| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 18.05.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 34

ÖZGÜN ÇALIŞMA

Ülkemizdeki ve dünyadaki kullanıcı eğilimlerini incelerken karşılaşacağımız bir kavram var gündemde; “Customizability - Uyarlanabilirlik”.

Otomobil üreticisi şirketlerden, kot kumaşından pantalon üreten firmalara, bilgisayar satıcılarından, yazılım üreticilerine kadar uzanan bir yelpazede, kullanıcı taleplerini dikkate alarak, onların ihtiyaçlarına ve zevklerine cevap verecek ürünleri geliştirmek, gerekli değişiklikleri yapmak iş dünyasının hedeflerinden birisi olmaya başladı.

Bilgi teknolojisi sektöründe yer alan yazılım üreticisi firmalarda da faaliyet görülüyor. Her ne kadar uluslararası ticaret kuralları belirli standartların firmalarda kullanılmasını gerektiriyorsa da, şirket amaçlarının, politikalarının farklılıkları aynı sektör içerisinde yer alan firmalarda dahi, değişik prosedürlerin uygulanmasını beraberinde getiriyor.

Kullanıma alınan yazılımları işletme bünyesine uyarlamak; çalışanların motivasyonu, işletmenin rutin işlemlerinde rahatlık ve şirket politikalarında süreklilik sağlaması açısından dikkate alınmalı. Burada gözden kaçırılmaması gereken nokta, “Bu uyarlama çalışmasının ne kadar kolay yapılabildiği” olmalı.

Bir yazılım ürününde; Kullanıcı eğitiminde ve yazılımın uygulamaya alımında kolaylık sağlamak üzere son kullanıcıların kullandığı bilgi giriş ekranlarında uyarlamalar yapılabilir, raporların ihtiyacı karşılamadığı düşünülen durumlarda yeni raporlar sisteme eklenebilir. Ayrıca yazılımdaki parametrelerin tanımlanması, kod sisteminin tasarlanması, hesaplama yöntemlerinin tanıtımı da gerekmektedir.

Standart bir yazılım paketi işletmeye kurulduğu zaman eğitim ve uyarlama sürecinden geçmek gerekiyor. İyi yapılmış bir sistem analizi, iş akışları, görev tanımları, işletme prosedürleri sonucunda yazılımın uyarlanmasına geçin. Uyarlama aşamasında dışarıdan kaynak kullanabilirsiniz. Danışman firmalar ne tür değişiklikler yapabileceğinizi anlatacaktır.

Uyarlanabilir olmanın bir diğer özelliği bilgiyi kendilerine saklamayan sistemler olmasında. Sistemde mevcut bilgilere farklı bakış açılarından yaklaşarak analiz yapmak olası.

Son not. Yapılan uyarlama çalışmalarının kullandığınız yazılımın ileride pazara sunulacak yeni sürümleri ile uyumlu olup olmayacağını, uyumun nasıl çalışacağını veya bir çalışma yapmak gerekirse ne tür olması gerektiğini araştırın.

* * * * *

“Le Diner de Cons - Salaklar Sofrası”. Türkiye’de gösterime giren şekli Fransızca olduğu için filmin orijinal isminden söz etmek istedim. Francis Veber’in yazıp yönettiği bir film. Thierry Lhermitte, Jacques Villeret ve Francis Huster başrollerde. Cesar ödüllerinde pek çok ödül alan bir film. Tiyatrolarda sergilendiğinde izleyiciler tarafından çok beğenilen bir oyunun beyaz perdeye uyarlanmış şeklini izliyoruz.

Pierre ve arkadaşları her hafta bir akşam yemeğinde toplanırlar ve kendilerine göre salak olarak değerlendirdikleri kişilerle dalga geçerler. Yine böyle bir yemek için vergi kontrolörü olan Pignon’u bulur. Ancak aksilikler art arda gelince işin şekli değişir.

Son zamanların en iyi komedi filmlerinden birisi. Her an bir sürprizle izleyiciyi kahkahalara boğuyor. "Gülmekten gözlerimden yaş geldi" deyimine çok iyi oturuyor. Kaçırmayın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
34. Sayı önceki yazı 34. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye