| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 24.08.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 20

EL ELE

Bu depremde ben de yakınlarımı ve çok sevdiğim kişileri enkaz altında kalmaları sonucu yitirdim. “Bu enkaz altındakilere bir şey yapılamaz, binanın tamamen yıkılması gerekiyor deyip, yıkılma işleminin yapıldığını, enkaz kaldırılırken altından çıkan yakınlarınızı alabilirsiniz” dendiğini biliyorum.

Acaba farkında mısınız, devlet geçtiğimiz cuma günü vergilerini istiyor, bankalar kredi kartı borçlarının yatırılmasını talep ediyorlardı. Deprem sadece afet bölgesi ilan edilen yerleri vurmadı. Hasar daha büyük. Bazı sektörlerde canlanma olacağı söylense de, hangi sektörler olacağını hepimiz biliyoruz. Öncelikle afet bölgelerindeki barınma ihtiyacının karşılanması, üretim yerlerinin faaliyete geçmesi gerekiyor. Yurt dışı ile iş yapan bazı kuruluşlar müşterilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Yunanistan’ın bir teklifini anımsıyorum. Müşteri kaybedilmemesi için bizim kuruluşlarımızın markası ile üretim yapabileceklerini söylemişler.

Bu tür durumlarda pek çok kişi başkalarını yeterince duyarlı olmamakla itham eder. Duyarlılık konusu tamamen izafi bir kavram olup, kişiler ne kadar duyarlı olduklarını hiçbir kritere göre ölçemezler. Hiç bir yardım, o yardımı yapanı diğer yardım severlerin üzerine çıkarmaz. Herkes kendi olanakları ve düşünceleri doğrultusunda katkıda bulunmaya gayret eder.

Artık örgütlenmek ve çalışmak zorundayız. Bu ülke bizim. Yaralarımızı bir an önce sararak eskisinden daha iyi bir Türkiye yaratmak için el ele çalışmak zorundayız.

Evet, zaman sivil toplum hareketlerini organize ederek, bu tür bir felaketin en az hasarla geçirilecek şekilde bir araya gelmemizin zamanı. Bu konuda üstüme düşen görevleri de yapmaya hazırım.

Yaşam herşeye rağmen devam ediyor. Allah, geride kalanlara sabır, yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifalar versin. Ülkenin kalkınması ve geride kalanların yaşamlarını daha iyi bir ortamda sürdürebilmesi için geride kalan bizlere çok büyük görevler düşüyor. İçimiz kan ağlasa da çalışmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak zorundayız.

* * * * *

Sinema kısmına bir süre ara veriyoruz. Zaman içerisinde tekrar devreye alırız.

* * * * *

İrlanda doğumlu İngiliz oyun yazarı, George Bernard Shaw’a göre (1856-1950); “Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da akıllarını kullanır”.

Ne demişler. “Bir elin nesi var. İki elin sesi var” veya “Birlikten kuvvet doğar”.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
20. Sayı önceki yazı 20. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye