| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 06.07.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 27

YAZ FİLMLERİ

Uzun bir Amerika ziyaretine gidip, vizyona girmiş filmleri izleyip, söz etmemek olmaz.

Sonunda beklenen an geldi ve “Star Wars: Episode 1- The Phantom Menace” vizyonda. George Lucas’ın yazıp, yönettiği film. Görsel efektler çok iyi. Gerçek bir dünyada çekim yapıldığı hissi verilmiş. Serinin diğer filmlerine göre teknolojik olarak daha üstün olmasına karşın diğer konularda biraz geride kalıyor. Yine de serinin meraklıları için kaçırılmayacak bir film. Görsel efektler konusunda Oscar’a adaylardan birisi.

“The Matrix”. Wachowski Brothers tarafından yazılıp, yönetilmiş. Bir yazılım üreticisi firmada çalışan programcı günlük rutin yaşamının dışında “hacker” ‘lar arasında da ikinci yaşamını yaşamaya başlarsa neler olur? “Sanal Ortam” ‘ı çok güzel anlatan bir filmle karşı karşıyayız. Yaşamımız acaba başka varlıklar tarafından programlanmış mı? Biz o programlara uygun hareket eden robotlar mıyız? Film bu sorunun cevabını arıyor. Bu filmdeki görsel efektler de çok iyi. Türkiye’de vizyona girdiğinde kaçırmayın, muhakkak izleyin.

“Star Wars” ve “Tarzan” filmleri sinema ile başlayan ticari bir zincirin ne kadar büyük boyutlara ulaşacağını gözler önüne seriyor. Bilgisayar oyunundan kitaplara, oyuncaklardan kıyafetlere kadar her konuda para konuşuyor. Filme gidenler yan ürünleri tüketiyor. Yan ürünleri alanlar filmi izliyor. Müthiş bir çark ve uzun vadeli planlama.

Seyircileri sinemalara toplayan diğer filmler ise; “Nothing Hill”, “General’s Daughter”, “South Park” ve “Wild Wild West”. Bakalım bizde ne zaman gösterime girecekler?

* * * * *

L. Doğan Tılıç’ın İletişim Yayınları tarafından yayınlanan “Utanıyorum Ama Gazeteciyim - Türkiye ve Yunanistan’da Gazetecilik” isimli kitabını gazetecilik ile yakından uzaktan ilgili herkese öneriyorum. Gazetecileri konu alan bir doktora tezinin ardından genişletilerek kitap haline getirilerek yayınlanan eserde çeşitli gazetecilerle yapılan görüşmelerin değerlendirmeleri, farklı kaynaklardan alınan bilgiler yer alıyor. Aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulabileceğiniz, okudukça üzerinde düşüneceğiniz bir kitap.

* * * * *

Bir filmde Türkiye’den. “Gloria”. Sharone Stone ve Jean-Luke Figueroa’nın başrollerinde yer aldıkları filmin yönetmeni Sidney Lumet. Üç yıl yattığı hapishaneden çıktığı gün eski sevgilisi ile kavga eden ve onun yanında gördüğü bir çocuğa sahip çıkan kadının, çocukla beraber öyküsü. Çocuğun tüm ailesi kadının eski sevgilisinin adamları tarafından öldürülmüştür. Çocuğun babasının diskete alarak çocuğa verdiği bilgileri ele geçirmek için adamlar çocuğu öldürmeye çalışmaktadırlar. Genç ve güzel bir kadın ile küçük bir erkek çocuğun diyaloglarını izlemek gülümsemenize yol açıyor.

Stone, ne kadar güzel olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Yaz aylarında keyif alarak izleyeceğiniz, komedi ve macera karışımı bir film.

* * * * *

İspanyol filozof ve yazar Miguel de Unamuno (1864-1936) ’dan bir söz; “İnsan, kafasıyla düşünür, kalbiyle duyar ve midesiyle ister”.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
27. Sayı önceki yazı 27. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye