğimiz yer olmamasını dilerim.

Nisan 1999’da BİMY’6 ‘da yaptığım çalışmadan bir alıntı.

* * * * *

Ron Underwood’un yönettiği ve başrollerde Bill Paxton, Charlize Theron, Rade Serbedzija’nın yer aldığı bir film “Mighty Joe Young - Koca Bebek Joe”. Theron’u “Devil’s Advocate”, Paxton’u da “Twister” filminden anımsayabilirsiniz. Film, 1949’da çevrilen bir filmin yeni versiyonu.

Afrika ormanlarında goriller üzerine araştırmalar yapan bir hanım doktora kaçak avcılar saldırır ve öldürürler. O sırada yanında bulunan küçük gorilin annesi de vurulur. Annenin kızına son sözleri yavru goril’e iyi bakması olur. Ancak bu yavru goril hızla büyümekte ve devleşmektedir. Bu gorili araştıran bir uzman, kızı ve gorili bulur. Amerika’ya gelmeleri konusunda kızı ikna eder. Film Amerika’da yaşananları aktarıyor.

Hayvanlar alemini, çocukların dünyalarını, yuvasından uzaklara götürülen birinin duygularını anlatan güzel bir film. Çocuklarla birlikte gidip, ders almakta yarar var.

* * * * *

Altıncı yüzyılın sonlarına doğru yaşamış Romalı efsanevi kahraman Horatius demiş ki; “İnsan bir başkasının talihini beğendi mi, kendisininkine düşman kesilir”.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
35. Sayı önceki yazı 35. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye