| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 20.07.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 25

ELEKTRONİK SES KAYIT CİHAZLARI

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım şirketinin taşındığını belirtti. Yeni adresini sordum. Kağıt kalem var mı, yazalım dedi. Hemen cebimden elektronik ses kayıt cihazını çıkartarak verdim ve yeni adresini bu cihaza oku, ben daha sonra yazarım dedim. Eskiden not alayım denirdi . Şimdi kaydedeyim deniyor.

Herhangi bir bant veya mekanik aksam yok. Tamamen hafızaya, elektronik devreye kayıt yapılıyor. Süreleri 15 saniyeden 2 saate kadar değişiyor. Son derece pratik. Bir varmış, bir yokmuşken, kağıt kalem taşıyıp not alırdık. Ardından taşınabilir bilgisayarlar geldi. Taşınabilir bilgisayarlara kayıt yapmaya başladık. Bir sonraki aşamada “Pilot” denilen U.S.Robotics’in üretimine başladığı sonra 3Com’a satılan cihazlar gündeme geldi ve hemen akabinde Windows CE sistemli el cihazları devreye alındı. Bu cihazların bir kısmında söylemiş olduğum özellik zaten mevcut. Ancak son derece kısa süreler içeriyor. Ayrıca o tür bir cihaz yanınızda ise hemen cihaza not almak varken niçin ses kayıt kısmını kullanıyorsunuz, pek anlaşılmıyor.

Son dönemde sadece bu özelliğe sahip cihazlar kullanıma girdi. Aklınıza gelen herhangi bir şeyi küçücük bir cihaza hemen kaydedip, bilahare dinleyip kağıda veya elektronik ortama geçebiliyorsunuz. Kaset, bant masrafı yok. Yeni teknoloji bir adım daha ileriye gitti. Bu cihazı doğrudan bilgisayarınıza bağlayarak ses tanıma yazılımları aracılığı ile konuşmalarınızı kelime işlem yazılımlarındaki dosyalara aktarmanız olası. Şimdilik Türkçe’yi tanımıyorlar. Kısa dönemdeki geliştirme planlarının içinde yer aldığından da şüpheliyim.

Markalara bir bakarsak; Olympus, Smith Corona, Sony, Panasonic ve Dragon bu pazarda hemen ilk akla gelenler. Satın alacaklara önerim hemen karar vermeyin ve ilk gördüğünüz cihazı almayın. En az üç marka ve beş farklı modeli inceleyin. Fiyatları da süreleri ve özellikleri gibi değişiyor. Cihazın kullanım alanı konusunda hayal gücünüzü çalıştırın. Kullanmaya alıştıktan sonra ne kadar rahat edeceğinizi göreceksiniz.

* * * * *

Şirin kız. “Never Been Kissed – Gerçek Öpücük” filmini izlediğinizde başrolde yer alan Drew Barrymore hakkında aklınıza gelebilecek iki kelime. Başrollerinde ayrıca Molly Shannon, David Arquette, Michael Vartan ve John C. Reilly’nin yer aldığı filmin yönetmeni Raja Gosnell. Gosnell iki sene önce “Home Alone 3”ü yönetmişti.

Barrymore bir gazete düzeltmen olarak çalışmaktadır. Hayalindeki iş muhabirliktir. Bir toplantı esnasında gazete sahibi tarafından liseler hakkında bir yazı hazırlaması istenir. Bu yazıyı hazırlamak için lise yıllarına geri dönerek, öğrencilerin arasında yaşaması gerekmektedir. Her şey yolunda giderken öğretmenle aralarında başlayan yakınlaşma, gazetenin sansasyonel haber yayınlama talebine dönüşünce işler karışır.

Eğlenceli, rahat seyredilebilecek bir komedi. Yaz aylarının sıcaklığını sinemada serinleyerek hafifletmek isteyenler için ideal.

* * * * *

Amerikalı şair Robert Frost (1874-1963) ’tan bir alıntı; “Beyin muhteşem bir organdır. Sabah uyandığınız anda çalışmaya başlar ve ofise girene kadar aralıksız çalışır”.

Biraz haksızlık ediyor olsa da ne diyelim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
25. Sayı önceki yazı 25. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye