| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 07.09.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 18

YENİ ÜRÜN

Ne işlemcilerde, ne grafik kartlarında, ne de ses kartları veya ana kartlarda elinizdeki parçayı yetersiz bulduğunuz için değiştirmenizi gerektirecek ürün kalmadı. Yavaş yavaş doyum noktasına ulaşmaya başlıyoruz, galiba. Teknolojide çok ciddi değişiklikler oluşmuyor.

Geçtiğimiz dönemlerde pazara sunulan donanımlar mevcut yazılımları yakalamaya çalışırlardı. Ancak o kadar hızla geliştiler ki, son dönemde kullanıma alınan donanım ürünlerini tam kapasite ile kullanacak yazılımlar henüz pazara çıkamadı. Donanım yazılımın önüne en az iki jenerasyon geçmiş durumda. Bu aranın kısa dönemde kapanma olasılığı da görünmüyor. Ara kapanmadığı sürece donanımcılar ilerlemeyi ve ürünlerine yeni özellikler eklemeyi donduracaklar. Bu araştırma ve geliştirmeyi durduracaklar anlamına gelmiyor. Sadece ürünleri pazara sunmak için bekleyecekler. Örneğin geçen sene pazara sunulan ses kartı ve grafik kartı teknolojilerini tam kapasite ile kullanan yazılımlar yeni yeni ortalıkta. En az bir sene daha da yürürlükte kalacaklar gibi.

* * * * *

“Four Days in September - O Que E Isso, Companheiro – Merhaba Yoldaş”. 1997 yapımı film bizde henüz vizyona girmiş durumda. Bruno Barreto’nun yönettiği filmin başrollerinde Fernanda Torres, Pedro Cardoso, Alan Arkin ve Claudia Abreu yer alıyor. Film, Fernando Gabeira’nın aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanmış ve gerçek bir öyküyü anlatıyor. 1998 senesinde en iyi yabancı film dalında Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

1960’lı yıllarda Brezilya’da askeri yönetim idareye gelince buna karşı direnişe geçen kişilerin öyküsünün anlatıldığı bir film. Grup seslerini duyurabilmek için Amerikan büyükelçisini kaçırmaya karar verir ve bunu başarı ile uygularlar. İstekleri kabul edilir. Büyükelçiyi serbest bırakırlar. Yaptıkları minik hatalar yakalanmalarına kadar gidecek kapıyı aralar.

Brezilya sinemasının nitelikli örneklerinden. Özellikle gerçek bir olaya dayanıyor olması filmi daha da izlenir yapıyor. Sürükleyici iki saat geçirmek isteyenler, siyasi bir macera filmi izlemek isteyenler için öneririm.

* * * * *

“İyimser, yaranın üstünde kabuk, kötümser ise kabuğun altında yine yara görür”. İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare (1546-1616) ‘den bir alıntı.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
18. Sayı önceki yazı 18. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye