| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 13.07.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 26

PARÇA BAŞI KAZANÇ

İnternet günlük hayatımızdaki yerini o kadar aldı ki, değinmeden geçmek çok kolay değil.

Son gelen haber doğrultusunda, eğer fikirlerinizi, görüşlerinizi belirtmek istiyorsanız çeşitli yazılar yazarak internet’te belirli bir adrese gönderip, okumak isteyen kişilerin bunları belirli bir ücret karşılığında okumasını ve bu ücreti sizin belirlemenizi sağlayabiliyorsunuz. Sonunda okundukça para kazanılan bir sistem gündeme geliyor.

İyi niyetle düşünürsek teklif enteresan. Ancak art niyetle bakınca farklı düşünmek olası. Diyelim ki para kazanma düşüncesi cazip geldi, teklifi kabul edip, yazıyı gönderdiniz, yayınlandı. Yazınızı kaç kişinin okuduğunu ve kaç para göndermeyi kabul ettiğini nasıl bileceksiniz? Şirkete veya kişiye güvenmek zorundasınız. Diyelim ki bir ay sonra bir rapor geldi ve raporda yazınızı şu kadar kişi okudu, hesabınıza şu kadar para transfer edeceğiz dediler. Hesap bilgilerinizi verir misiniz?

Gördüğünüz gibi tamamen karşılıklı güvene dayalı bir sistemden konuşuyoruz. Zaten düşündüğümüz taktirde internet ortamındaki ticaretin kişilerin veya şirketlerin birbirlerine duydukları güvene dayandığı aşikar. Verginin ne olacağı da ayrı bir konu? Dünya Ticaret Örgütü hem bunun hem de isim haklarının korunması üzerinde çalışıyor.

İnternet dünyasında konuşulan “Kişisel bilgilerin korunması”, “İsim hakları”, “Elektronik ticaretin vergilendirilmesi”, “ICANN”, “ISTF” gibi konularda geçtiğimiz ay San Jose’de Internet Society tarafından düzenlenen INET’99 ‘da edindiğim bilgileri önümüzdeki sayılarda sizlere aktaracağım.

* * * * *

Gelelim “Ücretsiz Servis Günleri”’ne. Genellikle otomobil firmalarının ilanlarını görürdüm. Sahibi olduğunuz otomobili belirli bir dönemde servis istasyonlarına götürdüğünüzde ücretsiz bakım hizmeti verdiklerini duyururlardı. Buna benzer bir kampanyayı Çizgi Elektronik düzenlemiş. Kişisel bilgisayarınızdaki grafik kartı belirli bir markaya uyuyorsa (Asus TNT veya TNT2), sistemin markasına bakmaksızın cihazı servise alacaklarını ve bu işlem için ücret almayacaklarını söylüyorlar. Bu servis sonucunda sistemin performansında iyileşme olacağını belirtiyorlar ve ben de bu konuda haklı olduklarını düşünüyorum. “http://www.cizgi.com.tr/servis.htm” adresinde gerekli bilgiler mevcut. İlginizi çekerse faydalanın. Güzel bir hizmet. Diğer şirketlere de fikir verecektir. Bu kampanyanın sonucunu merakla bekliyorum.

* * * * *

“True Crime - Gerçek Suç”. Andrew Klava’nın aynı isimli romanından Larry Gross beyaz perdeye uyarlamış Yönetmen 1993’te “Unforgiven” ile en yönetmen ve en iyi film Oscar ödülünü alan Clint Eastwood. Başrolde yine Eastwood var.

İdam cezasının yerine getirilmesine oniki saatlik süre kalmış durumda. Bu süre, davası çeşitli kademelerde altı yıl görülerek sonuca bağlanmış ve idama mahkum olmuş bir kişinin kaderini değiştirmeye yetebilir mi? Çaresizliği insanların gözlerinden okuyabiliyorsunuz.

Güzel bir konu. Biraz hayali de olsa, yer yer duygusal, yer yer komik film, bu aylarda izlenebilecek arasında. Eastwood iyi bir performans sergiliyor.

* * * * *

Avusturyalı yazar Franz Grillparzer (1791-1872) ’den bir alıntı; “Güvenin gözü kördür. Şüphe ise hiç yorulmadan haddinden fazla görür”.

Kayıtsız şartsız güven duyulan bir ortama en ufak bir şüphe düştüğünde olacakları ne kadar rahat aktarıyor.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
26. Sayı önceki yazı 26. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye