| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 29.06.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 28

YAZ KİTAPLARI

Bu hafta teknoloji, yönetim gibi konuları bir kenara bırakıp, yaz aylarında okuyabileceğimiz bazı kitapları kısa kısa aktarmak istiyorum.

İlk kitabımız geçtiğimiz sene yine Haziran ayında “Olur Böyle Vak’alar” isimli kitabından söz ettiğim Doğan Katırcıoğlu’ndan geliyor. Katırcıoğlu’nun bu defa ki kitabı “Olmaz Böyle Vak’alar” başlığını taşıyor. Sınırlı sayıda baskısı yapılan bu kitabı temin etmek güç olmasına karşın bulduğunuzda edinin. Önceki kitabında olduğu gibi adliye koridorlarında, mahkeme salonlarında yaşananları kendine özgü akıcı üslubu ile okurla buluşturuyor. Dinlediğinizde “Olmaz Böyle Şey” diyeceğiniz olayların ne kadar gerçek olabileceğini anlayacaksınız.

İkinci kitap, “Bir Türk Ailesinin Öyküsü”. İrfan Orga’nın yazdığı kitap Arın Bayraktaroğlu’nun Türkçeleştirmesi ile Ana Yayıncılık tarafından raflarda. Bu yüzyılın başından 1960’lara kadar özel yaşamlarında ailece yaşadıklarını aktaran bir çalışma. O devirlerde nelerin sıkıntısı çekilmiş, nelerle karşılaşılmış anlamak, hatırlamak için okunması gereken bir kitap. Kitap İngiltere’de İngilizce yayınlandıktan sonra Türkçeleştiriliyor ve yurt dışında çok beğeniliyor. Kuşaklar arası yaşam tarzının nasıl değiştiğini çok rahat görebiliyoruz.

Üçüncü kitap, Doğan Hızlan’ın “Kitaplar Kitabı” isimli çalışması. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmış. Doğan Hızlan’ı basında yer alan eleştiri yazıları ile anımsayacaksınız. Bu kitapta Hızlan, çeşitli yazarların çeşitli kitapları hakkında basında daha önce yayınladığı eleştirilerini bir araya getirmiş. Bir şekilde kaynak eser niteliği de taşıyor. Kalın bir kitap olması gözünüzü korkutmasın. Fırsat buldukça okuyabileceğiniz bir kitap.

Bir diğer kitap, Dünya Yayıncılık’tan Nezihe Araz’ın çalışması “Hoşgörü Ustaları - Bektaş Veli, Yunus Emre”. Kitap, 13. Yüzyılın iki ustası olan Bektaş Veli ve Yunus Emre’yi günümüze taşıyor. Onların yaşamlarında oluşan olayları günümüze kadar gelen sözleri ve dizeleri ile karşımıza çıkarıyor. Toplum olarak gereksinim duyduğumuz “Hoşgörü” konusunda bilgi dağarcığımıza katkıda bulunuyor.

Son kitabımız İngilizce; “The Silicon Valley Way”. Elton B. Sherwin, Jr. tarafından yazılan kitabın yayınevi Prima Publishing. Sherwin, kitapta teknolojinin üretildiği bölge olan Silicon Valley’de şirketlerin nasıl hayata geçtiği, bu aşamada neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda son derece önemli bilgiler veriyor. Bu bilgileri çeşitli örnekler, iş akışları ve çalışma planları ile destekliyor. Silicon Valley’in nasıl bu duruma geldiğini ve devamının niçin bu şekilde olduğunu anlamak için okunması gereken bir kitap.

* * * * *

“Dünle birlikte gitti cancağızım

Ne kadar şey varsa düne dair

Şimdi yeni şarkılar söylemek lazım”

Mevlana’dan aktarmaya çalıştık. Derinliklerde yatan anlamı düşünün.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
28. Sayı önceki yazı 28. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye