| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 12.10.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 13

BİR VER, İKİ HATTA ÜÇ AL

Kişisel bilgisayarlarda kullanılan bellek fiyatlarının yükseldiğini sektörde olanlar bilirler. Bu sıralar elinde ihtiyacından fazla bellek olanların ellerinden çıkarmaları için en uygun zaman. Bir iki ay içerisinde bellek fiyatları tekrar düşerek, eski seviyesine dönecek. O zaman bu gün bir satanlar yerine iki tane koyabilecekler. Geçen üç dört haftada bunu yapanlar bir sattılar, üç alacaklar. Pazardaki dalgalanma çok ilginç.

* * * * *

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen “Compex” fuarından çok kısa olarak söz etmek istiyorum. Uzun süredir Türkiye’deki bir fuarda yurt dışında çok yeni pazara sunulmuş bir ürünü görme fırsatı bulamamıştım. Bu sefer gözlerime inanamadım. Henüz Amerika’daki kullanıcıların dahi güçlükle buldukları, satın almak için sıraya girdikleri bir ürün bizde satışa sunulmuş.

Grafik kartları ile ilgilenenler belki bilirler. Nvidia isimli firma grafik kartları için işlemci üretiyor. Bu firmanın TNT2 setinden sonra pazara sunduğu GeForce 256 isimli setini kullanan grafik kartları çeşitli üreticiler tarafından pazarda satışa sunulmaya başladı. Hemen hemen bir iki haftalık bir olaydan konuşuyoruz.

İsmini anımsayamadığım bir firmanın standında Leadtek firmasının Winfast GeForce 256 grafik setli kartı satılıyordu. KDV hariç üçyüz Dolar istedikleri karttan görebildiğim kadarı ile epeyce bir miktar getirmişler. Bu devirde iyi cesaret. İsimlerini hatırlamadığım içinde kendilerine kızsınlar.

* * * * *

Gözümden yaş geldi. “Bowfinger - Çatlak Yönetmen” filminin çıkışında bu cümleyi kullanmanız abartılı sayılmayacaktır. Steve Martin’in yazdığı film, Frank Oz tarafından yönetilmiş. Başrollerde, Steve Martin, Eddie Murphy ve Heather Graham yer alıyor. Graham’ı “Boogie Nights” filminden anımsayacaksınız. Diğer oyuncuları bildiğinizi varsayıyorum. Frank Oz’u da “What About Bob” filminden anımsamanız olası.

Ünlü film yıldızını haberi olmadan bir filmde başrol oyuncusu olarak oynatmaya kalkıp, çekim gerçekleştirirseniz neler olur? Martin, ilerlemiş yaşından dolayı film piyasasında istediği desteği bulamayan bir yönetmendir. Buna rağmen bir film yönetmek istemektedir. Başrol oyuncusu için bütçesi yetişmeyince, Murphy’in başrolde oynadığı ancak bundan haberinin olmadığı bir filmi çekmeye başlar.

Martin ve Murphy’i yan yana koyun. Bunun üzerine sürekli yaşadıkları mekanlardaki hareketli ve komik durumları yerleştirin. Oldu size komedi filmi. İki satlik süre içerisinde çok eğlenebilirsiniz. Bu tür filmlerden çok şey beklememekte yarar var. Ancak gülmek için vakit ayırmaya değer.

* * * * *

Alman mizah yazarı ve şair Christian Morgenstern (1871-1914) ‘e göre; “Nasıl yapı yaptığını bana göster, sana kim olduğunu söyleyeyim”.

Günümüzün anlam ve önemine değinen bir söz. Doğru söze ne denir.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
13. Sayı önceki yazı 13. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye