| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 28.09.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 15

BEŞ YIL SONRA

1994 senesinin Mayıs ayında o dönemlerde bir sektör dergisinde yayınlanan yazımda aşağıda okuyacağınız iki paragraf yer almıştı.

“Son günlerde, bilgisayar satıcıları sadece bilgisayar, program değil, elektronik malzemeler de satmaya başladılar. Örneklerden birisi, cep telefonu. Pek çok bilgisayar şirketine gittiğinizde, muhtelif markalarda cep telefonları satıldığını görebiliyoruz. Herhalde sırada, uzaktan kumandalı uçaklar, otomobiller, gemiler var. (Ne de olsa, elektronik devreler var içlerinde)

Bazı bilgisayar satıcısı şirketlerin durumu, iş ararken, ne iş yaparsın diye sorulduğunda, “Ne iş olsa yaparım, elimden her iş gelir” cevabını veren kişilere benzemeye başladı.”

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan “Bilişim 500” listesine baktığımda hemen aklıma bu cümleler geldi. Beş sene önce bugünlerin geleceğini görmüş ve sektörü uyarmıştım. Ancak beni dinlemedikleri ortaya çıktı. Eğer dinleselerdi açıklanan listede geçtiğimiz senelerdeki yerlerini telefonculara (iletişimcilere) kaptırmazlardı. Ben bir tahminde bulunacağım. Önümüzdeki üç sene Bilişim 500’ün birinci sırasında Türk Telekom yer alacak. İsterseniz iddiaya girelim. Bilişim sektöründeki en istikrarlı kurumun önüne geçme şansınız olmadığını göreceksiniz.

Aklıma bir şey takıldı. Arabalardaki yol bilgisayarlarını pek çoğunuz duymuştur. Hangi kategoriye girdiğini çıkartamadım. İncelemelerim devam ediyor. Sonuca ulaşınca sizleri bilgilendireceğim.

Kısacası Bilişim sektörü büyük. Bu kadar büyük bir sektör çok şeyler yapmaya muktedir. Şimdi sıra Tübisad’da. Bilişim 500’deki ilk 50 şirketten Tübisad’a üye olmayan firma veya kurum kalmamalı. Böylece dernek tüm bilişim sektörünü olmasa dahi %99’unu kapsar.

* * * * *

“Analyze This - Anlat Bakalım” yönetmenliğini Harold Ramis’in yaptığı, başrollerinde Robert de Niro, Billy Crystal ve Lisa Kudrow’un paylaştıkları bir film. De Niro, sinema oyunculuğu süresince beş kez En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday gösterildi ve 1981 yılında da “Raging Bull” filmindeki rolü ile bu ödülü aldı.

Bir mafya babası insanlara acımaya başlar ve öldürme duygusundan çekinirse ne yapar? Acil olarak bir psikolog bularak, bu durumun düzelmesine yardımcı olmasını ister. Mafya babası olarak De Niro, psikolog olarak Crystal’ı bir arada düşünürseniz, ortaya çıkan manzaranın komikliğini de anlayabilirsiniz.

Rahat izlenebilen, hoşça vakit geçirmenizi sağlayacak bir film. İzlenebilirler arasında.

* * * * *

Konfüçyus’tan bir alıntı; “Bildiğini bilmek, bilmediğini bilmemek. İşte bilgi budur”.

Bu sözün anlamı üzerinde dikkatle durun. Nasıl bir sonuca varacağınızı tahmin edemiyorum.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
15. Sayı önceki yazı 15. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye