| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 10.08.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 22


DAHA HIZLI

52 hızlı bir CD sürücü ne işe yarar? Bir seneden fazla bir süredir yurt dışında satışta bulunan yeni teknoloji ile üretilmiş CD sürücüyü aldığımı söylediğim hemen hemen herkes bu soruyu yöneltiyor. 48 veya 50 hızlıda ne yapamıyordun da, bu teknolojiye geçiş yaptın?

Henüz Türkiye’de göremediğimiz CD sürücünün üreticisi Kenwood. Hem Kenwood markasıyla hem de Hi-Val markasıyla satılıyor. Fiyatı yüksek. Neredeyse bire iki, hatta üç diyebiliriz. Bir başka deyişle bunu aldığınız fiyata iki veya üç tane sürücü alabilirsiniz. Peki, fark ne? Fark, teknolojide yatıyor. Anahtar kelime “multi beam”.

CD sürücülerle ilgili olanlar bilirler. Klasik CD sürücüler tek noktadan bir lazer ışını ile CD’yi okurlar. Bunun için yüksek hızlara çıkıldığında sürücüde gürültü, ısınma ve iç kısımlarla dış kısımlar arasında okuma hızında farklılıklar oluşur. Bu teknolojide ise 7 ayrı noktadan lazer ışını CD’yi okuyor. Sonuç, gürültüsüz, daha az ısınan ve çok daha süratli bir CD sürücü.

Eğer çok fazla program kurmuyorsanız, uzun aralıklarla yüklediğiniz yazılımları kullanıyorsanız çok fazla avantajlı değil gibi gözüküyor. Diyebilirsiniz ki, iki dakikada yükleyeceğime, üç dakikada yüklerim. Yazılımı kullanma esnasında da çok fazla bir şey fark etmez. Maalesef öyle değil. Özellikle bazı oyunlarda bölümler arası geçişlerde o kadar büyük veri yükleniyor ki, beklemek sorun olabiliyor. Bunun yanında, iki sene önce “Kendi Kendine Duruyor” başlıklı yazıda belirttiğim “spindown” sorunu hemen hemen ortadan kalkmış durumda. Bu sorun 8 hızlılarda da yoktu. Onun için yurt dışında hala 8 hızlı CD sürücü satışlarında yavaşlama yok. Bizde ise en yavaş CD sürücü 40x’ten başlıyor.

Bu CD sürücünün pazara ne zaman geleceğini merak ediyorum. Muhakkak meraklısı bulunacaktır. CD sürücü deyip geçmeyin. Müzik CD’lerini nasıl okuduğundan tutun da performansa kadar her şeyi incelemeniz gerekli. Biraz dikkatle aralarındaki farkları görebilirsiniz. Televizyon veya müzik seti alırken gösterdiğiniz özeni bilgisayarınıza parça alırken de gösterin.

* * * * *

“Edtv”. Ron Howard’ın yönettiği filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Jenna Elfman, Woody Harrelson ve Martin Landau yer alıyor. McConaughey’i “A Time To Kill” veya “Amistad” dan, Harrelson’u da “The People vs. Larry Flynt” dan anımsayabilirsiniz.

Ed, video kaset kiralayan bir dükkanda satış elemanı olarak çalışmaktadır. İzleme oranları düşen bir televizyon kanalı, yirmidört saat canlı yayında bir kişinin günlük yaşamını naklen vermeyi planlar ve bu iş için yaptıkları aramada Ed ile anlaşırlar. Anlaşmaya göre Ed ne yaparsa yapsın sürekli etrafında kameralar olacak ve televizyondan yayın yapılacaktır. Yayın başarılı olur ve program izlenme oranlarında yüksek sıralara yerleşir. Ancak yaşamın kuralları işlemeye başlayınca bir süre sonra bu şekilde yaşamanın zorlukları su yüzüne çıkmaya başlar.

Medyanın yarattığı kahramanlar, özel hayatın sergilenmesi, izleyicilerin merak ettikleri sahalara kadar pek çok konuda eleştiri yapan güzel bir film. İki saatten uzun sürmesine karşın izleniyor.

* * * * *

Fransız deneme yazarı, Michel de Montaigne’den (1533-1592) bir alıntı; “Söylemek ve yapmak birbirinden farklı şeylerdir”

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
22. Sayı önceki yazı 22. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye