| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 01.06.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 32

İLGİSİSİZ

Seksen kişiden az. Geçen hafta Açık Sistem Kullanıcıları Derneği’nin düzenlediği sempozyumun açılışında konuşan “Free Software Foundation” ve “GNU” ‘nun kurucusu Richard Stallman’ı izleyen kişi sayısı. Onyedi adet sponsor kuruluş var. Hepsinden ikişer kişi gelse otuzdört izleyici yapar. Yönetim kurulu üyelerini de sayarsanız kırk kişiyi geçeriz. Dört, beş sene önceki sempozyumları hatırlıyorum da, nerede o kalabalıklar diye düşünmeden edemiyorum. Neredeyse pek çok şirketin ürün tanıtım toplantılarında bile bundan daha fazla kişi bir araya geliyor.

Katılımın az olması için aklıma gelen nedenler hemen şöyle;

Sempozyum yeterince duyurulmamış olabilir. Belki de, Türkiye’deki kullanıcılar Richard Stallman’a ilgi duymuyorlar. Konuşma İngilizce yapılacağı için yabancı dili yetersiz olanlar gelmekten çekinmiş olabilirler. Hemen orada Türkçeleştirildiği gibi “Özgür Software” kavramı para ödeyerek alınan ürünler karşısında cazip değildir. Lisanslı yazılımları korsan kullanmak varken bir yazılımın serbest dolaşımda olmasını aklımız almıyordur. Aklınıza gelen diğer nedenleri bana iletirseniz burada yayınlarım.

Saçı sakalı biribirine karışmış, uzaktan gördüğünüzde işte tam zamanlı bir programcı diyeceğiniz kişi. Bizimkilerde en azından giyim kuşam konusunda bu ve benzeri kişileri örnek alıyorlar. Kurucusunun ağzından tarihçeyi dinlemek güzeldi. Biraz populist bir yaklaşıma sahip olsa da kendisine çay getirtmek için bulduğu metot takdir edilir. Düzene karşı ilginç fikirleri var. “Free Software” konusuna açıklık getirdi. Amacın para kazanmamak değil ancak temin edebiliyorsanız bedel ödemeden kullanabileceğiniz bir yazılımı kişilerin kullanımına sunmak olduğunu belirtti. Profesyonel hizmetler için bedel ödüyorsunuz. “Özgür Yazılım” karşılığında talep ettiği bedelleri duyunca “Free Software” ‘in ne olduğunu daha iyi anladım!

Bu konuya ilgi duyan tanıdık simaları göremedim. Neredeydiniz?

* * * * *

“Star Trek: Insurrection - Star Trek: İsyan”. Jonathan Frakes’in yönettiği filmin başrollerinde Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner ve Donna Murphy yer alıyor. Frakes bundan öncede muhtelif Star Trek filmlerini ve televizyon dizilerini yönetmişti.

Ba’ku ‘lular yerlerinden ayrılarak atmosferinde çeşitli iyileştirmeler yaptıkları bir gezegene yerleşmişlerdir. Gezegenin özelliği insanların yaşlanmasını engellemesidir. Son’a ‘lılar bunu keşfedince Ba’ku ‘luları oradan sürerek yerlerine kendileri geçmek isterler. Olaya Atılgan’ın kaptanı ve ekibi karışınca adalet yerini bulur.

Uzay filmlerini sevenlere hitap ettiği kadar duygusal film sevenlere de hitap ediyor. Uzayda takip, savaş bölümleri kadar romantik kısımları da içeren film bu türü sevenlere güzel bir armağan.

* * * * *

“Günlük işini doğru yaptıysan gece uyku kendiliğinden gelir”. Alman şair ve yazar Theodor Storm (1817-1888) ‘dan bir alıntı.

Uyku tutmadığında bu sözü anımsayın. Yaşadığınız günün muhasebesini yaptığınızda uykunuzun kaçmasına neden olan bölümler bulunmasın.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
32. Sayı önceki yazı 32. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye